• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mafiozai savo konkurentus naikina be gailesčio

Grupė Kalabrijos (Italija) mafijos smogikų sudaužė vieną savo varžovą kastuvu ir dar gyvą sušėrė kiaulėms. Už šią ir kitas žmogžudystes Italijos policija suėmė apie 20 mafiozų, tačiau karas tarp mafijos grupuočių tęsiasi.

Sušėrė kiaulėms

Kiaulėms buvo sušertas vienas iš „Ndranghetos“ šeimos vadeivų – Frančesko Rakota. Įtariama, kad taip susidorota ir su jo giminaičiu.

Frančesko be pėdsakų dingo dar pernai, kovo 13-ąją. Tačiau nei policijai, nei grupuotės nariams iki šiol nepavyko išsiaiškinti, kur jų vadeiva. Pražuvėlio likimas paaiškėjo atsitiktinai – policijai slapta klausantis kitos grupuotės pokalbių. Mat kitas kriminalinio pasaulio autoritetas – Simonas Pepė – gyrėsi, kaip metalinėmis lazdomis sudaužė Frančesko ir įmetė kiaulėms. Esą nors konkurentas su ašaromis akyse prašė pasigailėti, bet jo niekas nepaisė. „Buvo malonu girdėti jo klyksmą, – ciniškai gyrėsi S. Pepė. – Dieve mano, kaip jis rėkė! O kiaulės nepaliko nei gabalėlio, nei vieno kaulelio. Net pimpilą, ir tą suėdė.”

Kaip rašo „The Daily Mail“, S. Pepė su konkurentu susidorojo, matyt, pasižiūrėjęs filmą „Vagišiai“ („Snatch“). Britų režisieriaus Gajaus Ričio, beje, vieno iš dainininkės Madonos vyrų, filme taip su konkurentais susidorodavo kriminalinio pasaulio autoritetas, pravarde Plyta. Teigiama, kad 90 kilogramų svorio žmogų 16 kiaulių suėda per 8 minutes.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal policijos versiją, su F. Rakota taip žiauriai susidorota keršijant už tai, kad jis prieš metus nužudė Pepės patėvį Domeniko Bonaridžio, „Macagati“ klano narį. Už tai S. Pepė nužudė ne tik Frančesko, bet ir dar 3 mafiozus iš „Ferara-Rakosta“ klano.

REKLAMA

Italų laikraštis „Il Fatto Quotidiano“ rašo, kad kartu su Frančesko dingo ir jo žentas Karminas Puatrinas, kuris taip pat buvo sušertas kiaulėms, kaip ir žento tėvas Vinčenso Rakosta bei giminaitis Vičenso Feraro. Tas žmogžudystes policija jau išaiškino. Specialūs policijos padaliniai per operaciją, kurios kodinis pavadinimas – „Erini“ (senovės graikų mitologijoje toks buvo keršto deivės vardas), areštavo 20 klano „Macagati“ narių. Taip pat konfiskuoti ir 88 nekilnojamojo turto objektai, kurių bendra vertė – per 70 milijonų eurų. Kai kurie iš areštuotųjų pastatų yra Romoje. Žinoma, kad vienas iš suimtųjų – Domeniko Skarfonė (56 m.) – turi gerus ryšius su advokatais ir teisėjais, tad, naudodamasis iš jų gauta informacija, aukcionuose supirkinėdavo pardavinėjamą areštuotų mafiozų turtą.

REKLAMA
REKLAMA

Šimtmečio karas

Kova tarp „Macagati“ ir „Rakosta“ klanų, priklausančių Kalabrijos mafijos „Ndranghetos“ grupuotei, prasidėjo dar praėjusio šimtmečio viduryje. „Kriminalinis karas vyksta jau per 50 metų, – aiškino Opido Mamertinos miesto policijos atstovas. – Jis jau pareikalavo per 100 aukų. Ypač žiaurus šiame kare – S. Pepė.“

