Ši maža Balkanų šalis krečiama gilios politinės krizės ir yra vis dar neatsigavusi po gegužės 9 dieną įvykusio kruvino susirėmimo tarp vietos albanų sukilėlių ir policijos pajėgų, per kurį žuvo 18 žmonių.
Po didžiulės sekmadienio demonstracijos, kurią organizavo opozicija, pirmadienį į gatves ketina išeiti ir premjero N.Grujevskio šalininkai.
„Liksime čia, priešais vyriausybę. Nikola Grujevskis privalo atsistatydinti, - sakė didžiausios opozicinės partijos - Makedonijos socialdemokratų sąjungos (SDSM) - lyderis Zoranas Zajevas, kreipdamasis į didžiulę minią, susirinkusią priešais neoklasikinius vyriausybės rūmus. - Kol jis nepasitrauks, nepasitrauksime ir mes.“
N.Grujevskis, kurio valdžios pozicijos dar visai neseniai atrodė nepajudinamos, jaučia spaudimą suburti į pirmadienio vakarą sostinėje numatytą jo šalininkų mitingą panašų skaičių žmonių, kiek jų dalyvavo opozicijos demonstracijoje, kurioje protestuotojai mojavo Makedonijos ir Albanijos vėliavomis bei skandavo „Atsistatydinimas!“ ir „Pergalė! Pergalė!“
Šios priešingų stovyklų demonstracijos vainikuoja metus trunkančią N.Grujevskio ir centro kairiosios opozicijos priešpriešą, kuri suskaldė šią daugiaetninę valstybę, turinčią 2 mln. gyventojų.
„Junkitės prie mūsų - dėl savęs, savo vaikų, laisvos ir klestinčios Makedonijos“, - protestuotojus ragino Z.Zajevas, kuris dabartinę politinę krizę pavadino „viena rimčiausių nuo Makedonijos nepriklausomybės paskelbimo“.
Šaltinis iš opozicijos stovyklos naujienų agentūrai AFP sakė, jog planuojama prie vyriausybės rūmų palikti pakankamai protestuotojų, kad „ministrų kabinetas toliau jaustų spaudimą“.
Tačiau sekmadienį vakare tik maždaug 100 žmonių buvo likę palapinėse aplink opozicijos įrengtą nedidelę sceną priešais didingus baltus rūmus, kurie yra vienas iš kelių įspūdingų objektų, pastatytų N.Grujevskio per devynerius premjeravimo metus.
„Liksime iki pabaigos, nuversime vyriausybės vadovą“, - sakė 51 metų Lazaras Popovskis, krautuvininkas iš Makedonijos šiaurėje esančio Kumanovo miesto, kur įvyko kruvinas susišaudymas tarp policijos ir etninių albanų sukilėlių, dauguma kurių buvo iš kaimyninio Kosovo.
Šis susirėmimas buvo didžiausias smurto proveržis šioje buvusios Jugoslavijos respublikoje per pastaruosius 14 metų ir sukėlė nuogąstavimų, kad Makedonijoje gali atsinaujinti neramumai, panašūs į 2001 metų etninį konfliktą tarp vyriausybės ir etninių albanų.
Albanai sudaro maždaug ketvirtadalį Makedonijos gyventojų.
Tarp sekmadienio protesto akcijos dalyvių buvo visų šios mažytės valstybės, neturinčios priėjimo prie jūros, etninių bendruomenių atstovų, taip pat buvo matyti turkų ir romų mažumų vėliavų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.