Buvęs Rusijos sostinės prefektas, gavęs Lietuvoje apsaugą, jau sulaukė siūlymų nutraukti jam pradėtą ikiteisminį tyrimą už pusę milijono eurų.
Kai tik Lietuvoje pradėtas ikiteisminis tyrimas įtarus Jurijų Chardikovą pinigų plovimu, verslininkas sulaukė svečio, kuris siūlė už 500 tūkstančių eurų nutraukti baudžiamąją bylą.
Panašių siūlymų Rusijos pilietis Jurijus Chardikovas, kuriam Lietuva suteikė prieglobstį ir leidimą gyventi, sulaukė ir iš Rusijos, kur buvo iškelta baudžiamoji byla dėl sukčiavimo stambiu mastu, teisėsaugininkų – jam nuolat skambina įvairūs asmenys ir reikalauja didelių sumų už tai, kad būtų nutrauktas jo baudžiamasis persekiojimas.
Kovodamas prieš Maskvos mero Jurijaus Lužkovo korupcinius sprendimus, iš Rusijos sostinės buvęs politikas išvykto vengdamas tėvynėje vykdomo užsakomojo korupcinio pobūdžio persekiojimo.
Kovoti su korupcija – pavojinga
„Jeigu dabar ten grįžčiau, mane nužudytų, nes turiu surinkęs labai daug duomenų apie korupcinius buvusios Maskvos valdžios ryšius. Ten buvau persekiojamas, todėl pasirinkau Lietuvą kaip Europos Sąjungos šalį, kur turiu draugų dar nuo tada, kai dirbau kriminalinėje policijoje. Tačiau, matyt, korupcijos mazgai pasiekė ir Lietuvą, nes ir čia sulaukiu nedviprasmiškų siūlymų už pusę milijono eurų nutraukti baudžiamąją bylą, kuri iškelta vykdant nežinia kieno norus – buvusio Rusijos sostinės mero Jurijaus Lužkovo žmonos Jelenos Baturinos ar dėl pernelyg didelio Lietuvos teisėsaugininkų uolumo“, – sakė portalui Balsas. lt J. Chardikovas.
Pasak jo, grėsmė būti nužudytam 2009 metais atginė į Lietuvą, čia jis galėjo pervesti savo pinigus ir pradėti verslą. Vilniuje jis įsteigė bendrovę „Karvis“, kuri verčiasi žirgu auginimu ir kaimo turizmu. Neseniai Rusijos pilietis pradėjo dar vieną verslą – treniruoklių gamybą.
Be to, jis padeda sportininkams, suremontavo Lengvosios atletikos maniežo sporto salę, kur mankštintis ateina garsūs sportininkai, remia ledo ritulininkus.
Kerštas verslininkui?
Kaip manoma, keršydama verslininkui, kuris vykdė kai kuriuos projektus Rusijoje, 2009 metų pavasarį J. Baturina pranešė teisėsaugininkams, kad J. Chardikovas iš jos pagrobė 824 milijonų rublių.
Tačiau po penkių mėnesių priimtas nutarimas, kad J. Chardikovas patrauktas kaltinamuoju asmeniu nepagrįstai. Vienintelė galimai nukentėjusioji J. Baturina vėliau perkėlė savo abejones civilinėje plotmėje ir kreipėsi į Arbitražo teismą prašydama priteisti aukščiau minėta sumą iš buvusios verslo partnerės Z. Sadovnikovos.
Dėl šios priežasties pašalinta aplinkybė, kad J. Chardikovas į Lietuvą pervedė kito asmens neva nusikalstamu būdu įgytas lėšas, žinodamas apie jų kilmę.
Po metų pateko į Vilniaus areštinę
Po metų Rusijos pilietis, gavęs Lietuvos valstybės prieglobstį, sužinojo, kad Vilniuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pinigų plovimo.
„Nieko neslėpiau, deklaravau savo pajamas prieš siųsdamas lėšas į Lietuvą, tad labai nustebau, kai mane, kaip kriminalinį nusikaltėlį suėmė ir laikė tardymo izoliatoriuje“, – stebėjosi verslininkas.
Lietuvoje politinio prieglobsčio paprašęs Jurijus Chardikovas Lietuvos teisme sulaukė pirmosios pergalės, kai apskundė Vilniaus apygardos prokuratūros veiksmus vilkinant baudžiamąją bylą, kurioje jis įtariamas pinigų plovimu.
Teismas įpareigojo rinkti įrodymus
Vilniaus miesto Antrosios apylinkės teismas, išnagrinėjęs buvusio Maskvos politiko skundą, kuriame jis teigia, kad byla vilkinama, įpareigojo Vilniaus apygardos prokuratūrą per tris mėnesius surinkti daugiau J. Chardikovo kaltės įrodymų. Jeigu to nebus padaryta, teismas nutrauks ikiteisminio proceso eigą.
