M. Ridlis pateikia savitą požiūrį į aplinką, kurioje gyvename. Jis kruopščiai narsto žmonijos istoriją nuo akmens amžiaus iki interneto sukūrimo, nuo Ming imperijos stagnacijos iki garo variklio išradimo, nuo demografinio sprogimo iki tikėtinų klimato kaitos pasekmių, kol nustato, kad didžiausią įtaką visuomeniniams pokyčiams turi tarpusavio pasitikėjimu grįsti mainai ir specializacija, kuri skatina dirbti vienas kitam.
„Racionalusis optimistas“ siūlo vienintelį išsigelbėjimą iš tikrų ar įsivaizduojamų problemų – daryti tai, ką darėme pastaruosius 10 tūkst. metų, t.y., žengti į priekį. Anot jo, žmoniją gali išsaugoti tik kolektyvinis intelektas. „Kaip tik dėl to, kad pasaulyje tiek daug skurdo, alkio ir ligų, jis turi labai pasistengti nestoti skersai kelio dalykams, kurie daugeliui jau pagerino gyvenimą, – prekybai, technologijoms ir pasitikėjimui, specializacijai ir mainams,“ – tikina knygos autorius.
„Iš viso mokslo populiarinimo seriją „Mokslas visiems“ sudaro dvylika žinomų užsienio autorių knygų, kurias kruopščiai atrinko, į lietuvių kalbą verčia ir leidžia Lietuvos mokslų akademija,“ – pasakoja Vilius Žalys, projekto, pagal kurį leidžiamos mokslo populiarinimo knygos, koordinatorius. Anot V. Žalio, visos šios serijos knygos parašytos aiškia, paprasta ir kiekvienam suprantama kalba, be sudėtingų mokslinių terminų. Jos tinka ne tik mokslininkams, bet ir mokiniams, studentams, dėstytojams ir visiems kitiems, kurie domisi mokslu, nori geriau suvokti šiuolaikinės visuomenės problemas ir gyvenimo būdą.
Knygų temos itin įvairios, todėl kiekvienas skaitytojas ras jį dominančią sritį. D. Rifkinas knygoje „Trečioji pramonės revoliucija“ pateikia išsamų, realistinį ir techniškai pagrįstą modelį, kaip pertvarkyti pasaulinės energetikos sistemą. N. Šubinas knygoje „Žuvis tavyje“ pristato naują žmogaus kūno kilmės teoriją. Perskaitę S. Velso knygą „Pandoros sėkla“ sužinosite, kaip žemdirbystė pakeitė žmonių gyvenimą ir kokias sveikatos bei aplinkosaugos problemas nulėmė. O norintiems geriau suvokti, iš kur atsirado gyvybė, kaip susikūrė DNR, kas yra sąmonė ar kodėl mirštame, vertėtų rinktis N. Leino knygą „Gyvybės triumfas“.
Jau išleista daugiau kaip pusė serijos „Mokslas visiems“ knygų. Kiekvienos jų tiražas – 1000 egzempliorių. Knygos nemokamai dalijamos Lietuvos mokslų akademijoje (Gedimino pr. 3, Vilnius). Jas taip pat galite skaityti daugelio universitetų, mokyklų ir kitose bibliotekose. Pasitikslinti, ar Jūsų biblioteka turi mokslo populiarinimo knygų, galite el. paštu [email protected]. Be to, jas galite nemokamai atsisiųsti iš Lietuvos mokslų akademijos interneto svetainės www.lma.lt.
Mokslo populiarinimo knygos leidžiamos įgyvendinant projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“. Pagal jį taip pat parengtas reportažų ciklas „Mokslas iš arti“, kurį sudaro penkiolika vaizdo pasakojimų apie reikšmingus mokslininkų pasiekimus. Reportažus, kaip ir mokslo populiarinimo knygas, galite rasti Lietuvos mokslų akademijos interneto svetainėje.
Minėtą projektą Lietuvos mokslų akademija vykdo kartu su partneriais pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologi¬jas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“. Jis finansuojamas Europos socialinio fondo ir LR valstybės biudžeto lėšomis.