Michailas Chodorkovskis abejoja, ar greičiausiai naujuoju Rusijos prezidentu tapsiantis Dmitrijus Medvedevas bus pajėgus panaikinti Putino eroje padarytą žalą šalies teisinei sistemai. Apie tai jis kalbėjo savo pirmajame nuo pat 2003 metų arešto gyvai duoto interviu, kurį ketvirtadienį paskelbė britų dienraštis „Financial Times“.
Pasak M. Chodorkovskio, tam, kad būtų susidorota su politiniais priešais, ypač tokiais stambaus verslo savininkais kaip jis, dabartinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimas pasinaudojo įstatymais. Paklaustas, ar V. Putino įpėdiniui gali pavykti pakeisti tokią korumpuotą padėtį, M. Chodorkovskis atsakė: "Tai būtų taip sunku, kad aš net negaliu to įsivaizduoti. Tradicija, nusistovėjęs žmonių mąstymas ir jėgų, kurios įtvirtintų įstatymo viršenybę, stoka - viskas yra prieš jį. Taigi, tegu Dievas suteikia jam stiprybės. Mums telieka viltis".
Kremlius tvirtina, kad jis sutramdė chaotišką 1990-ųjų pereinamąjį laikotarpį, kuomet tokie verslininkai kaip M. Chodorkovskis ir kiti pasisavino valstybės turtus. Tačiau pasak M. Chodarkovskio, didžiausia Rusijos problema buvo įstatymų nesilaikymas, kuris buvo dar didesnis negu Kinijoje. "Įstatymai gali būti geresni ir gali būti blogesni. Bet žmonės turi paklusti įstatymams, ir nenaudoti jų savo asmeniniams tikslams", - teigė nuteistas verslininkas.
Kita vertus, M. Chodorkovskis nemano, jog Rusijoje ir toliau gilės demokratinių laisvių erozija. "Žmonės gali judėti laisvai. Internetas veikia". Tai Yra tiesiog neįmanoma, kad Rusija galėtų sugrįžti į tamsiausias sovietmečio dienas, teigė jis.
M. Chodorkovskis teigė netikįs, jog sėkmingas Kinijos autoritarinis kapitalizmas yra tinkamas pavyzdys Rusijai. "Esu įsitikinęs, kad Rusija yra Europos šalis, šalis, turinti demokratines tradicijos, kurios jau ne kartą buvo nutrauktos, bet kurios vis dėl to yra", - kalbėjo jis.
Protestuodamas prieš savo kolegai Vasilijui Aleksenianui kalėjime nesuteikiamą medicininę pagalbą, įkalintas Rusijos milijardierius M. Chodorkovskis jau savaitę tęsia bado streiką. Abu vyrai, kaltinant pinigų plovimu ir mokesčių vengimu, buvo įkalinti dar 2005 metais. Niekam nekyla abejonių, kad byla prieš M. Chodorkovskį buvo politiškai motyvuota ir ja siekta pasiųsti stiprų signalą apie galimas pasekmes opozicines jėgas rėmusiems oligarchams. Naftos koncerno „Yukos“ įkūrėjas viename iš Sibiro kalėjimų atlieka 8 metų laisvės atėmimo bausmę.