Skamba kaip trumpas anekdotas, bet kompiuterio klaviatūra, ant kurios nepažymėtos nei raidės, nei skaičiai - rimtas dalykas. Tai patvirtina vien kaina - beveik 80 JAV dolerių.
Mano skaitmeninės jaunystės laikais naudotis pele buvo laikoma blogo tono požymiu: bent kiek labiau patyręs „kompiuterastas“ lakstydavo po programų meniu vien klavišų kombinacijomis. Jo pirštai instinktyviai rinkdavosi „karštuosius“ paspaudimus ir pasileidus interneto naršyklę, FTP ar pašto programą ir grafikos ar HTML redaktorių. Pelės niekinimo motyvas buvo labai paprastas: juk taip greičiau! Ką ir sakyti, klaviatūros burtažodžių nežinantiems ar nesugebantiems įsiminti toks „QWERTY pianisto“ virtuoziškumas palikdavo nemažą įspūdį. Kurgi ne: pabandykit perlėkti per mėgstamiausias interneto svetaines „pirščiukais“, neliesdami pelės ar jos funkcijas atliekančių manipuliatorių.
Prie optinių pelių, sensorinių aikštelių ar valdymo svirtelių įpratusi naujoji vartotojų karta klaviatūrą kaip kompiuterio valdymo įrankį gerbia kur kas mažiau. Tad originalus kompiuterių aso vokiečio Danielio Guermeuro bandymas dar kartą išrasti dviratį gali būti sėkmingas net dviem požiūriais. Pirma, jo sukurta klaviatūra be raidžių „Das Keyboard“ (http://www.daskeyboard.com) leidžia dirbti greičiau nei įprastos. Antra, ji sukuria kompiuterių „superprofo“ įvaizdį: nesunku įsivaizduoti, kokį psichologinį efektą sukels aplinkiniams nepažymėtais klavišais lakstantys „Das Keyboard“ vartotojo pirštai.
Paslaptis, pasak išradėjo, paprasta. Ji remiasi neišsemiamomis žmogaus smegenų galimybėmis. Jeigu klavišai nepažymėti, dirbant kompiuteriu smegenys tarsi įjungia „turbo“ režimą: jos stengiasi prisitaikyti prie naujų sąlygų ir įsiminti teisingas reikiamų ženklų pozicijas. D. Guermeuras tvirtina, kad išbandžiusieji tokią klaviatūrą stebėtinai greitai daro pažangą: tie, kurie rinkdavo tekstą gana lėtai, su „Das Keyboard“ pagreitindavo tempą dvigubai, o tie, kurie buvo gerai įvaldę įprastą klaviatūrą, su naujoviška dirbdavo it patrakę. Tiesa, tinklapyje nenurodoma, kiek laiko prireikdavo, kad vartotojo galva ir pirštai įprastų dirbti „aklai“ - turbūt tai priklauso nuo individualių kiekvieno vartotojo savybių.
Ši 104 klavišų USB klaviatūra, tinkama naudoti „Windows“, „Linux“ ir „Macintosh“ aplinkose, turi dar vieną unikalią savybę: jos klavišai optimizuoti atskiriems rankų pirštams. Dauguma įprastų klaviatūrų užregistruoja paspaudimą, kai klavišas veikiamas 55 gramų jėga. „Das Keyboard“ klavišai pagal poveikio stiprumą suskirstyti į 5 grupes - nuo 35 iki 80 gramų. Paspaudimui reikalinga jėga atitinka konkrečių pirštų stiprumą, o tai suteikia papildomą patogumą ir našumą.
Palyginti nemažą naujovės kainą, ko gero, lemia tai, kad tai nišinis produktas, skirtas klaviatūros „protams“ ar labai norintiems jais tapti. Vargu ar galimybė dirbti kompiuteriu „aklai“ bus patraukli platesnei auditorijai. Bet neabejoju, kad ne vienam QWERTY pianistui „Das Keyboard“ suteiks daug džiaugsmo ir kūrybinio įkvėpimo.