Teismas nustatė, kad J. Chardikovo kaltei įrodyti ikiteisminio tyrimo medžiagoje prokurorai surinko pernelyg mažai įrodymų, jog pinigai yra plaunami. Taip pat neįrodyta, kad jų kilmė yra kriminalizuota.
Ikiteisminis tyrimas vyksta jau beveik du metus.
J. Chardikovo advokatas, buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka portalui Balsas.lt sakė, kad nuo ikiteisminio tyrimo pradžios praėjo jau devyniolika mėnesių, o paskutinė apklausa vyko prieš septyniolika mėnesių: „Tyrimas trunka pernelyg ilgai, yra vilkinamas, nesurinkta pakankamai įrodymų“.
Kaltintojai iškelta baudžiamoji byla
Anot A. Kliunkos, prokurorų surinktoje medžiagoje nesurinkta įrodymų, kad pinigai, kuriuos ginamasis J. Chardikovas pervedė iš Rusijos į Lietuvos bankus, yra įgyti nusikalstamu būdu: „Šio nusikaltimo tikslas būtų nuslėpti ar įteisinti nusikalstamu būdu įgytas lėšas ar turtą, bet prokurorams Maskvos miesto prokuratūra pateikė duomenis, kad kaltinimai, neva buvęs Maskvos prefektas sukčiavimo būdu pagrobė iš buvusios Rusijos miesto mero Jurijaus Lužkovo žmonos J. Baturinos beveik milijardą rublių, yra nepagrįsti ir panaikino už akių pateiktus kaltinimus“.
Atidarė banko seifą
Vilniaus apygardos prokurorai važiavo į Maskvos prokuratūrą, bet įrodymų taip ir nesurinko. Jų ieškodami teisėsaugininkai įsilaužė į Vilniaus banke esantį verslininko seifą, tačiau ten nieko nerado.
Rusijos piliečio, kuriam Lietuvoje suteiktas prieglobstis ir išduotas leidimas gyventi, gynėjas A. Kliunka pabrėžė, kad vilkinant bylos tyrimą nepateisinamai ilgą laiką taikoma kardomoji priemonė, ribojama nuosavybė teisė į UAB „Karvis“ turtą.
Dėl prokurorų veiksmų įtariamasis pinigų plovimu negali susitikti su šeima, nes jam draudžiama išvykti, mokėti ne prokuroro leidimo atlyginimus darbininkams. Leidimo turi klausti ir apmokant komunalinius mokesčius.
Prokurorų tikslas – išaiškinti pinigų kilmę
Tačiau ikiteisminį tyrimą kontroliuojanti prokurorė Rasa Miltinytė teigė, kad byla bus nutraukta tik tada, kai bus išaiškinta pinigų, pervestų į Lietuvos bankus, kilmė. Ieškant įrodymų pareigūnai išvyko į Maskvą.
Prokurorė tikino, kad kelionė į Maskvą nebuvo bevaisė: „Mačiau kai ką kitą, nei teigiama įtariamojo advokatų. Mes negalime nutraukti bylos neišaiškinę pinigų kilmės, nepaisant to, kad yra ir senaties terminas“.
Anot prokurorės, balandį J. Chardikovas privalės tęsti leidimą gyventi Lietuvoje, praeis terminas, kai jam skirta apsauga: „Tada kreipsimės į teismą prašydami vykdyti Rusijos generalinės prokuratūros ekstradicijos klausimus dėl įtariamojo J. Chardikovo perdavimo Rusijai. Mat vis dar Europolas jo ieško“.
Neprašė pradėti baudžiamąjį persekiojimą
Bylos duomenimis J. Chardikovas, turintis leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, iš Rusijos Federacijos bankų, į Lietuvos bankus, į savo vardu atidarytas sąskaitas pervedė daugiau nei 8 milijonus eurų, vėliau šiuos pinigus pervedė į UAB „Karvis“ sąskaitas Lietuvos bankuose.
Be to, gauta duomenų, kad J. Chardikovo atžvilgiu Rusijos Federacijoje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo stambiu mastu. Todėl pripažinta, kad yra pagrindas manyti, kad į Lietuvos Respubliką buvo pervestos jo nusikalstamu būdu įgytos lėšos.
Prieš dvejus metus Generalinė prokuratūra gavo Rusijos Federacijos prokuratūros faksimilinį raštą, pasirašytą Rusijos Federacijos Generalinio prokuroro pavaduotojo A. G. Zviagincev, kuriuo prašoma J. Chardikovą suimti ir išduoti Rusijos Federacijai.
