„Nežinau, kiek sluoksnių dažėme, jau dažyta ir vistiek išlenda“, – piešimo, ant vieno Marijampolės pastato sienos, subtilybes dėsto kraštietė Rasa.
Ji ir dar būrys savanorių dalyvauja plenere – jau dešimtus metus gražinamos neišvaizdžios miesto sienos. Šis piešinys prieš kelerius metus buvo ant kito pastato.
„Jis buvo nugriautas gal prieš kelerius metus ir dabar prikeliamas naujam gyvenimui ant šitos sienos. Man labai patinka jo mintis, kad gyventi reikia šiuo momentu“, – pasakoja marijampolietė Sofija.
Marijampolė siekia tapti labiausiai ištapytu miestu Lietuvoje. Vien šią vasarą ant pastatų įvairiose vietose atsiras per dešimt kūrinių.
Ant sienos perkeltas ir žinomo menininko Stasio Eidrigevičiaus paveikslas. Namas daug metų atrodė nykiai, o dabar iš tolo traukia akį. Praeiviai netgi prašo plenero savanorių išpiešti privačius namus.
„Prašė, kad ant jų namų sienų ištapytume. Buvo atėjusi viena moteris, kuri gilių minčių davė. Paminėjo, kad čia būtų galima vaizduoti senus Sibiro laikus“, – sako miestietis Orestas.
Prieš dešimt metų, šitaip gražinti Marijampolę, sumanė pasaulyje žinomas menininkas Ray Bartkus. Daug metų jis gyvena ir kuria Niujorke, o kiekvieną vasarą atskrenda puošti Marijampolės.
Pats šiomis dienomis piešia ant tilto, per Šešupę, atramų. Bartkus neslepia, kad projektą „Malonny“ ne kartą bandė persivilioti kiti miestai, tačiau gundymams nepasiduota.
„Tikrai ne, nes čia jau yra įdirbis. Nemanau, kad būtų gera idėja visus miestus vienodai piešti. Aš manau, kad visi miestai turi surasti savo ypatybę, o aš lieku ištikimas Marijampolei“, – tikina menininkas.
Marijampoliečiai sako nekantriai laukiantys vasarų, nes smalsu, kokios šį kartą miesto sienos taps meno kūriniais.
„Gražu. Labai gražu. Man irgi. Man patinka, kai dažo ir kai gražina miestą. – Tau gražu kai sienos spalvotos? – Visai smagu būna“, – minčiai taip gražinti miestą pritaria praeivė su sūnumi.
„Aš pritariu. Man atrodo, kad įdomu“, – jai antrina Marijampolės gyventojas.
Per dešimt metų, tiek, kiek vyksta šis projektas, Marijampolėje išpiešta per pusšimtį neišvaizdžių, pilkų, neretai aptrupėjusių sienų. Su Marijampolės savivaldybe nusprendžiama, kurias gražinti.
Kviečiami menininkai iš Lietuvos, Jungtinių Valstijų ir Anglijos, o jiems talkina savanoriai. Šiais metais pasistengta, kad kūrinys atsindėtų pastato dvasią.
„Ant archyvo sienos atgimsta archyvinis mūsų piešinys iš pirmų „Malonny“ metų „Nežemiška simfonija“. Tai – labai garsus Ray Bartkaus darbas ir po dešimties metų simboliškai prikeltas ant Marijampolės archyvo pastato“, – sako projekto vadovė Ramona Šilerytė-Cvirkienė.
Plenerą finansuoja savivaldybė, prisideda ir privatūs rėmėjai. Viską vainikuos muzikos ir šviesų šou liepos 6 d., per Mindaugines. Marijampoliečiai bus kviečiami kartu giedoti Lietuvos himną, o paskui trankiai atšvęsti Valstybės dieną.
Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.