Apie tai rašo Atlanto tarybos analitikas Brianas Meffordas, praneša „Ukrinform“.
Dokumente, kuris buvo priimtas kovo 27-28 d. vykusiame Pasaulio rusų liaudies tarybos suvažiavime, kuriam pirmininkavo Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovas patriarchas Kirilas, invazija į Ukrainą vadinama „šventuoju karu, kuriame Rusija gina vienintelę dvasinę Šventosios Rusios erdvę“, o tai yra mėgstamas Kremliaus eufemizmas, reiškiantis visavertį karą Ukrainoje.
Bando pateisinti ekstremizmą
Straipsnio autorius pažymi, kad bažnyčios dažnai skelbia rezoliucijas, kuriose išdėsto savo oficialią poziciją svarbiausiais klausimais, tačiau retai kada jose būna raginimų imtis smurto ar teritorinių ambicijų.
Dokumente Rusijos įsiveržimas į Ukrainą pateikiamas kaip „didžiosios dvasinės kovos prieš Vakarus“ dalis.
„Tai labai panašu į islamistų radikalų, kurie jau seniai bando pavaizduoti Jungtines Valstijas ir kitas Vakarų šalis kaip „šėtoniškas“, kad pateisintų savo ekstremizmą, ideologinius argumentus“, – mano B.Meffordas.
Kremliaus teigiamas Vakarų „satanizmas“
Ekspertas pažymi, kad Kremlius taip pat bando karą Ukrainoje pateikti kaip egzistencinę kovą su Vakarų „satanizmu“. Dar vienas islamistinės doktrinos atgarsis – Kirilo pareiškimas, kad Ukrainoje žuvę rusų kariai „nuplaus savo nuodėmes“.
Kaip pažymi straipsnio autorius, visa Rusijos invazija į Ukrainą nuo pat pradžių buvo pristatoma kaip „kryžiaus žygis“. Po Krymo užgrobimo 2014 m. V. Putinas okupuotą teritoriją palygino su Šventyklos kalnu ir kalbėjo apie jos dvasinę reikšmę rusų tautai.
„Apibrėždama invaziją aiškiai dvasinėmis sąvokomis, Rusijos Ortodoksų Bažnyčia tikisi užglaistyti Ukrainoje vykdomus karo nusikaltimus ir paskatinti daugiau rusų savanoriauti. Neseniai Maskvos paskelbtas šventasis karas taip pat siunčia nedviprasmišką žinią visiems Vakaruose, kurie vis dar tiki, kad įmanomas koks nors kompromisas su Kremliumi.
Nors iš pradžių V. Putinas bandė pateisinti invaziją kaip atsaką į NATO plėtrą, dabar jau aišku, kad karą jis laiko „šventąja misija“ ir nesustos, kol Ukraina nebus nušluota nuo Europos žemėlapio“, – daro išvadą ekspertas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Nors, kai pagalvoji nedaug to protelio iki šiol ten ir buvo.