Ramūno Leono treniruojamo kauniečio tikslas pasaulio čempionate – išspaust iš savęs viską, o sėkmės atveju jo lauktų dvigubas atpildas – ir medalis, ir kelialapis į 2024 m. Paryžiaus paralimpines žaidynes.
Pasaulio čempionate užimtos 1-2 vietos garantuos plaukikams tiesioginius bilietus į 2024 m. Paryžiaus paralimpines žaidynes. E. Matakui šios žaidynės būtų jau trečiosios karjeroje.
„Jūs juk mane žinote – aš baseine padarysiu viską, ką galiu. Taip buvo ir bus visada“, – užtikrintai apie tai, ko tikisi liepos 31 – rugpjūčio 6 d. Mančesteryje vyksiančiame pasaulio čempionate, atsako 24 metų E. Matakas, kurio pagrindinės rungtys – 50 ir 100 metrų laisvu stiliumi.
S11 negalios klasėje, kurioje varžosi visiškai nematantys plaukikai, startuosiantis sportininkas pastaraisiais metais yra vienas iš tų, kurie diktuoja pasaulines madas paralimpinio plaukimo takeliuose.
E. Matakas dar 2017 m. pirmą kartą pajuto aukščiausių apdovanojimų skonį, kai, dar treniruojamas Ditos Kareckienės, planetos pirmenybėse Meksikoje iškovojo aukso ir bronzos apdovanojimus.
Po to šlovingo pasirodymo E. Matako karjerą lydėjo nesėkmių ruožas, bet užsispyręs kaunietis grįžo su trenksmu 2021 m. Ramūno Leono treniruojamas sportininkas tais metais susižėrė tris aukso medalius Europos čempionate, o Tokijo paralimpinėse žaidynėse jo krūtinę papuošė bronzos apdovanojimas.
2022 m. E. Matakui ir R. Leonui irgi buvo sėkmingi – iš planetos pirmenybių Portugalijoje jie į Lietuvą atvežė du medalius. Šį kartą – sidabro ir bronzos.
Įspūdingas dvejų metų pergalingas žygis E. Matakui garantavo 2021 m. ir 2022 m. geriausio Lietuvos paralimpiečio titulus prestižiniuose Lietuvos sporto apdovanojimuose.
Dabar E. Matakas į pasaulio čempionatą Mančesteryje vyksta kaip neabejotinas favoritas, į kurį kryps daug prožektorių šviesų. Iš jo laukiama medalių, kuriuos pastaraisiais metais jis į Lietuvą vežė šūsnimis.
Vis dėlto pats plaukikas stengiasi neužkimšti savo galvos mintimis apie konkrečius tikslus ir medalius. Juolab, kad pasirengimas šiam sezonui nebuvo nei lengvas, nei sklandus.
„Anksčiau aš kiekviename čempionate turėdavau konkrečius lūkesčius, pavyzdžiui, pagerinti asmeninius rezultatus. Dabar tiesiog vykstu į čempionatą daryti to, ką galiu. Aišku, norisi plaukti smagiai, o, išlipus iš baseino, džiaugtis tuo, ką pavyko pasiekti“, – pasakoja tituluotas sportininkas.
Pasibaigus 2022 m. sezonui, E. Matakas susižeidė čiurną, kurios gydymas užtruko ir trukdė kloti pamatus kitiems metams. Rudenį, žiemą ir pavasarį plaukiką vis persekiojo peršalimo ligos, išmušdavusios iš vėžių ir priversdavusios keisti treniruočių planus. Pasak E. Matako, tai atsiliepia plaukimo takelyje.
„Neslėpsiu – sudėtingas sezonas. Todėl kažko labai tikėtis ir kelti sau kažkokius konkrečius tikslus sunku. Visos tos traumos ir ligos neprisidėjo prie gero bazinio pasirengimo. Kol kas neatrodau toks greitas, koks norėčiau būti. Bet ateis čempionatas ir tada, tikiuosi, viskas pavyks”, – svarstė E. Matakas.
Pastaraisiais metais pagrindinis E. Matako konkurentas dėl pačių aukščiausių vietų elitinėse tarptautinėse varžybose yra Nyderlandų atstovas Rogieras Dorsmanas. Tačiau E. Matakas sako, jog jie Mančesteryje nebus vieninteliai favoritai, o į kovą dėl medalių įsiterps ir kitų žemynų atstovai.
„Nesakyčiau, kad jaučiu, jog tarp mūsų dviejų vyktų kažkokios ypatingos varžytuvės. Jis plaukia gerai. Bet aš žiūriu savo reikalų ir džiaugsiuosi, jeigu man pavyks pagerinti asmeninius rezultatus. Be to, negalime pamiršti ir kitų plaukikų, pavyzdžiui, kino Hua Dongdongo, kuris Tokijo žaidynėse buvo antras. Kai lemia sekundės dalys, sunku kažką prognozuoti. Daugiau bus aišku tada, kai finišuosime“, – sakė plaukikas.
E. Matakas Mančesteryje dar plauks 100 metrų krūtine. Nors ši rungtis nėra tarp pagrindinių, bet pats plaukikas mano, jog gali būti konkurencingas ir šioje distancijoje. Pernai Portugalijoje vykusiame pasaulio čempionate kaunietis nustebino save, šioje rungtyje iškovodamas bronzos medalį.
„Sakyčiau, kad man tikrai pavyko dar labiau pasitempti šioje rungtyje. Balandį šioje distancijoje asmeninį laiką pagerinau beveik sekunde, todėl jaučiuosi padaręs pažangą. Bet labiausiai norėčiau gerai pasirodyti plaukdamas laisvu stiliumi, o konkrečiau – 50 metrų laisvu stiliumi rungtyje, kuri yra mano mylimiausia. Esu tikras sprinteris”, – savo galimybes vertina E. Matakas.
Lietuvai planetos pirmenybėse Mančesteryje dar atstovaus Gabrielė Čepavičiūtė. Rasos Mažutaitienės treniruojama kaunietė, turinti judėjimo negalią, varžosi S6 negalios klasės 100 metrų nugara rungtyje.
Pernai debiutinėse planetos pirmenybėse Portugalijoje G. Čepavičiūtė 100 metrų nugara rungtyje pateko į finalą ir užėmė 7 vietą. Anot trenerės, Mančesteryje patekimas į finalą būtų geras rezultatas.
„Tikslas yra vienas – prasibrauti į finalą ir nepasibloginti turimo laiko. Didelių tikslų šiemet neturime, nes ta forma, kurią turėjome prieš Tokijo žaidynes, niekaip negrįžta. Gabrielei buvo atlikta sudėtinga stuburo operacija, kuri pakeitė visą. Mes šešis mėnesius visai neplaukėme. Be to, kūnas pasikeitė, pasikeitė visa biomechanika. Ir kol kas niekaip nesugrįžtame į buvusius greičius.
Reikia laiko, yra daug dedamųjų. Bet Gabrielė laikosi kovingai, ji yra optimistė ir stengiasi šimtu procentų. Mes ją visaip drąsiname ir raginame nesustoti. Manau, kad viskas bus gerai“, – sako R. Mažutaitienė.
Pasaulio žmonių su negalia plaukimo čempionatas bus gyvai transliuojamas Tarptautinio paralimpinio komiteto paskyroje platformoje „Youtube“.