Sušerdamas kiaulėms savo konkurentus, S. Pepė turėjo tikslą ne tik nubausti, bet ir pamokyti kitus. Kaip rašo „The Daily Mirror“, dviejų klanų kriminaliniame kare nesigailima nei moterų, nei vaikų. Ir pateikiamas pavyzdys, kaip kartą žudikai sušaudė 9 metukų mergaitę, sėdėjusią savo senelio automobilyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O klanų kariaujama dėl teisės kontroliuoti nusikalstamą veiklą, kurios centras yra Opido Mamertinos miestelyje, Italijos pusiasalio „bato nosyje“. Kalabrijos mafija, sudaryta iš daugiau nei 100 tarpusavyje dažnai nesutariančių klanų, užima dominuojančią poziciją gabenant kokaino siuntas į Italiją ir visą Europą. Dabar ji pagal ekonominę galią yra nustelbusi Sicilijos mafiją – „Cosa Nostra“ („Mūsų reikalas“).

Nedora dorybė

„Ndrangheta“ (gr. andragathía – heroizmas ir dorybė) – viena galingiausių ir negailestingiausių Italijos organizuotų nusikaltėlių grupuočių. Nepaisant to, jog užsienyje ji mažiau žinoma už Sicilijos mafiją ir laikoma kaimiškesne už Neapolio „Kamorą“ ar Apulijos „Jungtinę Šventąją Karūną“, „Ndrangheta“ sugebėjo tapti galingiausiu nusikalstamu sindikatu Italijoje po 1990 metų. Nors užsienyje ji ir tapatinama su Sicilijos mafija, „Ndrangheta“ veikia nepriklausomai, nors būna ir bendrų veiksmų dėl Sicilijos ir Kalabrijos artimos geografinės kaimynystės.

REKLAMA

Savo filialus Kalabrijos mafija turi Pietų Amerikoje, kur glaudžiai bendradarbiauja su Kolumbijos narkotikų gamintojų karteliais, Kanadoje, Australijoje ir Rytų Europoje. Grupuotė, kurią, nepatvirtintais duomenimis, sudaro apie 150 šeimų, taip pat apraizgiusi ir visą Italiją.

„Ndrangheta“ šaknys glūdi dar XIX amžiuje. 1860 metais grupuotė buvo suformuota, kai iš Sicilijos salos išvaryti žmonės, persikėlę į Kalabrijos regioną, suformavo pirmąsias šios mafijos grupuotės užuomazgas. Savo veiklą ji pradėjo gindama vargingus valstiečius nuo juos išnaudojusių aristokratų.

REKLAMA

Kalabrijoje prasidėjus industrializacijai, „Ndrangheta“ ėmėsi kitos veiklos – prekybos ginklais, narkotikais, viešųjų pirkimų klastojimų, dalyvavimo statybos projektuose ir žmonių grobimo. Manoma, kad Kalabrijos mafija šiuo metu yra didžiausia kokaino gabentoja pasaulyje.

Italijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo agentūros paskaičiavo, kad „Ndrangheta“ metinės pajamos yra apie 35–40 milijardų eurų, o tai sudaro apie 3,5 % Italijos biudžeto. Didžioji pajamų dalis yra iš prekybos narkotikais ir neva legalaus verslo – restoranų, prekybos centrų, statybų. „Ndrangheta“ yra pagarsėjusi tuo, kad ją sunku išardyti, nes ji grindžiama artimais šeimyniniais ryšiais. Tuo ji skiriasi nuo kitų mafijos grupuočių. Štai „Cosa Nostra“ visų pirma yra hierarchinė struktūra, jos viršūnėje yra gaujos lyderis, vadinamasis kapo. Visiškai kitokia situacija yra „Ndrangheta“ organizacijoje – joje nėra vieno aiškaus lyderio. Mafijos struktūra veikiau yra paremta kraujo ryšiais ir organizuojamomis vestuvėmis, tad dėl valdžios konkuruoja skirtingos šeimos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisėsaugai labai sunkiai sekasi įsiskverbti į tokios mafijos struktūras. Tačiau pastaraisiais metais pradėta vis daugiau tyrimų jos atžvilgiu, daugiausia – dėl persimetėlių liudijimų. Prieš porą metų Italijos policija įvykdė stambią operaciją, per kurią suėmė per 300 „Ndrangheta“ narių. Tai buvo didžiausia Italijos policijos surengta operacija per pastaruosius kelerius metus. Joje dalyvavo per 3000 policininkų. Areštai buvo vykdomi tiek Kalabrijos regione, tiek Italijos šiaurėje. Suimtieji kaltinami priklausymu nusikalstamai organizacijai, žmogžudystėmis, neteisėtu ginklų laikymu, kontrabanda, reketu ir kitais nusikaltimais.

