Vyriausybei su profsąjungų atstovais pavyko rasti kompromisą. Nutarta visiems valstybėms tarnautojams darbo užmokestį mažinti 5 proc., o 10-15 kategorijos tarnautojams pareiginius koeficientus mažinti dar 0,5 proc., nuo 15 kategorijos - dar po 1 proc. Bus mažinimas atlygis ir už kvalifikacines klases.
Kaip po valdžios ir profsąjungų darbo grupės susitikimo sakė Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis, atsižvelgta į profsąjungos atstovų poziciją dėl to, kad reikia saugoti labiausiai socialiai pažeidžiamus žmones.
"Nusprendėme dėl tam tikros papildomos diferenciacijos. Nuo 10 kategorijos pareiginius koeficientus mažinsime dar po pusę procento, o nuo 15 kategorijos - dar po 1 proc.", - sakė D. Matulionis.
Vyriausybės kancleris tai iliustravo savo pavyzdžiu: jis turi 20 kategoriją, taigi jam "diferenciacijos efektas kainuosiąs 7,5 proc.". Be to, D. Matulionis pažymėjo, kad nuspręsta mažinti ir priedus už kvalifikacines klases. Šiuo metu priedai gali būti 15 proc., 30 proc. ir 50 proc. atlyginimo. Sutarta, kad juos reikėtų mažinti iki 10 proc., 20 proc. ir 30 proc. atlyginimo.
"Galutinis efektas bus apie 10 proc.", - teigė D. Matulionis.
Pasak kandidatės į finansų ministres Ingridos Šimonytės, tai padės sutaupyti lygiai tiek pat, kiek bazinės algos mažinimas. Buvo skaičiuojama, kad bazinės algos dydžio sumažinimas iki metų pabaigos turėtų padėti sutaupyti iki 250 mln. litų. Išeitinė pozicija ir buvo pasiekti panašų efektą.
"Tikimės tokio paties efekto, kurį būtume gavę iš bazinio dydžio sumažinimo 10 proc.", - sakė ji.
Profesinių sąjungų teigimu, toks mažinimas yra reikalingas ir daromas vardan solidarumo su visuomene. Kita vertus, profsąjungų atstovų teigimu, kol kas jie nėra visiškai patenkinti tokiu sprendimu.
"Džiaugiamės, kad pavyko apsaugoti mažiausiai uždirbančius valstybės tarnautojus, ir galutinis sprendimas bus aiškus rytoj (penktadienį - ELTA), kai Vyriausybė priims sprendimus", - sakė Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė.
Anot profsąjungų atstovų, bado akcijos prie Seimo bent iki penktadienio atsisakyti neketinama.
"Bado akcija bus sustabdyta tuomet, jeigu mes priimsime galutinius sprendimus kartu su Vyriausybe, susipažinę su tuo, ką ji teiks Seimui. Galutinis sprendimas dėl bado akcijos sustabdymo bus priimtas penktadienį", - sakė L. Soščekienė.
Apie 10 profesinių sąjungų narių ketvirtadienio vidurdienį pradėjo bado akciją prie Seimo, siekdami atkreipti dėmesį į tai, kad biudžeto problemos nebūtų sprendžiamos darbo užmokesčio ir pensijų mažinimo sąskaita.