„Puola tie, kurie tikriausiai jos neskaitę. Aš beveik tikra, kad ir R. Dagys (Seimo narys Rimantas Jonas Dagys – red. past.) neskaitė. Tai nuostabi konvencija, labai detaliai išaiškintas smurtas prieš moterį ir smurtas šeimoje, aptarti net įvairių šalių, tautinių tradicijų papročiai. Pavyzdžiui, moterų lytinių organų žalojimas, vadinamieji garbės nusikaltimai, kai moteris neištikima ar išsiskiria, ir yra persekioja, kol nužudoma“, – portalui balsas.lt sakė parlamentarė.
Ji aiškina, kad valstybė, kuri pritaria šiai konvencijai ir ją ratifikuoja, „turi laikytis ir įgyvendinti ją bei priimti nacionalinius įstatymus, kaip pas mus, pavyzdžiui, priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas.
Anot M.A. Pavilionienės, kelti triukšmą ir gąsdinti nėra dėl ko, nes esminis šios konvencijos siekis – apsaugoti moteris nuo vyrų smurto. „Ten tik vieną kartą yra pavartota lyties tapatumo sąvoka“, – sakė parlamentarė. Jos teigimu, konvencijoje akcentuojamas vyrų smurtas, nukreiptas prieš moterį, nes įrodyta, kad dažniau smurtauja vyrai, o „moterys smurtauja tik tada, kai neapsikenčia vyrų smurto“.
M. A. Pavilionienė teigia, kad konvencijoje taip pat pažymima, jog moteriai, pabėgusiai nuo smurtaujančio vyro į kitą valstybę, turi būti suteiktas prieglobstis.
„Apie tokius dalykus, kuriuos jie šneka, kad nebus suvoktas lytiškumas suvoktas, nėra kalbama. Ten pasakyta, kas yra socialinė lytis – kad lyties vaidmenys yra interpretuojami, kad lytis atlieka tam tikrus vaidmenis. Ir visai nesileidžiama į jokias detales. Jie konstatuoja, kad socialinė lytis yra. O šitie (konvencijos ratifikavimo priešininkai – red. past.) iškraipo, kad nebebus lyčių, bus berniukai mokomi mergaitėmis darželiuose. Apie jokį homoseksualumą ten nešnekama“, – aiškina M. A. Pavilionienė. Paklausta, gal reikėtų atsisakyti daugiausia prieštaravimų sukeliančių nuostatų, ji sakė, kad to daryti nereikia, nes „nėra ten ko bijoti“.
Anot parlamentarės, prieštaraujančiųjų konvencijos ratifikavimui baimė gali būti susijusi ir su kitais dalykais. „Jeigu bus kalbama apie partnerystės įstatymą, arba dar kartą bandoma uždrausti abortus, nes įregistruotas toks projektas, tokios baimės galėtų padėti priimti šiuos atsilikusius įstatymus“, – sakė ji.
M. A. Pavilionienė taip pat sakė besidžiaugianti sulaukusi teigiamo Prezidentės Dalios Grybauskaitės tarnybos atsiliepimo. Jos teigimu, parlamentinė moterų grupė jau kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, kad ši konvencija būtų kuo greičiau pasirašyta ir ratifikuota. Jos žiniomis, iki šiol konvenciją yra pasirašiusios 25 šalys, ratifikavusios Turkija ir Albanija.
Prieš ET konvencijos „Dėl smurto prieš moteris ir šeiminio smurto prevencijos bei kovos su juo“ ratifikavimą penktadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje griežtai pasisakė parlamentaras R. Dagys ir Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos atstovai. Jų teigimu, konvencija negali būti pasirašyta, nes „įneštų tam tikrų sąvokų, kurios sujauktų pamatinius dalykus". Viena iš jų – lyties apibrėžimams kaip įgyta požymių visuma, kuri „įneša painiavą mūsų supratime, kas yra vyrai ir moterys".
Esą vaikams tektų aiškinti, kad jie turi teisę pasirinkti būti vyru ar moterimi, ir „tai įneštų didžiulę sumaištį vaikų sąmonėje“.
Taip pat skaitykite:
Ar po kelerių metų dar suprasime, kas yra vyras, o kas moteris?