Tokias įstatymo pataisas oficialiai registravo Seimo narė Monika Ošmianskienė.
Pensijas vieniems palieka, kitiems nebemoka
Įstatymo projekto aiškinamajame rašte ji teigia, kad dabartinė tvarka diskriminuoja kai kuriuos gyventojus.
„Tai asmenys, kurie negalią įgijo būdami vyresni nei 24 metai ir neturėdami minimalaus darbo stažo. Taip pat tai senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kurie neturi teisės gauti socialinio draudimo pensijų, todėl gauna šalpos senatvės pensiją“, – aiškina politikė.
Pasak jos, nepaisant to, kad šie asmenys gauna ypatingai mažas šalpos pensijas, lygias tik 1 šalpos pensijos bazės dydžiui, t.y. 197 eurai, įsidarbinus šalpos pensijos jiems yra „atimamos“.
„Tuo metu visiems kitiems žmonėms su negalia ar pensijos amžių sukakusiems asmenims įsidarbinus išmokos išlieka.
Tai sukelia didelį neteisybės jausmą. Taip pat baimė netekti gaunamų šalpos pensijų prisideda prie labiausiai skurstančių asmenų nedarbo ir dar didesnio skurdo“, – įsitikinusi M. Ošmianskienė.
Pensijas siūlo palikti visiems gavėjams
Taigi registruotų pataisų tikslas – suvienodinti visų asmenų su negalia teises, mažinti skurdą.
Taip pat užtikrinti, kad įsidarbinimo atveju visi asmenys su negalia ir senatvės pensijos amžių sukakę asmenys išlaikytų teisę gauti jiems priklausančias pensijas.
Seimo narės registruotomis pataisomis numatoma panaikinti dabar galiojančią nuostatą ir nustatyti, kad įsidarbinus, toliau tęsti šalpos pensijų mokėjimą.
„Tokiu būdu bus padidintos labiausiai skurstančiųjų pajamos, o gaunamos išmokos nebus kliūtis ieškotis darbo“, – nurodo politikė.
Ji neatskleidžia, kiek pinigų reikėtų įstatymo projekto įgyvendinti. Tačiau lėšos esą jau yra numatytos 2024 m. valstybės biudžete.
Praėjusiais metais šalpos išmokas gavo virš 62,3 tūkst. asmenų.
Dauguma gauna šalpos neįgalumo pensiją (virš 45 tūkst. žmonių), šalpos senatvės pensiją – beveik 11,5 tūkst. asmenų, šalpos našlaičių pensiją – apie 4 tūkst. asmenų, šalpos kompensaciją – beveik 1,6 tūkst. asmenų.