REKLAMA

Pasidavė policijai

Šių metų gegužę buvo nuteisti „Ndrangheta“ priklausantys 42 „Pesce“ klano nariai. Kai kuriems jų skirtos laisvės atėmimo bausmės iki 28 metų. Pats klano vadas Džiusepe Pesce, jam nedalyvaujant, nuteistas kalėti 16 metų už mafijos grupuotės subūrimą. Atskirai jis dar teisiamas už tai, kad buvo to klano galva.

Teismo salėje šio mafiozo nebuvo, nes jis prieš 3 metus pasislėpė. Tačiau po teismo proceso, kai dešimtys jo parankinių buvo pasiųsti už grotų ir dar areštuota jo žmona, mafijos bosas pasidavė pareigūnams. Jo žmona suimta įtariant, kad ji padėjo savo vyrui slapstytis nuo teisėsaugos ir veikė kaip tarpininkė, jam bendraujant su kitais klano nariais.

REKLAMA

„Pavargau bėgti“, – pasakė Dž. Pesce savo advokatams, kurie jį atlydėjo į sustiprinto režimo kalėjimą.

Sulaikius šiuos gangsterius, sustabdyta ir futbolo komandos „Rosarnese“ veikla. Pusiau profesionalų klubą ilgus metus valdė būtent „Pesce“ mafijos šeimos klanas, tačiau, sulaikius jo vadeivą, komanda žlugo. Taip galėjo ir neatsitikti, tačiau klubas nerado naujų rėmėjų. Mat nors futbolas Italijoje laikomas kone religija, verslininkai išsigando galingos mafijos grupuotės „Ndrangheta“ bosų, kurie po pralaimėtų rungtynių nežinia ką galėdavo padaryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokainas maišuose

„Pesce“ klanas ilgą laiką kontroliavo judrų komercinį Džoja Tauro uostą. Šis uostas, įsikūręs pusiaukelėje tarp Gibraltaro sąsiaurio ir Sueco kanalo, tapo svarbia arterija, kuria į Europą iš Pietų Amerikos atgabenamas kokainas. Šiame uoste policija pernai konfiskavo maždaug pusę viso į Italiją atkeliavusio kokaino. Pernai birželį Džoja Tauro pareigūnai aptiko net 17 juodų dėžių su kokainu iš Pietų Amerikos. Konfiskuotų narkotikų vertė – net 38 mln. eurų, gatvės rinkoje – dar didesnė. Kontrabandininkų policija vis dar ieško.

REKLAMA

„Ndrangheta“ vadeivų paliepimu, narkotikai suslepiami tarp legalių krovinių. Uosto pareigūnai apie narkotikų kontrabandą nekalba. Tačiau tyrėjai teigia, kad kokainas atplukdomas vilnoniuose maišuose. Toks maišas su itin aukštos kokybės kokainu dažniausiai sveria 40-45 kilogramus – taigi yra pakankamai lengvas, kad jį pakeltų vienas žmogus.

Tai reiškia, kad maišus nesunku švystelėti į konteinerį kur nors Centrinėje ar Pietų Amerikoje ir lygiai taip pat greitai ištraukti juos Kalabrijoje, muitinės pareigūnams dar neatvykus tikrinti krovinio. Konteineriai greitai vėl uždaromi, nepaliekant jokio pėdsako. Kiekvienas vilnonis maišas su kokainu, jį parduodant urmu, vertas 2,25 mln. eurų, o gatvės rinkoje – 9 mln. eurų.

Zbignevas JANKOVSKIS  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų