• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į biokuro perpardavinėjimo verslą nėrusi įtakingo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario Vito Matuzo žmona Danutė Matuzienė įsivėlė į skandalą ir teisėsaugos yra įtariama piktnaudžiavusi tarnyba. Ši istorija atskleidė, kad sėkmingas verslas Lietuvoje įmanomas tik turint protekcijas, giminystės ryšius ir artimą bičiulystę.

REKLAMA
REKLAMA

Garsi moteris atsidūrė areštinėje

Praėjusią savaitę Panevėžyje sprogo tikra bomba. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos agentai atliko kratas AB „Panevėžio energija“ įmonės vadovų kabinetuose ir namuose.

REKLAMA

Dokumentų poėmiai bei kratos atlikti ir AB „Panevėžio energija“ viešųjų pirkimų konkursuose dalyvavusiose įmonėse.

Tačiau didžiausia staigmena – STT sulaikyta ir į areštinę 48 valandoms uždaryta buvusio Panevėžio mero V.Matuzo žmona Danutė Matuzienė.

Paaiškėjo, kad Radviliškio rajono Pavartyčių kaime registruota kooperatinė bendrovė „ŽilVyčiai“ šiemet laimėjo AB „Panevėžio energija“ konkursą biokurui įsigyti.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtą kooperatinę bendrovę iš esmės valdo UAB „Platina Group“. Pastarosios steigėja yra Seimo nario V.Matuzo žmona.

Dvi paras areštinėje praleidusią D.Matuzienę Panevėžio apylinkės teismas paleido už 40 tūkst. Lt užstatą. Teismas įpareigojo ją tam tikru nustatytu metu būti namuose. Jai uždrausta bendrauti su teismo įvardytais asmenimis, minimais ikiteisminio tyrimo medžiagoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valstiečių laikraščiui“ nepavyko susisiekti su D.Matuziene mobiliuoju telefonu, jis buvo išjungtas.

Besąlygiškai gina žmoną

Po kilusio skandalo V.Matuzas savo tinklaraštyje internete, net nelaukdamas teismo išvadų, išsakė visapusišką paramą žmonai.

REKLAMA

„Dar kartą reiškiu besąlygišką paramą žmonai Danutei. Tvirtai tikiu, kad ji nepadarė jokių nusižengimų, kuriais yra įtariama, – rašė V.Matuzas. – Kadangi bet koks mano pasisakymas gali būti suprastas kaip spaudimas teisėsaugos institucijoms, kaip politikas ir Seimo narys, susilaikau nuo viešų komentarų ar situacijos vertinimų iki to laiko, kol turėsiu pakankamai ofi cialios informacijos apie žmonai pareikštus įtarimus.“

REKLAMA

Tačiau net paaiškėjus, kuo įtariama D.Matuzienė, įtakingas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys ir toliau atkakliai kartojo nieko nekomentuosiąs.

„Nepasakysiu daugiau, nei yra pasakyta“, – „Valstiečių laikraščiui“ užvakar sakė V.Matuzas.

Paklaustas, ar žinojo, kokiu tikslu žmona steigė įmonę, V.Matuzas tik pasakė, kad viską surašė viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, V.Matuzas puikiai žinojo, kuo užsiima jo žmona. Juolab kad ir anksčiau viešai rėmė AB „Panevėžio energija“ bioenergetikos projektus.

„Bendrovė „Panevėžio energija“ modernizuoja katilinę, dalis įprastinių katilų keičiami kūrenamais biokuru“, – sausio mėnesį Panevėžio regioninių atliekų tvarkymo centro biodujų jėgainės atidaryme kalbėjo V.Matuzas.

REKLAMA

Prokurorai slapukauja

Ikiteisminį tyrimą kuruojanti Panevėžio apygardos prokuratūra, STT ir įtariamųjų advokatai nuo kilusio skandalo stengiasi atriboti visuomenę, prisidengdami tuo, kad esą vyksta tyrimas.

Prokuroras R.Vagrys nesiteikia nė atskleisti, kada vyko AB „Panevėžio energija“ konkursai.

„Šie duomenys neskelbtini ir mes nepasakysime daugiau, nei yra paskelbta pranešime spaudai“, – teigė R.Vagrys. Ir nors pranešime spaudai minėta, kad AB „Panevėžio energija“ galimai neskaidrūs konkursai vyko 2010 m., vis dėlto, kaip aiškėja iš detalių, D.Matuzienė į STT akiratį pateko dėl 2011 m. birželį skelbto konkurso biokurui įsigyti.

REKLAMA

Nuo AB „Panevėžio energija“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus pareigų trims mėnesiams nušalintas Vytautas Šidlauskas „Valstiečių laikraščiui“ nenorėjo atskleisti detalių, susijusių su bendrovės viešaisiais pirkimais.

„Kai viešai skelbiamas konkursas ir yra nugalėtojai, tai kaip galima kitaip pasakyti“, – paslaptingai kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar konkursą apskundė pralaimėjusi įmonė, V.Šidlauskas nesileido į kalbas. „Konkursas įvyko 2011 m. birželio mėnesį ir apie jo sąlygas buvo skelbta „Valstybės žiniose“, – sakė nušalintasis AB „Panevėžio energija“ vadovas.

Panevėžio apylinkės teismas V.Šidlauskui uždraudė bendrauti su trylika asmenų.

Paradui vadovavo D.Matuzienė

„Valstiečių laikraštis“ išsiaiškino, kad kooperatinė bendrovė „ŽilVyčiai“ veiklą faktiškai atnaujino tik 2010 m., nes prieš tai beveik penkerius metus jokios veiklos nevykdė.

