• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1940 metais Lietuvos kultūros elitas parvežė saulę iš Rytų. Dabar saulės Rytuose ieško medikų elitas. Septyni garsūs medikai šią savaitę grįžo iš Maskvos, kur dalijosi patirtimi su kolegomis.

REKLAMA
REKLAMA

Kelias dienas vienu brangiausių pasaulio miestų tituluojamoje Rusijos sostinėje praleido Santariškių klinikų vadovas Aleksandras Laucevičius, jo pavaduotojas Kęstutis Strupas, klinikų direktorius plėtrai Justinas Ivaška, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanė, Santariškių klinikų Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Zita Aušrelė Kučinskienė. Su jais kartu vyko Kauno medicinos universiteto (KMU) rektorius Remigijus Žaliūnas, universiteto studijų prorektorius Renaldas Jurkevičius ir KMU senato pirmininkas Vilius Jonas Grabauskas. Sugrįžę į Lietuvą iškilūs medikai apie kelionę kalbėti nenorėjo. Tylos įžadus davė ir gydymo bei mokslo įstaigų, kuriose jie eina aukštas pareigas, darbuotojai.

REKLAMA

Pabėgo atostogų?

LŽ vakar kalbintas Santariškių klinikų vadovo pavaduotojas K.Strupas nesutiko atskleisti, ką Maskvoje tiek dienų veikė lietuviai medikai. Jo teigimu, grupei vadovavo klinikų generalinis direktorius A.Laucevičius, todėl apie kelionę gali papasakoti tik jis. "Supraskite mane teisingai - buvo susitarta, kad komentuoja tik grupės vadovas. Norisi to susitarimo laikytis", - aiškino medikas. Paklaustas, kiek pinigų komandiruotei skyrė klinikos, jis tvirtino, jog visa tai bus sprendžiama šiandien. "Pateiksime visus išlaidų dokumentus ir mums sumokės arba ne", - sakė K.Strupas.

REKLAMA
REKLAMA

Klinikų vadovo A.Laucevičiaus vakar darbo vietoje nebuvo - iškart po kelionės jis grįžo tęsti nemokamų atostogų. Paklausta, ar vadovas į komandiruotę vyko atostogų metu, klinikų generalinio direktoriaus sekretoriato vadovė Rita Prakaitytė susipainiojo. Iš pradžių ji teigė, jog nemokamų atostogų vadovas išėjo tik vienai dienai, paskui patikslino, esą A.Laucevičius atostogavo ir iki komandiruotės, o per ją buvo atšauktas. LŽ nepavyko išsiaiškinti, ar Santariškių klinikų generalinis direktorius ūmai panūdo pailsėti, kai vakar LŽ žurnalistė pradėjo klausinėti, ką medikų elitas veikė Maskvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašė kreiptis oficialiai

Pasidomėjus, kiek Santariškių klinikoms atsiėjo vadovų komandiruotė, R.Prakaitytė liepė to teirautis klinikų buhalterės. LŽ žurnalistei ji ėmė aiškinti, kad kelionę klinikos padengė tik iš dalies, kitą dalį sumos mokėjo patys vadovai. Vėliau sekretoriato vadovė išreiškė nepasitenkinimą, kodėl ši informacija sudomino žurnalistus. "Iš kur man žinoti, jog tikrai esate žurnalistė? Atvažiuokite, kad pamatyčiau. Iš kur aš žinau, su kuo bendrauju? Būna, žmonės ir savoms reikmėms įvairią informaciją renka", - samprotavo ji.

REKLAMA

Klinikų vyriausioji buhalterė Liuda Grigentienė atsisakė pasakyti, kiek kainavo vadovų išvyka. Ji pasiteisino neturinti tam įgaliojimų. Panašų atsakymą LŽ išgirdo ir iš KMU atstovų. Personalo ir socialinių reikalų skyriaus vadovė Valerija Kietelienė tvirtino, kad viską apie komandiruotę gali papasakoti KMU rektorius R.Žaliūnas. Rektorate LŽ buvo paaiškinta, jog vadovas išvykęs į Vilnių, todėl jo darbe nebus visą dieną. Be to, pasiūlyta paštu atsiųsti oficialų raštą ir klausimus. Telefonais vakar buvo nepasiekiami ir kiti su rektoriumi vykę universiteto atstovai.

REKLAMA

Ambasada pinigų neišleido

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Antanas Vinkus, kurio iniciatyva surengta ši kelionė, LŽ tvirtino, kad medikams apsilankymas Rusijoje buvo labai naudingas. Pasak jo, gydytojai pasiskirstė grupelėmis pagal specializaciją ir dalijosi patirtimi su atitinkamos srities specialistais. Medikai lankėsi Transplantologijos ir dirbtinių organų institute, Maskvos antrajame N.Pirogovo medicinos institute, Rusijos kardiologijos centre, N.Burdenkos neurochirurgijos klinikoje, susitiko su Dūmos Sveikatos komiteto pirmininke Olga Borzova. Pasak A.Vinkaus, ambasadai ši kelionė nekainavo - medikai buvo nemokamai apgyvendinti svečių namuose ir ambasados rezidencijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemato nieko bloga

Parlamentinio Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, paklaustas, ar garsiems medikams dera keliauti, kai sveikatos įstaigos priverstos veržtis diržus, tikino nežinąs, kas mokėjo už gydytojų kelionę, todėl jų poelgio nevertinsiąs. Parlamentaras prasitarė ir pats buvęs kviestas vykti į Rusijos sostinę. A.Matulas įsitikinęs, kad važiuodami pasidalyti patirtimi su kolegomis rusais, medikai pasielgė gerai. "Tokie ryšiai turi būti mezgami. Kiek žinau, ta kelionė nebuvo kažkokia ekskursija. Neturime būti užsidarę. Medikų ir kitų specialybių žmonių vizitai gali prisidėti prie santykių su Rusija gerėjimo", - kalbėjo politikas.

REKLAMA

Padėtis - katastrofiška

Dėl sunkmečio nuo sveikatos apsaugai skirtų lėšų šiemet jau nubraukta maždaug 300 mln. litų. Daugelis gydymo įstaigų, sprendžiančių išgyvenimo klausimą, svarsto leisti gydytojus nemokamų atostogų. Tokia priemonė taupyti svarstoma ir Santariškių klinikose, kurios vadovai nepraleido progos apsilankyti Maskvoje. Klinikų atstovai anksčiau LŽ teigė, jog dėl taupymo būdų kalbamasi su gydytojų profesinėmis sąjungomis ir tariamasi, kokius sprendimus vertėtų priimti, kad jie būtų mažiausiai skausmingi darbuotojams ir nereikėtų nieko atleisti. Gydytojų profesinės sąjungos nežavi nei algų mažinimas, nei nemokamos atostogos. Jos atstovai anksčiau LŽ yra tvirtinę, kad taupyti galima ir kitaip.

REKLAMA

Nors spaudžia nepritekliai, buvęs Santariškių klinikų vadovas, dabar Lietuvos ambasadorius Rusijoje A.Vinkus neabejoja, kad semtis patirties Rytuose - būtina. Tačiau kodėl vakar kilo tokia panika, kai LŽ pradėjo domėtis, kaip Lietuvos medicinos profesūra sėmėsi patirties Maskvoje?

Lauryna VIRELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų