Jau ketverius metus iš eilės gimstamumas Lietuvoje nežymiai didėja, tačiau šalies miestuose ir toliau uždarinėjami akušerijos-ginekologijos skyriai. Tai pajus ne tik būsimoms mamoms, kurioms gimdyti reikės važiuoti toli nuo namų, bet ir akušerės – joms ligoninės negali pasiūlyti net slaugytojos darbo, praneša LTV „Panorama“.
Kelmės ligoninėje po 30 ir daugiau metų dirbančioms akušerėms nuo birželio įteikti atleidimo lapeliai. Ligoninės steigėja – Kelmės rajono taryba – nutarė nuo spalio uždaryti akušerijos-ginekologijos skyrių, nes rajone kasmet mažėja gimstamumas.
Devyniolikai darbuotojų teks ieškoti naujo darbo.
„Negalėsime dirbt kitame skyriuje, kadangi neturime slaugytojų licencijos, o norint ją įgyti, reikia studijų, kurios trunka 2,5 metų ir nemažai kainuoja“, – aiškino vyriausioji akušerė Irena Mickevičienė.
„Aš, būdama 57 metų, turėdama 35 metų darbo stažą, turiu antrą kartą baigti tą pačią mokyklą, kad galėčiau dirbti Kelmėje“, – LTV sakė akušerė Emilija Kazlauskienė.
Vis dėlto moterys sako pasirengusios lankyti kursus, tačiau kalbėti prieš kamerą atsisakiusi ligoninės direktoriaus pavaduotoja Rima Burdienė teigia, kad ligoninei slaugytojų nereikia –akušerėms ji negalinti pasiūlyti jokio darbo.
Kelmės rajono mero teigimu, skyrių likviduoti būtina.
„Finansinė situacija yra labai bloga, nes skyrius praėjusiais metais davė daugiau kaip 200 tūkst. Lt nuostolių. Šiais metais gimstamumo rodikliai dar blogesni“, – teigė Kelmės rajono meras Kostas Arvasevičius.
Pernai Kelmės ligoninėje gimė 186 naujagimiai, per pirmąjį šių metų pusmetį – 68.
Uždarius akušerijos-ginekologijos skyrių, skubiu atveju gimdymą ligoninėje turės priimti apmokyti medikai, o nuolat pas ginekologus besilankančios gimdyvės bus iš anksto nukreiptos į kitus miestus.
Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, tuose rajonuose, kur mažėja gimdymų, finansiškai naudingiau gimdyves vežti į kitas ligonines.
„Rengiame naują įstatymo projektą, žadame siūlyti praplėsti pirminėje sveikatos priežiūros srityje dirbančių specialistų ratą ir akušerėms pasiūlyti dirbti pirminės priežiūros srityje.
Jos galėtų talkinti šeimos gydytojams, prižiūrėdamos nėščiąsias, atlikti tą darbą, kurį ir anksčiau dirbo“, – aiškino Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorė Rima Vaitkienė.
Šiaulių apskrityje ginekologijos-akušerijos skyriai jau uždaryti Akmenėje bei Pakruojyje. Nuo kitų metų sausio jo nebeliks Joniškyje – gimdyvės turės važiuoti į Šiaulius ir Radviliškį.
Iš viso per dešimtmetį šalyje uždaryta 12 tokių skyrių. Statistika rodo, kad per ketverius metus gimstamumas Lietuvoje vėl nežymiai pradėjo didėti, tačiau Kaišiadorių, Šakių ir kai kurių kitų rajonų, kur gimstamumas mažesnis nei 300 naujagimių per metus, valdžia taip pat numačiusi uždaryti akušerijos skyrius.