REKLAMA

Apie 2010 m. fi nansinę veiklą kooperatinė bendrovė „ŽilVyčiai“ jokių duomenų oficialioms institucijoms nėra pateikusi.

Nuo 2010 m. rugsėjo 8 d. iki gruodžio 7 d. kooperatinei bendrovei vadovavo Gitana Petrukaitienė, artimais bičiulystės ryšiais susijusi su V.Matuzo dukterimi Ineta Gataveckaite (su ja kartu dirbo ir šaudykloje „Baltasis kurtas“).

REKLAMA

Jų draugystę patvirtina ir socialinis tinklalapis „Facebook“, kur moterys bičiuliaujasi. „Jūs viską žinote, todėl daugiau komentuoti neturiu ką“, – pripažino G.Petrukaitienė.

Manoma, kad dėl asmeninių ryšių Seimo nario V.Matuzo žmona D.Matuzienė 2010 m. pasiūlė G.Petrukaitienei vadovauti kooperatinei bendrovei „ŽilVyčiai“.

REKLAMA
REKLAMA

Taip manyti verčia faktas, jog D.Matuzienė UAB „Platina Group“ įregistravo 2010 m. gegužės 27 d. ir nuo pat pradžių buvo šios įmonės steigėja bei vienintelė akcininkė.

Kol kas nežinoma, kada UAB „Platina Group“ perėmė kooperatinės bendrovės valdymą, bet akivaizdu, kad D.Matuzienė aiškiai žinojo, ką daro. Neaišku tik, kokiu būdu (jungtinės sutarties ar kitokiu būdu) kooperatinė bendrovė „ŽilVyčiai“ dalyvavo AB „Panevėžio energija“ konkurse, bet tai, kad STT agentams ir prokurorams pakako įrodymų, jog D.Matuzienė vienintelė būtų uždaryta į areštinę, tik patvirtina jai mestų įtarimų rimtumą.

Kas iš konkurso dalyvių apskundė AB „Panevėžio energija“ konkursą, teisėsauga slepia.

Atpirkimo ožio paieškos

Kaip rodo „Valstiečių laikraščio“ turimi duomenys, D.Matuzienė UAB „Platina Group“ vadovavo iki pat 2011 m. rugpjūčio 31 d., nors visą 100 proc. akcijų paketą liepos 1 d. pardavė būsimam direktoriui Viktorui Ramuckiui.

Teisėsaugininkai teigia, kad įtarimai pareikšti iš viso 6 asmenims.

Be kita ko, iš kooperatinės bendrovės „ŽilVyčiai“ direktorės pareigų atleidus G.Petrukaitienę, jai vėliau vadovavo Gintaras Žilėnas (nuo 2010 m. gruodžio 7 d. iki 2011 m. sauso 18 d.), vėliau šias pareigas perdavęs Mindaugui Juodpaliui. Pastarasis taip pat artimai bičiuliaujasi su V.Matuzo dukterimi I.Gataveckaite „Facebook“ tinkle.

REKLAMA

„Valstiečių laikraščio“ paklausta, ar nebijo, kad artima draugystė su Seimo nario šeima jai gali labai stipriai atsirūgti, nes bus bandoma suversti kaltę vienam žmogui, G.Petrukaitienė atsakė, jog vis dar tiki teismais ir teisingumu.

„Toje įmonėje dirbau neilgai. O kol kas prašau tik supratimo“, – sakė G.Petrukaitienė.

Beje, šiuo metu moteris dirba Panevėžio ligoninėje valytoja ir neturi pinigų advokatui pasisamdyti. Teismas jai skyrė valstybės samdomą gynėją.

Afera atskleidė pirkimų trūkumus

AB „Panevėžio energija“ neskaidrių viešųjų pirkimų istorijoje lieka neatsakyta į svarbiausią klausimą: kaip biokuro pirkimo konkursą galėjo laimėti įmonė, net neužsiimanti biokuro gamyba?

Tikėtina, kad konkurse išskirtinės sąlygos buvo sudarytos su Seimo nario V.Matuzo žmona susijusiai bendrovei. Be to, kiti duomenys rodo, kad AB „Panevėžio energija“ skelbė ne vieną, o du biokuro pirkimo konkursus, iš kurių vienas vyko 2010 m.

Šilumą tiekianti įmonė biokuro katilines turi ne tik Panevėžyje, bet ir Zarasuose, Pasvalyje, Kupiškyje bei kituose Lietuvos rajonų centruose.

Minėta afera atskleidė ir tas problemas, kurias iki šiol ignoravo ne tik Viešųjų pirkimų tarnyba, bet ir Vyriausybė, Seimas bei Prezidentūra. „Valstiečių laikraštis“ ne kartą rašė, kad tikrieji biokuro gamintojai (žilvičių, gluosnių ir kitų bioenergetinių augalų augintojai) net neturi galimybės dalyvauti šilumos tiekėjų (tokių kaip AB „Panevėžio energija“) skelbiamuose konkursuose.

REKLAMA

Jie biokurą priversti pusvelčiui parduoti bendrovėms tarpininkėms. Šios dėl akių įsteigtos įmonės įsigytą (arba importuotą) biokurą katilinėms parduoda 80–100 proc. brangiau, nei jį galėtų parduoti augintojai. Todėl Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtina gerokai didesnius šildymo tarifus gyventojams, nes esą šilumos tiekėjams brangiai kainuoja įsigyti žaliavą.

Gediminas STANIŠAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų