Tai įvyko 1984 metų gruodį, kai tada dar tik būsimas Sovietų Sąjungos lyderis — pagrindinis pertvarka vadintos liberalizavimo programos architektas — atvyko svarbaus vizito į Didžiąją Britaniją. Vėliau ministrė pirmininkė Margaret Thatcher (Margaret Tečer) JAV prezidentui Ronald Reaganui (Ronaldui Reiganui) sakė, kad M.Gorbačiovas yra žmogus, su kuriuo Vakarai gali dirbti.
Apie spontanišką M.Gorbačiovo apsilankymą 10-ajame Dauningo gatvės name kalbama slaptoje telegramoje, kurią, suėjus 30 metų terminui, penktadienį išslaptino Nacionalinis archyvas.
Ta telegrama buvo skubiai išsiųsta M.Thatcher grupei Honkonge, kur ministrė pirmininkė tuo metu lankėsi. Keturiomis dienomis anksčiau ji buvo susitikusi su M.Gorbačiovu Anglijoje.
1984 metų gruodžio 20-osios telegramoje apie „kuriozišką epizodą“ sakoma, kad M.Gorbačiovas su savo palyda ir jam priskirtu britų saugumo agentu nusprendė užsukti į Dauningo gatvę važiuodamas iš parlamento rūmų į sovietų ambasadą.
„Atrodo, kad važiuodamas Dauningo gatve jis išreiškė norą pamatyti 10-ojo namo išorę“, – sakoma telegramoje, kurioje nurodoma, kad jį lydėjęs britų saugumo agentas su budėjusiu policininku „susiderėjo dėl patekimo“ į tą saugomą gatvę. Telegramoje kandžiai priduriama, kad policininkas neinformavo ministrės pirmininkės darbuotojų rezidencijos viduje.
M.Gorbačiovas priėjo prie garsiųjų durų, kur kitas policininkas įleido jį vidun, bet – tik į fojė.
„Jie išėjo dar prieš tai, kai ten pasirodė kažkuris sekretorius, kaip pranešama, gerai nusiteikę“, – sakoma telegramoje.
M.Gorbačiovo susidomėjimas paskatino M.Thatcher darbuotojus apsvarstyti galimybę, kad ministrės pirmininkės vyras pasisiūlytų aprodyti M.Gorbačiovui sales, tačiau Užsienio reikalų ministerija nepritarė šiam planui ir jis niekada oficialiai nebuvo pasiūlytas M.Thatcher.
Nacionalinio archyvo specialistas Markas Duntonas (Markas Dantonas) sakė, jog tas incidentas parodo M.Gorbačiovo pasitikėjimą savimi.
„Tai rodo, koks kitoniškas žmogus jis buvo, – sakė M.Duntonas. – Paprastai protokolas veikia ne taip. Tai neatitinka normų. Galiu įsivaizduoti, kad Dauningo gatvės pareigūnai buvo nustebę“.
Tarp išslaptintų dokumentų taip pat yra M.Thatcher konfidencialus pranešimas R.Reaganui apie penkias derybų valandas užmiesčio viloje su M.Gorbačiovu, kuris tuo metu kilo sovietų sistemoje, o kitais metais perėmė vadovavimą Sovietų Sąjungai.
„Jis palyginti atviro būdo ir protingas, – apie M.Gorbačiovą rašė M.Thatcher. – Jis mielas ir turi žavesio bei humoro. Jis atidžiai klausosi, ką sako kitas. Jis lengvai kalba ir, priešingai nuobodžiai sovietų lyderių manierai, nesilaiko įsikibęs parengtų pareiškimų ... Iš tikrųjų man jis gan patiko“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.