Buvęs oligarchas neatsisakė nuo savo ketinimų užsiimti viešaja veikla: kaip jis sakė, jo „platforma“ „Atvira Rusija“ veiks demokratijos labui Rusijoje. „Jeigu šalį reikia reformuoti, būti įtraukti pilietinę bendruomenę, ir aš pasiruošęs čia dalyvauti,“ - pasakė M. Chodorkovskis.
Kalbėdamas šimtams susirinkusiųjų, M. Chodorkovskis pareiškė: „Kalėjimas mane išmokė to, kad niekas greitai nesikeičia. Būtinas laikas, kad apmąstytum, tik po to galima veikti“. Šiuos žodžius galima vertinti kaip aiškią nuorodą į „Atvira Rusija“ platformos veiklos pradžią. Diskusijų ir įvairių nuomonių platformos tikslas – sujungti proeuropietiškus žmones Rusijoje, teigiama straipsnyje.
Prisimindamas apie ilgus 10 metų, kuriuos praleido įkalintas, M. Chodorkovskis pažymėjo, kad šiuo periodu jo šeima buvo apsaugota nuo pernelyg agresyvių teisėsaugos veiksmų. „Aš esu tikras, kad V. Putinas asmeniškai davė tokius nurodymus. Tokie humaniški aspektai man leidžia matyti V. Putine ir jo aplinkos žmonės ne priešus, o politinius priešininkus. <...> V. Putinas veikia iš savo aplinkos. Kartais jis priima sprendimus, remdamasis emocijomis paremtais vertinimais. Net jeigu V. Putinas ir pasitrauktų, sistema liktų,“ - cituojamas buvęs oligarchas.
M. Chodorkovskis neatmeta galimybės grįžti artimiausiu metu grįžti į Rusiją. „Dabar, jeigu grįšiu į Rusiją, iškart tapsiu juridinių persekiojimų taikiniu, mane netgi gali suimti. Tačiau rytoj? Klausimas lieka atviras,“ - teigia M. Chodorkovskis. Jis taip pat kalbėjo ir apie situaciją Ukrainoje. „Aš esu įsitikinęs, kad Krymo prijungimas prie Rusijos yra galutinis, tačiau šis tarptautinis teisės pažeidimas gali turėti rimtų pasekmių“. Buvęs oligarchas klaida pavadino ES ir JAV ekonomines sankcijas: „Jos priimamos kaip sankcijos prieš rusus ir tik padeda įtvirtinti V. Putino valdžią. 140 mln. rusų gali išgyventi daugiau, negu tos sankcijos“.
M. Chodorkovskis patvirtino savo nusistatymą nedalyvauti politikoje. „Šiandien mes nesame pasirengę tikėtis sėkmės parlamento rinkimuose. Mes tikimės pabandyti pakeisti Rusijos valdžią, pasukti ją veidu į tautą, pakeisti veiksmų eigą. <...> Šiandien jau nebeįmanomas senasis politinės saviorganizacijos kelias. Toks, vertikalios struktūros modelis, ne tik pasenęs, tačiau ir bus lengvai sunaikintas dabartinio režimo. Yra visiškai kita galimybė: tinklinė struktūra, mažų visuomeninių organizacijų bendradarbiavimas, palaipsniui įgyjančių bendros veiklos patirtį ginant savus interesus. Tai yra mažiau paplitęs ir daugiau laiko reikalaujantis būdas, tačiau jis šiuo metu yra vienintelis teisingas. Tokią užduoti sau kelia „Atvira Rusija“. Šiandien mes kursime saviorganizacinę aktyvią, europietiškai orientuotą visuomenės dalį,“ - pažymėjo M. Chodorkovskis.