Mažeikių savivaldybės ryšių su visuomene skyriaus vedėja Virginija Steponavičienė informavo portalą Balsas.lt, kad darbuotojai savarankiškai išsiaiškino, jog rastas įrenginys – laisvai internete parduodama pasiklausymo „blakė“, kuri reaguoja į žmogaus balsą ir, jį „išgirdusi“, stebėtoją informuoja trumpąja žinute.
„Valytoja ją rado už spintelės ir pranešė vedėjui,“ - pasakojo V. Steponavičienė. Pareigūnė nurodė, kad netrukus savivaldybės darbuotojai legaliai Lietuvoje veikiančioje sekimo įrangos parduotuvės interneto svetainėje aptiko radinį su aprašymu.
Praduodama legaliai
„Tai – 249-nis litus kainuojanti „blakė,“ - įsitikinusi V. Steponavičienė. Ji negalėjo nurodyti, kokiomis aplinkybėmis ir kokiais sumetimais savivaldybės švietimo skyriaus patalpose atsirado įrenginys.
Privatus detektyvas Olegas portalui Balsas.lt sakė, jog šiais laikais, ypač internete, siūloma daugybė visokios įrangos, todėl konkrečiai spręsti, ar rastas prietaisas skirtas pasiklausymams, ar tai tėra paprasčiausios signalizacijos ir apsaugos sistemos detalė, nepačiupinėjus prietaiso – sunku.
„Viena aišku, kad profesionali šnipinėjimo technika jokiais išskirtiniais ženklais nežymima,“ - sakė seklys.
Mažeikių apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Rado dar lapkritį
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, reaguodamas į gruodžio 1 d. gautą Švietimo skyriaus Apolinaro Stonkaus tarnybinį pranešimą dėl radinio Švietimo skyriaus sekretorės kabinete, raštu kreipėsi į Mažeikių rajono apylinkės prokuratūrą prašydamas atlikti ikiteisminį tyrimą.
Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus informavo, kad lapkričio 25 d. Švietimo skyriaus sekretorės darbo kabinete buvo rastas juodos spalvos daiktas, kurio metmenys 35x25 mm, ant vienos pusės užrašas @, šonuose užrašas GSM, įdėta SIM kortelė ir USB jungtis. Manoma, kad minėtas daiktas yra GSM pasiklausymo įrenginys (elektroninė blakė).
Įstatymas numato atvejus, kai galima slapta klausytis pokalbių. Slaptas pasiklausymas pažeidžia žmogaus teises, todėl tai galima daryti tik išimtinais atvejais. Kiekvieną tokį atvejį turi sankcionuoti teismas.
„Savivaldybės administracija neturi duomenų, kad Švietimo skyriaus valstybės tarnautojų atžvilgiu yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl labai sunkaus, sunkaus ar apysunkio nusikaltimo bei kad šie asmenys kelia grėsmę valstybės konstitucinei santvarkai, jos nepriklausomybei, ekonominiams saugumui, valstybės gynybinės galios užtikrinimui ar kitiems svarbiems nacionalinio saugumo interesams, todėl ir prašome prokuratūros atlikti ikiteisminį tyrimą“, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius, praneša Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyrius.