Priešrinkiminis triukas, pokštas ar bandymas sužinoti, kokiomis temomis mėgsta kalbėti dominanti moteris? Tokių klausimų kilo Mažeikių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo sekretorės kabinete radus pasiklausymo aparačiuką, vadinamą blake. Tačiau teisėsaugininkams pradėjus tyrimą, blakė dingo.
Ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto specialios technikos įrengimo ar panaudojimo informacijai rinkti pradėję Mažeikių rajono teisėsaugininkai įtarimų kol kas niekam nepateikė. Tuo tarpu savivaldybės darbuotojai įtariai šnairuoja į vieną savo kolegą, kuris ir pradangino aptiktą įrenginį.
Už radybas davė saldainių
Juodos spalvos pasiklausymo įrenginys sekretorės kabinete aptiktas lapkričio 25–ąją. Paslaptingą daikčiuką iš po spintelės iššlavė valytoja.
„Grįžusi po pietų pertraukos radau šį įrenginį padėtą ant savo darbo stalo, – pasakojo „Respublikai“ prisistatyti pabūgusi sekretorė. – Dar pamaniau, gal kas nors iš žurnalistų jį bus pametęs“.
Savivaldybės darbuotojai smalsiai apžiūrėjo rastą įrenginį. Jis buvo 35x25 mm dydžio, su SIM kortele ir USB jungtimi. Šonuose buvo matyti užrašas „GSM“, o ant vienos pusės – simbolis „@“.
Tariamas radinio savininkas paaiškėjo vos pradėjus aiškintis, kas tai per daiktas ir kam jis priklauso. Sekretorės kabinete pametęs šį daikčiuką prisipažino už antikorupcinę veiklą savivaldybėje atsakingas Karo prievolės administravimo, mobilizacijos ir civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Stasys Keleris. Girdi, tai prietaisas nuo jo telefono.
Paėmęs daiktą S.Keleris sekretorę pamalonino saldainiais. Už radybas. Tačiau sekretorė džiaugtis saldumynais neskubėjo.
„Įtarimų sukėlė to žmogaus elgesys: pasiėmęs prietaisą jis labai sutriko, – prisiminė sekretorė. – Džiaugsmo dėl atgauto radinio jo akyse nemačiau, greičiau buvo matyti baimė“.
Atgautą radinį teigia išmetęs
Panaršiusi internete sekretorė išsiaiškino, kad rastas įrenginys – visai ne prietaisas nuo telefono. Savo išvaizda šiam įrenginiui identiška legaliai virtualioje erdvėje parduodama pasiklausymo „blakė“. Kainuojanti 294 litus. Ir reaguojanti į žmogaus balsą bei apie tai informuojanti duomenų rinkėją.
„Labai nemaloniai pasijutau, – „Respublikai“ prisipažino sekretorė. – Jokių finansinių ar partinių problemų nesprendžiu, tačiau čia – ne tik mano darbo vieta, bet ir dalis privataus gyvenimo“.
Apie tai, kad kabinete galėjo būti pasiklausymo įranga, sekretorė informavo Švietimo skyriaus vedėją Apolinarą Stonkų. Susigrąžinti įtarimų sukėlusį daiktą jau buvo per vėlu. S.Keleris paaiškino jį išmetęs.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, reaguodamas į A.Stonkaus tarnybinį pranešimą dėl radinio sekretorės kabinete, raštu kreipėsi į Mažeikių rajono apylinkės prokuratūrą. B.Kryžius prokurorų paprašė atlikti šio incidento ikiteisminį tyrimą.
Ikiteisminį tyrimą atliekantis Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Žilvinas Generauskas „Respublikai“ teigė, kad prokuratūra neturi jokių duomenų apie tai, kad kuri nors teisėsaugos institucija Švietimo skyriaus sekretorės kabinete pasiklausymo veiksmus būtų atlikusi teisėtai.
„Jeigu būtų koks nors pagrindas ten atlikti tokius veiksmus – apie tai būtume informuoti, – sakė „Respublikai“ Ž.Generauskas. – Tokiu atveju nebūtų ir pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą“.
Klausimų daug – atsakymo nė vieno
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius B.Kryžius „Respublikai“ teigė negalintis net įsivaizduoti, ką galima buvo klausytis Švietimo skyriaus vedėjo sekretorės kabinete.
„Jei pasitvirtintų, kad ten iš tiesų buvo pasiklausymo įrenginys, būčiau linkęs tai vertinti kaip kieno nors nevykusį pokštavimą, – sakė „Respublikai“ B.Kryžius. – Juk jeigu kas norėtų klausytis – įrengtų pasiklausymo įrangą mero, vicemero ar mano kabinete, posėdžių salėje, o ne pas Švietimo skyriaus vedėjo sekretorę“.
B.Kryžius „Respublikai“ sakė Švietimo skyriaus vedėjo sekretorę pažįstantis jau seniai. Ši moteris, pasak administracijos direktoriaus, jokių šnipus dominančių užduočių neatlieka.
„Greta vedėjo kabineto esantis sekretorės kabinetėlis yra nedidelis, ilgas ir siauras – ten vyksta dokumentų registracija, atsiimti dokumentų atvyksta mokyklų vadovai, – pasakojo B.Kryžius. – Moterims šitame kabinete net kavos atsigerti nėra kur“.
