Metinis Respublikos dienos paradas būna kruopščiai surežisuotas spektaklis su motociklininkų triukais, tradiciniais šokiais ir ant kupranugarių raitais kariais.
Šiemetinis renginys sutampa su dviejų dienų diplomatine kelione, kuri atspindi stiprėjančią Indijos ir Prancūzijos partnerystę po to, kai E. Macronas priėmė ministrą pirmininką Narendrą Modi (Narendrą Modį) per praėjusių metų Bastilijos paėmimo dienos paradą Paryžiuje.
E. Macronas siekia aktyvesnio Prancūzijos dalyvavimo Azijos ir Ramiojo vandenyno regione tuo metu, kai Vašingtonas ir jo Vakarų sąjungininkai bando patraukti savo pusėn Indiją kaip karinę ir ekonominę atsvarą Kinijai.
Prieš atvykstant į Indiją E. Macrono biuras pareiškė, kad Indija yra „svarbi partnerė, prisidedanti prie tarptautinės taikos ir saugumo“.
Prancūzija taip pat tikisi pratęsti diskusijas dėl karinių kontraktų. Indija ketina įsigyti savo kariniam laivynui 26 prancūziškus naikintuvus „Rafale“. Pernai šiems planams pritarusi Indijos gynybos įsigijimų taryba taip pat patvirtino planą nupirkti tris povandeninius laivus „Scorpene“, drauge sukurtus Prancūzijos ir Ispanijos.
Indija stengiasi modernizuoti savo ginkluotąsias pajėgas ir siekia pirkti ginklus ne tik iš tradicinės tiekėjos Rusijos.
Prie parado, skirto Indijos konstitucijos priėmimui 1950-aisiais paminėti, prisijungė prancūzų karių kontingentas ir Užsienio legiono maršo grupė.
Pernai per Bastilijos paėmimo dienos paradą Indijos kariai žygiavo Eliziejaus laukais, stebint N. Modi.
„Nebus jokių tabu temų“
Ketvirtadienį nusileidęs Indijoje E. Macronas buvo pasitiktas su šventiškai papuoštų dramblių paradu. N. Modi jį šiltai priėmė puošniuose Džaipuro maharadžų rūmuose surengtame valstybiniame bankete.
Indijos ekonomika ir didžiulė rinka padėjo N. Modi vyriausybei apeiti klausimus dėl žmogaus teisių padėties šalyje, nesutarimų dėl karo Ukrainoje ir tradicinių ryšių su Rusija.
N. Modi vyriausybė kaltinama, kad slopina nepriklausomą žiniasklaidą. Nuo 2014 metų, kai jis pradėjo eiti pareigas, žiniasklaidos teisių gynimo grupės „Žurnalistai be sienų“ (RSF) sudarytame Pasaulio spaudos laisvės indekse Indija nukrito 21 pozicija – dabar ji užima 161 vietą iš 180 šalių.
Šį mėnesį prancūzų žurnalistei Vanessai Dougnac (Vanesai Dagnak) buvo pranešta, kad jai gresia išsiuntimas iš šalies po daugiau nei dviejų dešimtmečių, praleistų Indijoje, už tai, ką pareigūnai pavadino „piktybiškais ir kritiškais“ reportažais.
Šis vizitas įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai N. Modi atidarė šventyklą, pastatytą vietoje, kur šimtmečius stovėjo mečetė, 1992 metais nugriauta premjero partijos narių pakurstytų itin uolių hinduistų.
N. Modi per ceremoniją, įkūnijusią jo tvirtos hinduistų nacionalistų politikos triumfą, sutelkusią jo šalininkus ir neoficialiai pradėjusią jo perrinkimo kampaniją prieš šių metų rinkimus, sakė, kad šventykla skelbia „naują erą“ Indijai.
Jis padovanojo E. Macronui miniatiūrinę šventyklos kopiją, kai ketvirtadienio vakarą jie apžiūrėjo Džaipurą.
E. Macrono patarėjas leido suprasti, kad teisių klausimai bus aptarti, ir pridūrė, kad vizito metu „nebus jokių tabu temų“.
„Tačiau tikslas – juos aptarti pagarbiai ir siekiant konkrečių rezultatų“, – pridūrė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!