Rusai patys savęs nebeatpažįsta
Maskva (nuotr. SCANPIX)
Kaip teigia M. Prochorovas, per pastaruosius šešis mėnesius rusai „tapo patys sau neatpažįstami“. „Kai buvome rusais, mes visada mėgome sėdėti virtuvėje, kritikuoti tą ir kitą ir filosofuoti“, – rašo M. Prochorovas. „bet tai, ką mes matome dabar, yra tikras pabudimas, kada mes visi jaučiame, kad būtina dalyvauti šalies progrese“.
Jis taip pat pažymėjo, kad „per pastaruosius 20 metų žmonės prarado tikėjimą pozityvių pokyčių galimybe“. „Tokie žodžiai, kaip „demokratija“ ir „permainos“, tapo vos ne nešvankiais didelei gyventojų daliai, kuri prarado susidomėjimą dalyvavimu politiniame procese“. Bet daugelis tų, kurie dabar atėjo į mitingus, „užaugo be Lenino portretų ant sienų“. M. Prochorovo manymu, dabar jaunimas gali laisvai judėti ar išvis palikti šalį, ką daugelis ir daro. Jie gali skaityti tai, kas jiems patinka. Jie ateina į turgų ir mato, kad turi pasirinkimo galimybę, ką nusipirkti, kokios rūšies kavą gerti, bet jie neturi tokio pasirinkimo politinėje srityje, nors jie to nori.
Pasak M. Prochorovo, jau atsirado rusų karta, kuri yra pasiruošusi priimti tikras reformas: „Džinas yra išlaisvintas iš lempos, ir nesiruošia atgal. Valdomosios demokratijos era pasibaigė“.
Žada radikalius pokyčius
M. Prochorovo manymu, rusams reikia šalies, kuri leistų jiems realizuoti savo potencialą, šalies, kurioje vyriausybė nebūtų vystymosi barjeru: „Sekantis mūsų šalies istorijos skyrius turės stiprius nepriklausomus institutus: juridinę sistemą, laisvą spaudą, tiesioginius gubernatorių rinkimus, padidintą visuotinę vyriausybės kontrolę“. Milijardierius taip pat įsitikinęs, kad būtina keisti ekonomikos kursą, nes dabartinis modelis Rusiją prives prie katastrofos – iš karto, kai nukris naftos kainos.
„Šiems tikslams pasiekti būtina imtis griežtų, nepopuliarių sprendimų. Vyriausybė turi susikoncentruoti ties specialistų ir darbininkų apmokymais, kad šie atitiktų šiuolaikinio pasaulio reikalavimus“, – teigia M. Prochorovas. Pasak jo, taip pat labai svarbu įvykdyti sisteminius pokyčius, kurie padėtų panaikinti korupciją, kuri stabdo šalies progresą.
Europos dalis
M. Prochorovas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
Galiausiai, pasak M. Prochorovo, Rusija privalo galų gale atsisakyti savo „ypatingo kelio“ idėjos ir visiems laikams suprasti, kad ji yra didžiosios Europos dalis, turinti prisiimti bazines europietiškos demokratijos vertybes. Kandidatas į Rusijos prezidentus mano, kad tik demokratinio kelio pasirinkimas ir žmogaus teisių užtikrinimas gali leisti Rusijai tapti išsivysčiusių šalių partnere.
„Aš neabejoju, kad mes judame ta kryptimi. Vienintelis klausimas yra tas, ar mūsų kelias bus sunkus ir padengtas krauju, ar mes sugebėsime išvengti mums gresiančių grėsmių ir pokyčius vykdysime palaipsniui. Aš esu už antrąjį variantą. Evoliucija, o ne revoliucija“.
M. Prochorovą išjuoks, bet idėjos gali ir patikti
V. Putino reitingai kitiems yra nepasiekiami (nuotr. SCANPIX)
„Guardian“ pakomentavo M. Prochorovo straipsnį. Leidinys pažymi, kad Rusijoje tokias kalbas turbūt įvertins dviprasmiškai: juoku ir simpatijomis. M. Prochorovą daug kas laiko Putino statytiniu, kuris turėtų akumuliuoti kitų Putino priešininkų balsus.
Tyrimai rodo, kad už Putiną šiuo metu yra pasiruošę balsuoti apie 45 procentus rinkėjų. M. Prochorovui savo balsus atiduotų vos 4 procentai, o vieninteliam tikram demokratiškam atstovui Grigorijui Javlinskiui – 2 procentai.
M. Chodorkovskis netiki
M. Chodorkovskis (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)
Šiuo metu įkalintas buvęs JUKOS vadovas Michailas Chodorkovskis išreiškė analogišką nuomonę, kad Prochorovas yra tik Kremliaus projektas. Tiesa, pasak M. Chodorkovskio, M. Prochorovui toks vaidmuo gali ir nebūti labai malonus.
„Šią dieną M. Prochorovas atrodo kaip visiškas V. Putino „projektas“. Jis V. Putinui turi užtikrinti centristinį pozicionavimą“, – teigia įkalintas oligarchas. Vis dėlto M. Prochorovo likimo M. Chodorkovskis spėti nenori: „Viskas gali pasikeisti pačia netikėčiausia kryptimi“.
M. Prochorovas anksčiau yra pareiškęs, kad, tapęs prezidentu, išlaisvintų M. Chodorkovskį. Rusijos prezidento rinkimai vyks šių metų kovą.
Taip pat skaitykite:
Kodėl M. Prochorovas nebijo mesti iššūkio V. Putinui?