Su artėjančiais savivaldos rinkimais B.Kryžius šio radinio nelinkęs sieti, tuo tarpu A.Stonkus teigė negalintis atmesti ir tokios prielaidos. Šiuo metu Mažeikių rajoną valdo keturių partijų koalicija: valstiečiai, konservatoriai, socialdemokratai ir Darbo partijos atstovai.
„Versijų diapazonas platus: nuo priešrinkiminės provokacijos iki pasiklausymo, ką moterys kalba, – teigė „Respublikai“ A.Stonkus. – Blogiausia yra tai, kad radinio savininku prisistatęs žmogus jį pradangino. Jis teigia radinį išmetęs, nes pamatęs, kad jis ne jo. Svetimą daiktą paėmė ir išmetė, o negrąžino atgal. Kyla klausimas, kaip tokie žmonės vadinami, kurie paima svetimus daiktus“.
Savivaldybės darbuotojai atliko eksperimentą ir įsitikino, kad netyčia pamesti bet kokį daiktą toje vietoje, kurioje buvo rastas įtartinas įrenginys, itin sudėtinga.
„Mes pabandėme – bet kokį daiktą numetęs ant parketo iškart išgirsi, – pasakojo „Respublikai“ A.Stonkus. – Ir ten tokia vieta, kur daiktas netyčia neužkris – reikia prieiti ir padėti“.
Istorijos herojus jaučiasi nesmagiai
Pagrindinį įkaltį pradanginusio S.Kelerio poelgis savivaldybės kuluaruose vertinamas nevienareikšmiškai. Įtartinus kolegų žvilgsnius jaučia ir pats šios istorijos herojus.
S.Keleris „Respublikai“ teigė sekretorės kabinete rastą daiktą pasisavinęs, nes pamanęs, kad tai – baterija nuo filmavimo kameros, kurią jis naudoja. Vėliau supratęs, kad apsipažino, ir jį išmetęs.
– Tai jūs ten buvote palikęs tą pasiklausymo įrenginį? – „Respublika“ paklausė S. Kelerio.
– Nepalikęs, bet aš galvojau, kad pametęs esu, juk tenai vaikštau šalia.
– O jūs tokius pasiklausymo įrenginius naudojate savo darbe?
– Ką jūs, ką jūs?! Apie bateriją čia mes šnekame.
– Tai ten buvo ne pasiklausymo įrenginys, o baterija?
– Po to tik pradėjome aiškintis internete, kad gali būti tai.
– Tai kas ten buvo iš tiesų?
– O velnias ten žino. Nuo neaiškių dalykų aš visą laiką laikausi atokiai. Su jais geriau neturėti reikalų. Paskui – kodėl nešiojaisi, o gal pakeisti norėjai, gal panaudoti norėjai...
– Dabar savivaldybės darbuotojai tikriausiai į jus šnairuoja?
– O tai ką jūs galvojat? Nelinkėčiau į tokią situaciją patekti.
– Ir pats turbūt nesmagiai jaučiatės?
– Aš tą ir pasakiau. Nes mane seniai visi pažįsta.
– Tai savivaldybėje nieko slapta nesiklausote?
– Ką jūs? Pasodintų iškart.
– Jei veiktumėte su sankcija, gal nepasodintų...
– Ne. Tai čia jau skambinkite į Šiaulius, ten jau jų prerogatyva, man tai pagal pareigas nepriklauso. Už ką aš atlyginimo negaunu, tokių dalykų nesu linkęs ir daryti.
– Ir kolegų sekimu neužsiimate?
– Man pagal pareigas tai nepriklauso. Juo labiau kad aš senas darbuotojas, čia visi mano seni draugai ir pažįstami. Tai būtų negražu ir negerai, to neleidžia įstatymas.
Informacija
2008 m. kovo mėnesį kilo skandalas dėl Sveikatos apsaugos ministerijoje rastos pasiklausymo įrangos.
Tuometis ministras Rimvydas Turčinskas radinį šalia savo kabineto esančioje pasitarimų patalpoje pavadino „nemaloniu“, tačiau juokavo, kad besiklausantieji galėję išgirsti tik tai, „kiek gerų darbų daroma pacientų labui“.
Tų pačių metų kovo 6 d. Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto specialios technikos įrengimo ar panaudojimo informacijai rinkti. Be abejo, nustatė, kaip Sveikatos apsaugos ministerijoje atsirado pasiklausymo įranga, tačiau pranešė, kad įtarimai pagal šį tyrimą niekam nebuvo pateikti.
Pasak generalinio prokuroro patarėjos ryšiams su visuomene Vilmos Budėnienės, ikiteisminis tyrimas nutrauktas tų pačių metų gegužės 19–ąją nustačius, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
STT direktorius Žimantas Pacevičius apie Mažeikių rajono savivaldybėje galimai aptiktą pasiklausymo įrangą teigė negirdėjęs.
„Specialią techniką, reikalingą pokalbiams pasiklausyti, šiuo metu gali turėti ne tik teisėsaugos institucijos, bet ir privatūs asmenys“, – teigė Ž.Pacevičius.
Paklaustas, ar Sveikatos apsaugos ministerijoje užpernai aptikta įranga nebuvo ten palikta su STT agentų žinia, Ž.Pacevičius atsakė, kad atsakyti į panašius klausimus jam neleidžia įstatymas.
Sidas AKSOMAITIS