Tačiau kreipimesi nėra nurodyta, kad Rusijos pilietis Lietuvoje vykdytų nusikalstamą veiką, nebuvo prašoma, jog verslininkas būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn
„Pažymėtina, kad nei BPK, nei Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos sutartis dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose nenumato galimybės Lietuvos Respublikoje vykdyti baudžiamąjį persekiojimą Rusijos Federacijos piliečio, padariusio nusikalstamą veiką Rusijos Federacijoje“, – akcentavo A. Kliunka.
Verslininkas buvo sekamas
Be to, advokato duomenimis, kol UAB „Karvis“ įmonės steigimo ir ūkinės veiklos vykdymo ir vykdė finansines operacijas, Lietuvos generalinėje prokuratūroje nebuvo gautas minėtasis kreipimasis dėl ekstradicijos, Lietuvos Respublikos finansinės, operatyvinės ar specialiosios institucijos jokių pretenzijų nepareiškė: „Nei UAB „Karvis“, nei, J. Chardikov Lietuvoje nevykdė jokių neteisėtų finansinių operacijų.
Tačiau prokurorė R. Miltinytė tikino, jog vos J. Chardikovui pervedus lėšas į Lietuvos bankus, pradėtas ikiteisminis tyrimas: „Vos pinigai atėjo į banką, atlikta pirminė analizė vadovaujantis Pinigų plovimo prevencijos įstatymu“.
Tačiau, advokatų nuomone, neteisėtai pradėjus ikiteisminį tyrimą sekė eilė neteisėtų ir nepagrįstų proceso veiksmų, mat Baudžiamojo proceso kodeksas (BPK) nenumato galimybės tirti užsienio piliečių padarytas užsienyje nusikalstamas veikas.
Finansinės operacijos nedraudžiamos
Pranešime apie įtarimą teigiama, kad J. Chardikovas, veikdamas su bendrininke R. Žarkova, pasinaudodamas pagal išankstinį susitarimą moters įsteigta ir veiklos nevykdančia UAB ,,Bjork–Klion“, tariamos paskolos sutarties pagrindu pervedė į šios bendrovės sąskaitą pinigų sumas.
Be to, jis įsteigė ir vadovavo jokios veiklos nevykdančiai UAB ,,Karvis“, naudojamai nuslėpti ir įteisinti nusikalstamu būdu įgytus pinigus – 35 874 248,85 litų.
Anot A. Kliunkos, tokie teiginiai neatitinka tikrovės, nes tiek UAB ,,Bjork–Klion“, tiek UAB ,,Karvis“ vykdė ir iki šiol vykdo jų steigimo dokumentuose nurodytą veiklą, nors suprantama, kad įsteigtoms įmonėms pasiekti puikius ūkinės – finansinės veiklos rezultatus Lietuvoje siautėjančios ekonominės krizės sąlygomis buvo sudėtinga.
Vykdė finansines prievoles
Tačiau, tęsė advokatas, bet kokiu atveju šios įmonės veikė griežtai prisilaikydamos Lietuvos įstatymų vykdė visas finansines prievoles Lietuvos Respublikai. Atkreiptinas dėmesys, kad pranešime apie įtarimą įvardinta tariama paskolos sutartis nesant jokių duomenų apie tokios sutarties neteisėtumą.
Kratų metu, paimti dokumentai liudija, kad UAB ,,Karvis“ vykdė ūkinę – finansinę veiklą, ją vykdė teisėtai, neteisėtų finansinių operacijų neatliko, o Jurijus Chardikovas nebuvo įgijęs piniginių lėšų nusikalstamu būdu.
Rastos pajamų deklaracijos
Kratos metu UAB „Karvis“ patalpose, Y.Khardikov gyvenamosios vietos adresu, M. Misevič gyvenamosios vietos adresu, kartu su kitais dokumentais buvo paimta: Y.Khardikov 2007 metų pajamų deklaracija, kuri buvo pateikta Rusijos Federacijos mokesčių tarnybos Maskvos inspekciją .
Tačiau prokurorės R. Miltinytės teigimu, deklaracijoms nelinkstama tikėti: „Panašias deklaracijas pateikia ir kiti asmenys, įgiję turtą neteisėtais būdais“. Prokurorė priminė kontrabandininko Viliaus Karaliaus sūnaus Edgaro istoriją, kai šis deklaravo pirkęs namą beveik už septynis milijonus litų, tačiau jų kilmės negalėj nurodyti.
Ginti stojo Rusijos konsulas
Pernai Rusijos ambasados Lietuvoje konsulas pateikė Generalinei prokuratūrai raštą su prašymu nutraukti J. Chardikovo baudžiamąjį persekiojimą, ragino atidžiau peržiūrėti jam inkriminuojamą bylą.
Rusijos ambasados notoje GP buvo teigiama, kad Lietuvos teisėsauga suėmė J. Chardikovą, neturėdama tam teisinio pagrindo, nes jo byla Rusijoje dar nėra išnagrinėta ir joks sprendimas nepriimtas.