• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS


Pora, norėdama išsaugoti darnius santykius, turėtų rūpintis, kad jų seksualinė trauka neišblėstų... Ne, tvirtina psichoanalitikai Elena Žaliūnienė ir Žanas Mišelis Hirtas, verčiau rūpintis santykiais apskritai. Seksualiniai troškimai dažnai nenuspėjami, paslaptingi, mes nepajėgūs jų valdyti, teigia specialistai interviu „psychologies.ru“


Pora, norėdama išsaugoti darnius santykius, turėtų rūpintis, kad jų seksualinė trauka neišblėstų... Ne, tvirtina psichoanalitikai Elena Žaliūnienė ir Žanas Mišelis Hirtas, verčiau rūpintis santykiais apskritai. Seksualiniai troškimai dažnai nenuspėjami, paslaptingi, mes nepajėgūs jų valdyti, teigia specialistai interviu „psychologies.ru“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Geismas – stipresnis už mus. Dažnai net nenutuokiame, kodėl jaučiame seksualinę trauką būtent tam žmogui.

REKLAMA

Elena Žaliūnienė, Tarptautinės psichoanalitikų asociacijos narė, Maskvos praktinės psichologijos ir psichoanalizės instituto dėstytoja

Žanas Mišelis Hirtas, psichoanalitikas, daugybės publikacijų ir knygų apie meilę, erotiką ir geismą autorius


- Ar seksualinė trauka iš tiesų yra tokia svarbi poros santykiams?


Elena Žaliūienė (E.Ž): - Geismas (libido) gali suliepsnoti, užgesti, kažkur išgaruoti... Todėl labiau turėtume rūpintis tarpusavio santykiais, tai yra žmogumi, kuris šalia. Turime galvoti apie tai, kaip jis mus priima, kaip jam patikti. Ir dar svarbiau – domėtis tuo, ką partneris jaučia ir išgyvena, kaip reaguoja į tai, kai mes darome (arba nedarome) to, kas jam svarbu.

REKLAMA
REKLAMA


Žanas Mišelis Hirtas (Ž.M.H): - Geismas stipresnis už mus, todėl mes neturime jokių šansų su juo susitarti. Vienintelis, ką iš tiesų žinome, - geidžiame partnerio šiuo metu ar ne. Dažnai net nenutuokiame, kodėl jaučiame seksualinę trauką būtent tam žmogui.


- Tik seksas ir seksas iš meilės. Skirtumų yra?



Е.Ž.: - Taip. Zigmundas Froidas Erotą kažkada aprašė kaip gyvenimo ir meilės geismą. Šią trauką jaučiame nuo gimimo. Vaikas žindo moters krūtį, nes nori valgyti, tačiau pamažu ima jausti malonumą ne tik bendraudamas su jos kūno dalimi, bet ir su pačia mama. Būtent taip seksualinė trauka transformuojasi į meilę konkrečiam žmogui. Seksas vardan sekso – tai kaip seksas su daiktu, geidžiama kūno dalimi. Toks geismas greitai išsenka. Mylinčiųjų geismas daug gilesnis: geidžiame ne tik kūno, bet ir buvimo su vieninteliu bei nepakartojamu partneriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


- Tiesa, kad pora, kur partneriai nebejaučia geismo, vienas kito ir nebemyli?



Е.Ž.: - Liūdna, bet taip. Jeigu partneriai nebeturi seksualinių santykių, kurie tenkintų, juos vargu ar galima pavadinti pora. Tačiau meilės santykiai gali būti patys įvairiausi. Pavyzdžiui, garbaus amžiaus žmonės gali būti laimingi, nes geismą jiems atstoja bučiniai, apsikabinimai, net ėjimas į teatrą. Tačiau jei 40-mečių pora neturi intymių santykių, jokia kita bendravimo forma jų nekompensuos.

REKLAMA


Ž.М.H.: - Geismas visuomet gimdo iliuziją. Tačiau bėgant laikui imame pastebėti, kad partneris nėra toks, kokį mes įsivaizdavome ar norėjome. Dažnai narciziškai trokštame kito galvodami apie tai, kokie esame patys. Nusprendžiame sutikę giminingą sielą. Bet bėgant laikui partnerį išvystame visai kitoje šviesoje. Ir vieną rytą prabundame su visiškai svetimu žmogumi.

REKLAMA


- Šios iliuzijos pabaiga reiškia meilės mirtį?



Е.Ž.: - Neretai toks „parregėjimas“ būna poros skyrybų priežastis. Tačiau jei skyrybos įvyksta tik dėl tokių nusivylimų, jas galima pavadinti destruktyviomis – nėra gyvenimo geismo.


Ž.М.H.: - Iš tikrųjų tokiu momentu mums atsiveria nauja meilės forma. Turėtume džiaugtis. Jus šis „naujas“ žmogus – tas, kurį jau esame pažinę. Gali pasirodyti, kad jausmai jam daug gilesni, nei santykių pradžioje jausta seksualinė trauka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


- Ar įmanoma to, kuris šalia, nustoti geisti staiga?



Е.Ž.: - Taip. Seksualinės traukos atsiradimas ar dingimas visuomet yra su kuo nors susijęs, tik mes ne visuomet suvokiame, su kuo būtent.


Ž.М.H.: - Nors paprastai perspėjančių požymių yra. Vienas partnerių ima grįžti namo vis vėliau, nesiklauso, ką kalba kitas, pyksta dėl menkniekių. Įtampa ima tvyroti ore. Vienintelis kelias išsaugoti santykius – kartu išsiaiškinti, kodėl taip nutiko, ir ką reikėtų keisti. Tiesa, dažni lytiniai santykiai, taip pat dar nėra tvirtos poros požymis. Galima mylėtis kad ir kasdien, tačiau vis tiek nesijausti laimingiems.

REKLAMA


- Tad ką tuomet daryti?



Е. Ž.: - Geismą maitina mūsų erotinės fantazijos, jį stiprina bendra poros veika, pokalbiai, kūryba... Galbūt daug kam gundymo kelias – erotiniai apatiniai, seksualiniai žaidimai ir taip toliau – atrodys paprastesnis. Tačiau tai bus tik fetišas, santykiai su daiktu.

Ž.М.H.: - Dviejų kelias rožėmis tikrai nenuklotas. Galima sakyti, jis susideda iš nuolatinių krizių ir išeičių iš jų paieškos. Meilės kelias – ne maršrutas į rojų. Be to, mūsų geismas beveik niekada nesutampa su partnerio geismu. Šiame gyvenimo žaidime svarbiausia yra mokėti žaisti poroje. Ir jausti malonumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų