Apie tai, ar Ukraina bus priversta pasirašyti taikos sutartį ir V. Putino planas išdegs, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Seimo narys Matas Maldeikis ir karybos ekspertas Aurimas Navys.
Vakarai skilinėja
Pone Maldeiki, tai Rusijos propaganda buvo teisi, Vakarai vis dėlto pavargo nuo karo, galima taip sakyti?
M. Maldeikis: Iš esmės tas ir vyksta. <...> 4 metų rinkimų ciklai verčia visus būti tonuse, jausti įtampą, politikai turi jausti žmonių nuotaikas. Bet lygiai tas pats ciklas daro politikus silpnais, nes jų sprendimai visada bus trumpalaikiai, jie žiūrės artimiausių rinkimų, o ne ilguoju laikotarpiu.
Tuo tarpu autokratams nereikia žiūrėti, kas bus po metų, po dviejų ar po penkių, jie gali sau leisti žiūrėti ilgai. Ir Vladimiras Putinas žiūri į ilgesnį laikotarpį. Svarbiausia yra tai, kad V. Putinas mato, jog Vakarai skilinėja.
Mes dar vis gyvename paskutinėje 2008 m. politinės krizės stadijoje. Vakarų visuomenės skyla iš vidaus ir tai mato tiek V. Putinas, tiek Xi Jinpingas. Jie žino, kad, jei dabartinė valdžia labai padeda Ukrainai, tai visada atsiras opozicija, sakanti, kad reikia daryti kitaip. <...>
Visada prasideda nuovargis, susijęs su rinkimų ciklais ir su vidine kiekvienos šalies dinamika, ir V. Putinas tai labai gerai supranta.
Vakarai nesiekia Rusijos pralaimėjimo
Pone Maldeiki, ar nėra taip, kad paramai mažėjant ir dėmesiui Ukrainos klausimui nuslūgstant, Vakarų valstybės vers Ukrainą sėsti prie derybų stalo?
M. Maldeikis: Esu įsitikinęs, kad Vakarai duoda tiek, kad Ukraina nepralaimėtų, bet ne tiek, kad Rusija pralaimėtų. Čia yra du svarbūs faktoriai, nes Vakarai labai bijo Rusijos pralaimėjimo, tokiu atveju ji visiškai nusigręš į Kiniją. Jie vis dar bijo, kad visiškas Rusijos pralaimėjimas būs visiška Kinijos pergalė. Ilguoju laikotarpiu tai per brangiai kainuotų. <...>
Viskas priklauso nuo fronto linijos, jeigu ji užstrigs, Vakarai pradės spausti Ukrainą derėtis, jeigu jie mato, kad ji juda, jie tikrai to nedarys.
Pone Navy, o Rusijai būtų naudinga pradėti taikos deryvbas? Jeigu V. Putino režimas mato, kad Vakarų parama trūkinėja, ar nebus taip, kad jie norės eiti iki galo?
A. Navys: Tiek politiniai, tiek kariniai Kremliaus valdovai daugiau žiūri ne į pačią paramą šaudmenimis ar technika, bet į žmonių resursą. <...> Ar apskritai šitas karas gali baigtis kaip nors kitaip nei taikos derybomis? Deja, ne. Rusija yra branduolinė valstybė.
Arba Vakarai priima Ukrainą į NATO iš karto, be jokių sąlygų, ir sunaikina driskius pačioje Ukrainoje, arba mes susitaikome, kad bus žymiai daugiau ukrainiečių žūčių ir vis tiek baigsis tuo, kad eisime prie derybų stalo. Branduolinės valstybės nekapituliuoja, tą reikia tiesiog suprasti.
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.
Matuko klynas skystas?