Lietuvos dailės muziejus Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) balandžio 17 d. atidarė parodą „Marcelijaus Martinaičio margučiai“, kuri pradžiugins mus mažai kam žinoma pernai prieš pat Velykas išėjusio anapilin didžiojo mūsų poeto meistryste.
260 paties poeto margintų margučių kolekciją Lietuvos dailės muziejui padovanojo poeto našlė dailėtyrininkė dr. Gražina Marija Martinaitienė. Parodą atidarė ji kartu su Lietuvos dailės muziejaus direktoriumi Romualdu Budriu bei parodos kuratore Daiva Beliūniene. Anot R.Budrio, unikali poeto margučių paroda ir kolekcijos katalogas visuomenei ne tik primins prieš metus mus palikusį poetą, bet ir padės atrasti dar vieną jo talentą – kiaušinių gražinimą etninių ženklų raštais.
„Kartais mėginu paaiškinti, kodėl, metęs visus darbus, viską užmiršęs, valandų valandas skutinėju kiaušinį. To nedarau visus metus, apie tai net negalvoju. O toks nenumaldomas noras skutinėti kyla maždaug antroje gavėnios pusėje, kelios savaitės prieš Šv. Velykas. Pasineriu į pojūčius, panašius kaip kuriant, rašant eilėraščius, kai apima toks keistas galvojimas be minčių, kai lyg ir išnyksti, persikeli į kitą laiką ir erdvę. Kiekviena kūryba gal traukia dar ir todėl, kad padeda pamatyti, išgyventi tai, ko nežinai, nematai, negirdi ir nesuvoki. Kaip iš kiaušinio išsirita viščiukas, kaip gimsta vaikas, kaip ir iš ko išauga augalas? Ar mano pomėgį skutinėti margučius galima pavadinti tam tikra meditacija? Galima sakyti – taip. Tai – tikrai panirimas į kažkokį nenusakomą sąmonės snūdą, ramybės būseną. Ar matėte mezgančios ar ardančios moters veidą? Tada ištinka tai, kaip būna medituojant, meldžiantis. Tada kažkaip ir mąstoma „nieko negalvojant“. Poetai gali patvirtinti, kad panašiai atsiranda eilėraščiai – „iš nieko“, – sakė M.Martinaitis.
Tuo pernai balandį galėjo įsitikinti ir „Valstiečių laikraščio“ žurnalistai, aplankę poetą prieš pat Šv. Velykas jo sodyboje. Tuo metu jis skutinėjo margučius. Deja, tai buvo paskutinis susitikimas, tačiau M.Martinaičio rankomis išdabinti margučiai liko mums visiems dovanų.