Visuomeninės moterų organizacijos piktinasi Seime aptariamu įstatymo projektu, kuris uždraustų nutraukti nėštumą, išskyrus atvejus, kai kūdikio gimdymas gali grėsti moters gyvybei arba kai nėštumas yra prievartos pasekmė.
Pasak moterų organizacijų, tokiais siūlymais kėsinamasi į moters kūną ir klaidingai tikimasi, kad pagerės visuomenės moralė, tačiau esą realiai galima tikėtis tik padidėjusio moterų mirčių skaičiaus, vadinamojo "abortų turizmo" suaktyvėjimo ir vaikų nepriežiūros atvejų padaugėjimo.
"Lietuvos moterų organizacijos, moterų centrai kreipėsi į Seimą su reikalavimu nepritarti įstatymui. Moterų kreipimesi teigiama, kad legalaus aborto uždraudimas atveria kelią nelegaliam abortui. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo kriminalinio aborto kompikacijų kasmet miršta 70 tūkst. moterų, uždraudus abortus moterys vyksta nutraukti nėštumo į kitas šalis", - moterų organizacijų krepimąsi spaudos konferencijoje ketvirtadienį pristatė parlamentarė Marija Aušrinė Pavilionienė.
Pasak jos, šiuo įstatymu siekiama iš moterų atimti laisvą privataus ir profesinio gyvenimo galimybę ir gimdyti tuomet, kai jaučiasi saugi ir pasirengusi auginti kūdikį.
"Valstybė negali naudoti smurto prieš moteris įstatymu verčiant moteris gimdyti", - piktinosi parlamentarė.
M.A.Pavilionienei spaudos konferencijoje pritarė Žmogaus teisių stebėjimo instituto tyrimo vadovė Jolanta Samuolytė. Pasak jos, tarptautinė teisė ir praktika šiuo požiūriu nėra vienalytė, tačiau vaisiaus teisė į gyvybę negali nusverti moters teisių.
Europos Sąjungoje abortus besąlygiškai šiuo metu draudžia tik Malta, dar 7 valstybėse tokiam draudimui taikomos išimtys, kai moters gyvybei gresia pavojus, kai yra didelė apsigimimų galimybė arba kai nėštumas yra prievartos pasekmė. Tuo tarpu likusios 19 valstybių abortų nedraudžia tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas įvairuoja nuo 10 iki 18 savaičių.
Lietuvoje nutraukti nėštumą šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės.
Penki Seimo nariai, pateikę Gyvybės prenetalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą, siūlo gyvybę saugoti ir nepasiekus šios ribos.
Valdemaro Tomaševskio, Irenos Degutienės, Rimos Baškienės, Vilijos Aleknbaitės Abramikienės bei Petro Baguškos paruoštame įstatymo projekte konstatuojama, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo moters apvaisinimo ir kad visi klausimai, susiję su gyvybės prenatalinėje fazėje apsauga, turi būti sprendžiami, teikiant prioritetą vaiko prenatalinėje fazėje teisėms, išskyrus du atvejus: kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai bei kai yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų.
Šiam įstatymui Seime yra pritarta po pateikimo.
2004 metais RAIT atliktos apklausos duomenimis 73 proc. Lietuvos gyventojų pritaria abortams. Pasak moterų organizacijų, moterys masiškai pasirašo po laišku seimūnams, kuriuo prašoma atsisakyti planų uždrausti abortus.
Kasmet Lietuvoje nėštumą nutraukti ryžtasi apie 10 tūkst. moterų.