Pareigūnai ir medikai įtaria, kad skystyje buvo pavojingų priemaišų, kurias susekti labai sunku, mat Lietuvoje sunkiai pavyksta sustabdyti pavojingų medžiagų prekybą, paaugliai, vaikai dažnai nuodus tiesiog parsisiunčia internetu.
Marijampolės ligoninės medikai trečiadienį sulaukė nepilnametės pacientės. Pirminiais duomenimis, 15-metė garino neaiškios kilmės bei sudėties skystį, o elektroninę cigaretę jai galimai davė nepažįstamas vaikinas.
„Buvo gautas moters pranešimas, kad į namus, esančius Marijampolėje, grįžo nepilnametė paauglė, kuri neaiškiomis aplinkybėmis yra galimai apsinuodijusi narkotinėmis medžiagomis“, – komentuoja Marijampolės policijos atstovė Ieva Rinkevičiūtė.
Kol kas nėra nustatyta, kokia medžiaga buvo merginos rūkytoje elektroninėje cigaretėje.
„Šiuo metu, kiek žinoma, nepilnametė yra išleista į namus gydytis ambulatoriškai. Šių metų duomenimis, tai būtų antras atvejis, kuomet Marijampolės savivaldybėje užfiksuotas toks galimas apsinuodijimas neaiškios kilmės toksine medžiaga, kuriame dalyvauja nepilnametis asmuo“, – kalba I. Rinkevičiūtė.
Tai ne pirmas toks atvejis per savaitę. Sekmadienį į Jonavos ligoninės skubios pagalbos skyrių atvežti du nepilnamečiai, kurie taip pat garino neaiškios kilmės elektroninių cigarečių skystį ir apsinuodijo. Panašių atvejų pasitaiko visoje Lietuvoje.
„Tiesiog dėdavo žiurkių nuodus, dėdavo į tą skystį, kurį vartoja tam, kad būtų stipresnis efektas, pagal juos, tai esam turėję su tikrai rimtais kraujo krešumo sutrikimais vaikų“, – kalba Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų intensyvios terapijos gydytoja Gražina Viščinienė.
„Vaikai, kuomet yra svarbūs draugai, sako, norėjau pritapti prie draugų grupės. Visi rūkė ir aš norėjau pabandyti. Arba norėjau būti kietesnis, arba išsiskirti draugų grupėje ir pabandyti. Kiti sako, atėjo į grupę keli nepažįstami asmenys ir pasiūlė parūkyti nemokamai“, – pasakoja Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Kadangi paaugliai dažnai net patys nežino, kokias medžiagas jie garina, visų miestų medikams kyla iššūkių gydant tokius pacientus. Dažnai vaikams tenka taikyti simptominį gydymą.
„Būna prisikvaišinęs, būna prisivartojęs visokių kitų dalykų, nežino, ką vartoja. Jie atsisiunčia vieną medžiagą legalią iš vienos šalies, kitą medžiagą legalią iš kitos šalies, bet jas sudėjus į krūvą, jos jau yra jau kvaišalai. Tai yra nelegalūs dalykai, kasmet apie 600 naujų visokių ten tų medžiagų yra išrandama“, – aiškina G. Viščinienė.
„Ką rodo apklausos, kad net 65 procentai vaikų 15–16 metų yra bandę elektronines cigaretes. Kokios tos elektroninės cigaretės, su kokiais priedais, kokiomis priemaišomis, mes tikrai nežinome, bet tyrimai rodo tikrai aukštą skaičių bandžiusių paauglių“, – tvirtina I. Skuodienė.
Nelegaliai nepilnamečius pasiekiantys elektroninių cigarečių skysčiai su įvairiausiomis priemaišomis kelią rimtą pavojų tiek gyvybei, tiek sveikatai.
„Tai yra ne tik pavojinga, tai yra mirtina. Pasiskaitykit, žmonės, kaip yra baisu, kai fibrozuojasi plaučiai, kai jauni žmonės pajungti prie aparatų negali kvėpuoti, kai reikalinga persodinti plaučius, tai yra baisu“, – tikina G. Viščinienė.
Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamentas stengiasi uždrausti kiekvieną naują psichoaktyvią medžiagą, tačiau jos vis tiek randą kelią į Lietuvą.
„Yra tam tikros medžiagos, kurios labai greitai atsiranda, labai greitai išnyksta. Arba tam tikrą laiką jos nėra kontroliuojamos. Kol spėji į sąrašą įtraukti, medžiaga jau dingo, atsirado kita“, – aiškina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Gražina Belian.
Kelių kaip pavojingos naujos medžiagos atkeliauja iki Lietuvos daug. Skysčius su nuodais paaugliai dažnai tiesiog nusiperka internete. Socialiniuose tinkluose galima rasti skelbimų puslapius, kur šalia vadinamosios „žolytės“ puikuojasi ir nepatikrinti elektroninių cigarečių skysčiai.
„Muitinė taiko tam tikrus patikros profilius, bet, kaip suprantu, jeigu tų siuntų srautas yra labai didelis, tai kiekvienos siuntos neištikrinsi“, – sako G. Belian.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje kasmet vis didesnė dalis vaikų, paauglių išbando psichoaktyvias medžiagas.