• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį paprašė visų žmonių, „galinčių pasakyti „ne“ kraštutinumams“, paremti jį pirmalaikiuose rinkimuose, kuriuos jis sušaukė po nesėkmės Europos Parlamento rinkimuose.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį paprašė visų žmonių, „galinčių pasakyti „ne“ kraštutinumams“, paremti jį pirmalaikiuose rinkimuose, kuriuos jis sušaukė po nesėkmės Europos Parlamento rinkimuose.

REKLAMA

E. Macronas teigė, kad per pirmalaikius rinkimus siekia sudaryti aljansą prieš radikalias jėgas, ir pridūrė, kad nori neleisti kraštutiniams dešiniesiems pakeisti jį 2027 metais, kai jis baigs kadenciją.

Atrodo, kad Prancūzijos politikoje vyksta esminis persitvarkymas, pagrindinės dešiniosios partijos lyderiui pasirinkus aljansą su kraštutiniais dešiniaisiais, nors tai ir sukėlė nesutarimus jo partijos viduje.

„Tikiuosi, kad kai ateis laikas, geros valios vyrai ir moterys, galėsiantys pasakyti „ne“ kraštutinumams, susiburs, [...] užims poziciją kurti bendrą, nuoširdų, šaliai naudingą projektą“, – sakė E. Macronas spaudos konferencijoje Paryžiuje.

REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose E. Macrono Atgimimo partija ir jos sąjungininkai surinko perpus mažiau balsų nei Marine Le Pen (Marin Le Pen) vadovaujamas kraštutinių dešiniųjų Nacionalinis sambūris (RN), gavęs 31 proc. balsų. 

REKLAMA

E. Macronas sekmadienį pranešė apie birželio 30-ąją ir liepos 7-ąją vyksiančius pirmalaikius rinkimus po dvejų mažumos vyriausybės valdymo metų. 

Kadangi tikimybė aplenkti RN rinkimų kampanijoje yra nedidelė, E. Macronui geriausias variantas, regis, būtų sudaryti plačią centristinę koaliciją, patrauklią nuosaikiems kairiesiems ir dešiniesiems.

„Mano nuomone, atsakymo negalima rasti keičiant vyriausybę ar koaliciją, [...] reikėjo paleisti parlamentą“, – teigė E. Macronas.

REKLAMA
REKLAMA

Atsakas į prancūzų pyktį

E. Macronas, kuris 2027 metais baigs prezidentavimą po maksimalaus dviejų kadencijų laikotarpio, sakė, jog viena iš priežasčių, dėl kurių jis paskelbė pirmalaikius rinkimus, yra noras 2027-aisiais prezidento rinkimuose užkirsti kelią M. Le Pen vadovaujamai RN.

„Nenoriu atiduoti valdžios raktų kraštutiniams dešiniesiems 2027 metais“, – teigė jis žurnalistams.

„Prisiimu visą atsakomybę už tai, kad pradėjau šį išaiškinimo procesą [paskelbdamas pirmalaikius rinkimus]", – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turėdamas galvoje RN, kitas kraštutinių dešiniųjų partijas ir griežtai kairiąsias partijas, prezidentas teigė, kad apie 50 proc. prancūzų Europos Parlamento rinkimuose balsavo už kraštutinumus.

„Jiems (prancūzams) negalima tiesiog pasakyti, kad mes tęsiame darbą, tarsi nieko nebūtų įvykę. Tai nėra pagarba jiems, tai nėra įsiklausymas į juos“, – teigė jis.

„Noriu, kad atsirastų vyriausybė, kuri galėtų reaguoti į jų pyktį ir skubius reikalavimus“, – sakė jis.

REKLAMA

E. Macronas pripažino, kad rinkėjams „sunku pragyventi, net kai jie dirba; tai labai kasdieniai sunkumai“, kurie sukėlė „pyktį, kartais ir nuoskaudą“.

Žmonės „jaučia, kad jų nesiklausoma ir kad jie negerbiami [...]; negalime likti abejingi visoms šioms žinioms“, pridūrė jis.

„Paktas su velniu“

Tačiau jis taip pat užsipuolė konservatyviąją Respublikonų partiją (LR), kurios lyderis Ericas Ciotti antradienį paskelbė apie aljansą su RN, taip pat ir kairiojo sparno aljansą, į kurį įeina kraštutinė kairioji partija „Nenugalėtoji Prancūzija“ (LFI).

REKLAMA

Jo teigimu, dešinieji „per kelias valandas nusigręžė nuo generolo de Gaulle'io“ ir buvusių prezidentų Jacques'o Chiraco bei Nicolas Sarkozy palikimo.

E. Macronas tvirtino, kad E. Ciotti sudarė „paktą su velniu“.

Aukšto rango respublikonų veikėjai, įskaitant Senato pirmininką Gerard'ą Larcher  paragino E. Ciotti atsistatydinti. Vėliau trečiadienį partija ketina surengti neeilinį posėdį, kuriame E. Ciotti sakė nedalyvausiąs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu pagrindinės kairiojo sparno partijos susivienijo su LFI, kurią prezidentas apkaltino antisemitizmu dėl jos reakcijos į palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ spalio 7-osios išpuolį Izraelyje ir karą Gazos Ruože.

Rinkėjai galėjo rinktis iš „dviejų kraštutinių aljansų, kurie beveik dėl nieko nesutaria, išskyrus darbo vietų dalijimą“, ir jo paties bloko, turinčio „vieningą šalies viziją“ tiek šalies viduje, tiek užsienyje.

„Nesame tobuli [...], bet pasiekėme rezultatų“, – tvirtino jis, kaip svarbiausius dalykus nurodydamas darbo vietų kūrimą, perėjimą prie žaliosios energijos ir paramą Ukrainai.

E. Macronas apkaltino RN dviprasmišku požiūriu į Rusiją ir siekiu pasitraukti iš NATO.

Jis pridūrė, kad LFI turi „nepakenčiamą požiūrį tiek į Ukrainą, tiek į Vidurinius Rytus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų