„Antrasis tūkstantmetis Alytaus muzikoje prasidėjo šiandien, kai tapome istorinio įvykio liudininkais, - Alytaus jaunimo simfoniniam orkestrui „Svajonė” dirigavo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vadovas profesorius Juozas Domarkas”, - apie orkestro pasirodymą Dainavos šalies muzikos festivalyje kalbėjo muzikologas Viktoras Gerulaitis.
Sekmadienio vakarą vykusiu koncertu „Svajonė” baigė jau ketvirtą kūrybinį sezoną, kurio paskutiniai akordai - koncertas Lenkijoje, o ateities planuose - nauji kūriniai ir netgi maestro J.Domarko orkestrinio muzikavimo pamokos. Dirigento pažadas jauniesiems muzikantams duotas, tikėkimės, kad kitąmet „Svajonės“ orkestrantai, vadovaujami garbiojo maestro, tobulins savo meistriškumą kūrybinėje stovykloje.
Iniciatyva - vertybė, o mankurtizmas nekainuoja nieko
Jaunimo orkestro „Svajonė” pasirodymas Dainavos šalies muzikos festivalyje jau tapo gražia tradicija, tačiau šįkart gausų būrį klausytojų į Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčią sukvietęs koncertas buvo ypatingas ir tuo, kad jo įdėmiai klausėsi maestro J.Domarkas.
Dar vasaros pradžioje, pristatydamas Dainavos šalies muzikos festivalio programą, meno vadovas V.Gerulaitis nedrąsiai spėliojo: galbūt maestro galėtų diriguoti Alytaus „Svajonei”?..
Net du kūriniai - Piotro Čaikovskio „Gėlių valsas” iš baleto „Spragtukas“ ir Johanno Strausso Vyresniojo „Radeckio maršas” - jauniesiems orkestrantams įsimins tikrai ilgam, nes šiuos muzikinius kūrinius jie grojo vadovaujami J.Domarko batutos.
Pats dirigentas neslėpė sentimentų Dzūkijos sostinei, į kurią šįkart atskubėjo sutrumpinęs poilsio pajūryje valandas. Garbus svečias geru žodžiu minėjo a. a. Alytaus miesto merą Vytautą Kirkliauską, kuris daug prisidėjo, kad miesto reikmėms būtų perduota dabartinio Kultūros ir komunikacijos centro (AKKC) salė.
Be kita ko, joje šiandien skamba ir rimtoji muzika. Jau tapo tradicija, kad J.Domarko vadovaujamas Nacionalinis simfoninis orkestras Alytuje surengia kalėdinius koncertus, taip pat groja Dainavos šalies muzikos festivalių atidarymo koncertuose. Šiemetis Vido Simanausko sumanytas ir puoselėjamas festivalis jau aštuntas.
„Tačiau visų svarbiausia turbūt yra netgi ne galimybės, o poreikis - alytiškiams reikia rimtosios muzikos, Dainavos šalies muzikos festivalių ir, žinoma, „Svajonės”, o juk simfoninius kolektyvus turi retas Lietuvos miestas. Nėra tokio nei Klaipėdoje, nei Panevėžyje, sunkiai orkestras buriasi laikinojoje sostinėje”, - kalbėjo J.Domarkas ir įvardijo, jo požiūriu, pačią didžiausią vertybę - iniciatyvą.
„Mankurtizmas nekainuoja nieko, o kiekviena iniciatyva vertinga, nes yra žmonės, kurie ją puoselėja, tiki tuo, ką daro”, - neabejoja dirigentas. Būtent tokia iniciatyva, kurią turėtų palaikyti ir miesto vadovai, ir bendruomenė, yra nuo 2005 metų gyvuojantis Alytaus jaunimo orkestras. Jame groja per šešias dešimtis jaunųjų muzikantų, Alytaus muzikos mokyklos absolventų ir moksleivių. Jų profesionalumas - viso pedagogų kolektyvo triūso vaisius. Orkestras gyvuoja Alytaus muzikos mokyklos bazėje.
Savo palaikymą alytiškiams J.Domarkas išsakė ne tik gražiais žodžiais, bet ir darbais - „Svajonės” muzikantams pasiūlė surengti savaitės meistriškumo kursus, kuriuos jis ves be jokio atlygio. Šio kūrybinio bendradarbiavimo detalės dar bus tikslinamos, tačiau, pasak orkestro vadovės Daivos Martikonytės, visiems orkestro dalyviams - ir vadovams, ir jauniesiems muzikantams - tai būtų neįkainojama dovana, atversianti naujas muzikos suvokimo ir atlikimo erdves.
„Svajonė” dar grįš muzikuoti Gdanske
Jau ne pirmus metus kiekvieną vasarą jaunimo orkestras „Svajonė“ išvyksta koncertuoti įvairiose užsienio šalyse - veržliu jaunimo orkestro skambesiu garsina Alytų, susiranda naujų draugų, kontaktų. Šiemet orkestro maršrutas nusidriekė Lenkijoje.
Tarpininkaujant Lietuvos garbės konsulato Gdanske sekretoriui Januszui Dziugiewicziui, alytiškiai surengė koncertą Trąbki Wielkie miestelyje netoli Gdansko. „Svajonė” grojo Kazimiero Jogailaičio gimnazijoje.
Jei kam iš orkestrantų ir buvo kilę abejonių, ar susirinks žiūrovų į koncertą - juk vasara, gimnazijoje atostogos! - jas kaipmat išsklaidė gausiai besirenkanti miestelio, beje, turinčio tik 2 tūkst. gyventojų, publika, pradedant miesto tarybos pirmininku, nariais, gimnazijos direktoriumi Mariuszu Paradeckiu, baigiant bažnyčios tarnais su klebonu priešakyje.
Po koncerto žiūrovai buvo pakviesti išgerti puodelio arbatos čia pat salėje, pasišnekučiuoti. Kaip vėliau sužinojo alytiškiai, tokia vietinė tradicija. Beje, gimnazijoje vykstančių renginių tvarkaraštis veikiau priminė muzikos festivalio repertuarą. Neseniai ten koncertavo tarptautinio Frederico Chopino konkurso II premijos laureatė, atsivežusi savo koncertinį fortepijoną „Steinway“.
„Svajonės“ muzikavimas sužavėjo klausytojus, publika nenoriai paleido jaunuosius muzikantus. (Beje, gimnazijos direktoriui alytiškiai skyrė J.Strausso „Radeckio maršą” - labai jau panašiai skambėjo pavardės: Radeckis - Paradeckis.)
Po koncerto laukė ekskursija po gimnaziją. „Svajonės“ muzikantus stebino įstaigos jaukumas, daugybė istorinių akcentų, juolab paaiškėjo, jog visa tai sukurta miesto bendruomenės lėšomis, buvusių mokinių pastangomis. Gimnazija išpuošta tapytais istoriniais paveikslais ir portretais, heraldinėmis vėliavomis, orkestro vaikinai matavosi net viduramžių riterio šarvus.
Ekskursijos kulminacija - mokyklos „sandėliukas“, kur direktorius orkestrantus apdovanojo marškinėliais, rašikliais, puikiomis knygomis, plakatais, - nė vienas neliko be dovanos ir dar namiškiams lauktuvių parvežė. Alytiškiai atsisveikino su svetingais šeimininkais tvirtai sutarę susitikti dar kartą, juolab kad Lietuvos garbės konsulato sekretorius J.Dziugiewiczius, tvirtai pažadėjo orkestrui surengti 3-4 koncertų gastroles Gdanske ir jo apylinkėse.
Saulė Pinkevičienė