• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos (EK) pareigūnai džiugiai sutiko žinią apie Europos Sąjungos (ES) valstybių vadovų sprendimą skirti dalinį finansavimą „Nabucco“ dujotiekio projektui. Vis dėlto karo su Rusijos interesais ES dujų rinkoje pabaigos dar nematyti.

REKLAMA
REKLAMA

Tikisi 2 milijardų

„Nabucco“ bus tiesiamas. Mes gavome pinigų“, - pasibaigus Europos Vadovų Tarybai (EVT) skubėjo pasidžiaugti ES energetikos komisaro Andrio Piebalgo atstovas spaudai Ferranas Tarradellas Espuny.

REKLAMA

Tiesa, EK pareigūnas neslėpė, kad 200 mln. eurų, kurie po ilgų diskusijų buvo skirti „Nabucco“ projektui, neužteks jam įgyvendinti. Tai nurodo ir numatytas šių lėšų panaudojimo būdas. Pinigai bus skirti ne tiesiogiai dujotiekį iš Kaspijos jūros regiono per Turkiją, Bulgariją ir Rumuniją į Vengriją bei Austriją turinčiam nutiesti konsorciumui, o Europos investiciniam bankui (EIB). Šiai finansų įstaigai pavesta pritraukti dar daugiau lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai bankas, remdamasis jau turimais ištekliais, užsiima lėšų paieška, jis gali šią sumą padidinti net dešimt kartų, - sakė F.Tarradellas Espuny. - Tikėtina, jog EIB gali iš viso surinkti maždaug 2 mlrd. eurų.“

Privers paskubėti

Viena papildomų sąlygų - ji per ES viršūnių susitikimą atsirado daugiausia Vokietijos iniciatyva - nurodo, kad energetikos projektams skirtos lėšos privalo būti panaudotos mažiau negu per dvejus metus, iki 2010-ųjų pabaigos. Tai gali sukelti nerimą projektų įgyvendinimu suinteresuotoms šalims, taip pat ir Lietuvai, kuri vis dar tikisi, kad elektros jungtis su Švedija bus nutiesta. Kita vertus, iškelta papildoma sąlyga gali turėti ir teigiamų pasekmių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

F.Tarradellas Espuny interviu savaitraščiui „New Europe“ pabrėžė, jog „Nabucco“ projekto vykdytojai, planavę pradėti darbus 2011 metais, dabar bus priversti paskubėti ir konkrečių žingsnių imtis gerokai anksčiau. Visoms toms Vidurio rytų Europos ir Balkanų šalims, kurios šią žiemą patyrė, koks nepatikimas gali būti dujų tiekimas iš Rusijos per Ukrainą, tai tikrai nėra bloga žinia.

REKLAMA

Įtaria Rusiją blefuojant

Kol „Nabucco“ šalininkai švenčia pirmą didesnę pergalę, Maskvos pareigūnai nesėdi sudėję rankų. Dar EVT išvakarėse Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas bandė priminti ES valstybių vadovams kur kas lengviau, kaip garsiai skelbiama, įgyvendinamą projektą - „Pietų srauto“ („South Stream“) dujotiekį, kuriuo dujos Juodosios jūros dugnu iš Rusijos turėtų pasiekti Bulgariją, o paskui keliauti į Italiją ir Austriją. „Mes, priešingai negu „Nabucco“ atveju, turime viską, ko reikia projektui įgyvendinti, - kalbėjo D.Medvedevas. - Mes turime dujų, turime rinką ir sudėtingų projektų įgyvendinimo bei bendro valdymo patirtį.“

REKLAMA

Vienas dalykas išties sunkiai paneigiamas - „Nabucco“ projekto vykdytojai iš tikrųjų iki šiol neturi nei tvirtų garantijų dėl dujų tiekimo, nei sutarčių su galutiniais vartotojais. Šiuos klausimus teks spręsti kuo skubiau, visą laiką gręžiojantis per petį ir stebint, kaip Rusijai sekasi tiesti „Pietų srauto“ dujotiekį. Jeigu Maskvai pavyktų laiku įgyvendinti savo planus, „Nabucco“ projektas prarastų ekonominę prasmę, o vien politiniai argumentai būtų niekam neįdomūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EK pareigūnai kol kas stengiasi neprarasti optimizmo. „Rusai sako daug įvairių dalykų. Jie teigia, kad „Pietų srautas“ yra toliau pažengęs. Ką gi, „Nabucco“ jau gavo pinigų, o štai iš kur lėšų ims „Pietų srautas“, nežinau“, - teigė F.Tarradellas Espuny.

Rusijos pretenzijas tiesti „Pietų srauto“ dujotiekį ir tuo pat metu garsiai šaukti apie „Šiaurės srauto“ („Nord Stream“) perspektyvas ES lyderiai vis dažniau vertina su gera skepticizmo doze. Ypač daug abejonių kelia pačios Rusijos ekonomikos, smarkiai nukentėjusios nuo pasaulinės finansų krizės ir smukusių naftos bei dujų kainų, padėtis ir šios šalies gebėjimas finansuoti brangius dujotiekių projektus.

ES vadovai bent jau kol kas nerodo didelio noro skirti lėšų tam, kad ir toliau būtų vejama ateityje juos pasmaugti grasinanti rusiška virvė. Todėl „Nabucco“ perspektyvos, palyginti su „Pietiniu srautu“, šiuo metu išties gali pasirodyti stebėtinai šviesios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų