• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būdami su žmonėmis nuolat rizikuojame užsikrėsti kokiomis nors ligomis – gripu, grybeliu ar angina. Lytiškai santykiaujant irgi tyko toks pat pavojus.

REKLAMA
REKLAMA

LPI – infekcijos, kuriomis dažniausiai užsikrečiama lytiškai santykiaujant. O tai reiškia – vaginaliniu, oraliniu arba analiniu būdu. LPI sukėlėjams reikia drėgnos, šiltos terpės, todėl užsikrečiama tuomet, kai tiesiogiai liečiasi gleivinės.

REKLAMA

Štai kodėl sukėlėjai pakenkia sritis apie burną, išeinąmąją angą ir lytinius organus (makštį, vulvą, varpą ir sėklides).

Kaip neužskrėsti LPI

Vengiant santykiauti visais būdais, kai tiesiogiai liečiasi gleivinės (glamonėjant kūną ir lytinius organus, bučiuojantis, gulint susiglaudus, kartu maudantis), bet svarbiausia – vengti analinio, vaginalinio ir oralinio sekso. Arba jo metu naudotis prezervatyvu. Bučiuojantis galima užsikrėsti tik tokiu atveju, jeigu kandžiojamasi – tuomet bakterijos patenka tiesiai į sveiko žmogaus žaizdeles.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma LPI vienok yra pagydomos (jeigu gydomos). Jeigu negydomos, gali turėti rimtų ar net labai rimtų padarinių. Yra ir visai neišgydomų LPI – tai: ŽIV, žmogaus papilomos virusas, herpes virusas.

Kada įtarti užsikrėtus?

Užsikrėtus LPI, ne visada tuoj pat atsiranda ligos požymių. Kartais reikia laukti savaitę, mėnesį ar net daugiau. O kartais požymiai visai nepasirodo. Pasitaiko, kad ligos simptomai išnyksta savaime. Tačiau tai visai nereiškia, kad liga pati praėjo. Kaip sloga. Tokios ligos pačios nepraeina. Negydant jos gali tik paūmėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galite būti užsikrėtę dviem ar net keliomis ligomis iš karto.

Požymiai, kuriuos pastebėjus, laikas pradėti nerimauti:

1. Išskyros iš šlapimo – lyties takų (moterims jų pagausėja) Spalva gali būti nuo gelsvai žalsvos iki permatomos.

REKLAMA

2. Perštėjimas, niežulys, deginimas.

3. Baltos apnašos ant varpos, makštyje ar burnoje.

4. Padidėję kirkšnies limfmazgiai.

5. Skausmingumas makštyje, pilvo apačioje, kapšelyje, šlapinantis.

6. Kraujo pasirodymas po lytinių santykių, ne mėnesinių metu.

7. Neskausminga opelė, sukietėjimas ar nudrėskimas.

Jei taip – neatidėliokite, pasitikrinite dabar.

KĄ DARYTI?

Jeigu galvojate, kad esate užsikrėtę LPI, pasitikrinkite. Net jei taip negalvojate, bet pastebėjote vieną ar keletą iš išvardintų požymių, geriau pasitikrinkite iškart. Net jeigu nepastebėjote nė vieno iš išvardintų požymių, bet žinote, kad jūsų draugas (ar draugė), su kuriuo (ia) mylėjotės yra užsikrėtės/usi, pasitikrinkite. Ir jeigu su draugu ar drauge, kuris yra užsikrėtęs, nieko nebuvo, – jūs tik bučiavotės, vistiek dėl viso pikto pasitikrinkite.

REKLAMA

Nesvarbu, kur Jūs kreipiatės pagalbos – gydytojas privalo laikytis konfidencialumo.

Jūs aišku, jausitės kiek sutrikęs. Jums gali būti sunku kreiptis į gydytoją. Tai visai normalu. Visi, užsikrėtę LPI, taip jaučiasi.

Jus apžiūrinčiam gydytojui lytinė infekcija yra tokia pat įprasta, kaip sinusitas ar polipai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAU GERIAU SUSIPAŽINKITE SU KAI KURIOMIS LPI

SIFILIS – kaip tapti aršiu saugaus sekso propaguotoju

Dažniausiai šia liga užsikrečiama lytiškai santykiaujant, tačiau galima ir kitu būdu – pavyzdžiui, jei bučiuojantis kandžiojamasi.

Užsikrėtus sifilio bakterijos patenka į limfinius takus ir kraują. Iš kraujo bakterijos patenka į kitus kūno organus.

Laiku nepastebėtas ir nepradėtas gydyti sifilis yra pavojinga liga – išsivystęs iki trečiosios stadijos, sukelia negrįžtamus vidaus organų pakitimus.

REKLAMA

Simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 1–12 savaičių. Galite nejausti jokių ligos požymių. Ligai būdinga:

- Neskausmingos, rausvai raudonos opelės burnoje arba ant lyties organų (I stadija);

Opelės laikosi 1–5 savaites (Joms išnykus, liga progresuoja toliau. Vėlesni požymiai atsiranda, po opelių atsiradimo praėjus 6 sav. – 0,5 m. ).

REKLAMA

- Bėrimas bet kurioje kūno vietoje – lyties organuose, plaukuotoje galvos dalyje, burnoje, odoje, panašiai, kaip sergant raudonuke. Taip pat pasireiškia į peršalimą panašūs požymiai (II stadija).

(Bėrimo ir peršalimo požymiams išnykus, kartais jie daugiau visai nepasireiškia. Praėjus keleriems metams po užsikrėtimo, prasideda III stadija)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

III stadija: liga apima vidaus organus (kraujotakos sistemą, smegenis, širdį, akis, stuburą), gali sukelti paralyžių, baigtis mirtimi.

Serganti sifiliu moteris gimdydama gali perduoti ligą naujagimiui.

Gydymas

Sifilis gydomas antibijotikų injekcijomis.

GONORĖJA – pop liga

Dar ji vadinama triperiu. Tai gan dažnai pasitaikanti liga. Ją sukelia bakterijos gonokokai, kurie daugiausiai veisiasi šlaplės, gimdos, kiaušintakių, taip pat išeinamosios angos bei burnos gleivinėse.

REKLAMA

Liga plinta tiesiogiai liečiantis gleivinėms, pavyzdžiui, lytinio akto metu arba santykiaujant oraliniu būdu (analiniu taip pat). Bakterija sukelia gleivinės uždegimą.

Moterims:

Moterims uždegimas prasideda šlaplėje ir gimdos kaklelyje, po to apima kiaušintakius ir, laiku negydomas, gali sukelti stiprų vidaus organų uždegimą. Blogiausias atvejis: kiaušidėms užakus, moteris negali pastoti.

REKLAMA

Simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 2 – 21 dienai. Kartais nepasireiškia jokie požymiai. Ligai būdinga:

- Tirštos geltonos arba baltos išskyros iš makšties.

-  Deginimas arba skausmas šlapinantis.

-  Didesnis nei įprasta skausmas menstruacijų metu.

- Spazmai ir skausmas apatinėje pilvo dalyje.

Vyrams:

Uždegimas dažniausiai prasideda šlaplėje ir, laiku negydomas, per sėklinį lataką gali išplisti iki sėklidės prielipo ir sėklidžių. Blogiausiu atveju vaikinas gali likti nevaisingas.

REKLAMA
REKLAMA

- Tirštos geltonos arba baltos išskyros iš varpos (erekcijos metu pasirodo pūliai, o ne skaidrus gleivių lašelis, kaip paprastai).

- Noras dažnai šlapintis, deginimas arba skausmas šlapinantis (tarsi šlapintumeisi mažomis stiklo šukėmis).

- Jautrios ir padidėjusios sėklidės.

Moteris, serganti gonorėja, gimdydama gali perduoti ligą naujagimiui. Ilgai negydant gonorėjos, liga gali pasireikšti kitose kūno vietose, pavyzdžiui, sukelti sąnarių uždegimą.

Gydymas

Tyrimai nesudėtingi – paimamas gleivių tepinėlis, jis tiriamas mikroskopu arba siunčiamas į laboratoriją, kur nustatoma, ar gleivėse nėra gonokokų. Nustačius diagnozę, pacientas gydomas. Po gydymo dar keletą kartų būtinai reikia pasitikrinti, ar liga tikrai praėjo.

TRICHOMONOZĖ – tiesiog bjauri liga

Simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 2–21 dienai. Moterims pasireiškia daugiau simptomų, nei vyrams (ypač mėnesinių metu). Negydant liga gali pažeisti šlapimo pūslę, vyrams – prostatą.

Moterims:

- Pakitusios spalvos ir kvapo išskyros iš makšties.

- Noras dažniau šlapintis, skausmas šlapinantis (tai gali būti ir šlapimo takų uždegimo požymis, bet jei nesi tikra, geriau pasitikrinti).

REKLAMA

- Skausmas papilvėje, didesnis nei įprasta skausmas menstruacijų metu.

Vyrams:

- Nemalonūs jutimai šlapinantis.

Gydymas

Gydymą skiria gydytojas abiems partneriams. Tinkamai vartojant vaistus, liga greitai praeina.

CHLAMIDIOZĖ – perduok kitam, tik ne man

Šią ligą sukelia bakterijos, kurios, panašiai kaip gonokokai, sukelia lytinių organų gleivinių uždegimą. Ir šios ligos simptomai yra panašūs kaip gonorėjos, tik labiau nežymūs, o kartais ir visai neišryškėja. Todėl galima ja susirgti ir užkrėsti kitus, to nežinant. Tiek moterims, tiek vyrams negydoma ji gali baigtis nevaisingumu.

Simptomai paprastai išryškėja po lytinių santykių praėjus 7 –21 dienai. Ligai būdinga:

Moterims:

- Išskyros iš makšties.

-  Kraujavimas iš genitalijų tarp mėnesinių ar po lytinių santykių.

-  Deginimas arba skausmas šlapinantis.

- Skausmas pilvo apačioje, kartais lydimas karščiavimo.

Vyrams:

- Vandeningos, baltos lašelių pavidalo išskyros iš varpos.

- Deginimas arba skausmas šlapinantis.

Gydymas

Chlamidiozė gydoma antibiotikais, nesant stipraus uždegimo, per savaitę pasveikstama.

GENITALIJŲ KARPOS (venerinės kondilomos) – kaip tapti panašiam į roplį

Kartais dar vadinamos lytinėmis karpomis. Kartais jas pačiam sunku pamatyti. Jas sukelia virusas. Yra įvairių šio viruso tipų: nuo visiškai nepavojingų, iki tų, kurie gali sukelti net vėžį. Užsikrėsti galima lytiškai santykiaujant be prezervatyvo. Simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 1–6 mėnesiams:

REKLAMA

- Ant lytinių organų (ir moterims, ir vyrams), o dažnai ir apie išeinamąją angą atsiranda smulkios, nelygios karpos, dažnai daugybinės.

- Kondilomos neišnyksta, o kuo daugiau jų auga, tuo sunkiau jas pašalinti.

- Gali niežėti arba deginti apie lytinius organus.

Gydymas

Gydoma, tepant virusą naikinančiais vaistais. Karpos gali būti pašalinamos deginant arba prišaldant, tačiau virusas išlieka visą gyvenimą. Moteris, turinti kondilomas, gimdydama virusą gali perduoti naujagimiui.

HERPES INFEKCIJA (pūslelinė) – pasipuošk pūslėm visam gyvenimui

Dar vadinama dedervine. Pūslelinę gali sukelti dviejų tipų virusas. Pirmojo tipo virusas dažniausiai pasireiškia bėrimais aplink burną. Antrojo tipo virusas pažeidžia lyties organus. Simptomai išryškėja po lytinių santykių praėjus 2–30 dienų.

Požymiai gali ir išvis nepasireikšti. Būdinga:

- Panašūs į peršalimą požymiai.

- Smulkios, skausmingos pūslelės ant lytinių organų, lūpų, burnos gleivinėje. Niežėjimas arba deginimas, prieš pasirodant pūslelėms.

- Pūslelės laikosi 1–3 savaites. Kai kuriems pasirodo tik vieną kartą, kai kuriems – kartojasi su pertraukomis.

REKLAMA

Užsikrečiama tik tuomet, kai yra pasirodžiusios pūslelės ar žaizdelės. Liga plinta lytiškai santykiaujant be prezervatyvo.

Gydymas

Blogiausia ir yra tai, kad ši liga nepagydoma. Gydoma ji tepalu (parduodamas pagal receptą), kuris apgydo ir švelnina skausmą, bet negali apsaugoti nuo naujo pūslelių pasirodymo. Tiesa, nuo jos nemirštama, kaip nuo Aids.

BAKTERINĖ VAGINONĖ – pavojingas bakterijų siautulys

Bakterijos savaime nėra blogai. Jų knibžda pilnas mūsų organizmas. Kai jų per daug, tada jau nesveika – bakterinė vaginozė susergama makštyje pagausėjus natūraliai joje esančių bekterijų. Vaginozę dažniausiai sukelia gardnerelos, mikoplazmos, kitos bakterijos. Nėštumas, antibiotikai, kontracepcinės piliulės, mėnesinės, diabetas – tai priežastys, kurios gali sukelti šią ligą. Jai būdinga:

- Pakitęs išskyrų kvapas („žuvies“) arba išvaizda – jos gali tapti balkšvos arba pilkšvai baltos);

- Daugiau nei paprastai išskyrų iš makšties;

- Niežėjimas, deginimas arba skausmas makštyje;

Nemalonūs požymiai negydant nepraeis. Liga gali sukelti uždegimines vidaus organų ligas, nevaisingumą. Vyrams infekcija gali patekti į prostatą ir šlaplę. Kai kurioms moterims ir vyrams nepasireiškia jokie požymiai.

REKLAMA

HEPATITAS B – labai pavojinga liga

Hepatito B virusas sukelia kepenų uždegimą. Tai rimta liga, o jos simptomai priklauso nuo jos sunkumo laipsnio. Kartais ligos požymių iš viso nebūna. Simptomai paprastai išryškėja po užsikrėtimo praėjus 2–6 mėnesiams:

- Ypatingas nuovargis, energijos stoka;

- Pilvo, sąnarių skausmai, vėmimas;

- Aukšta temperatūra;

- Vėliau pagelsta akių skleros, oda. Išmatos pašviesėja, šlapimas tampa rusvas;

Ši liga plinta per lytinius santykius, kai pažeista gleivinė, kraują, iš motinos – vaikui (nėštumo metu, gimdant arba žindant).

Dauguma sergančiųjų pasveiksta. Dažniausiai tampama viruso nešiotoju. Nedaugelis suserga kepenų uždegimu, kuris gali vystytis į kepenų vėžį.

NIEŽAI – nelabai pavojinga, bet labai nemaloni liga

Niežus sukelia erkutės, matomos tik mikroskopu. Jos, besigrauždamos po oda sukelia niežėjimą. Ši liga nėra labai pavojinga, tik labai nemaloni. Ir ne tik todėl, kad užsikrėtus ja viską niežti, bet ir todėl, kad užkrėsti visi šeimos nariai gali nustoti kuriam laikui su Jumis kalbėtis. Užsikrečiama ja ne tik lytinio akto metu, bet ir liečiantis, per daiktus, miegant vienoje lovoje.

REKLAMA

Simptomai išryškėja praėjus 3 savaitėms po užsikrėtimo:

- Niežėjimas atsiranda naktį, sušilus;

- Atsiranda bėrimas (pūslelės )ant plaštakų, riešų, rankų tarpupirščiuose, apie bambą, lytinius organus, šlaunų vidiniame paviršiuje.

Gydymas

Gydyti būtina ne tik lytinius, bet ir taip vadinamus buitinius partnerius, – visą šeimą. 60 laipsnių temperatūroje būtina išskalbti visus drabužius, patalynę, nes kitaip gydomaisiais tepalais išguitos erkutės, pavojui praėjus, gali grįžti namo – po jūsų oda.

KIRKŠNINĖ (GAKTOS) UTĖLĖ – siurprizas gyvūnų mylėtojams

Liaudyje nuo seno jos vadinamos „mandavoškėmis“. Tai – smulkus žmogaus parazitas, gyvenantis visuose plaukuose, išskyrus galvos. Kartais būna sunku jas pastebėti. Užsikrečiama nebūtinai per lytinius santykius: kartais nebūtina mylėtis, kad jos rastų progą perropoti iš vieno kūno į kitą (būtina sąlyga – kūnai turi būti nuogi ir liestis). Nėra labai pavojinga, tik nelabai maloni. Simptomai išryškėja praėjus 2 savaitėms po užsikrėtimo:

- Atsiranda niežėjimas lyties organuose, pasikasius jis ne sumažėja, o sustiprėja;

-  Niežulys dažniausiai atsiranda naktį atsigulus į lovą ir sušilus;

-  Matomi nukasymai, įkandimo žymės, glindos (utėlių kiaušinėliai) ant plaukų.

Gydymas

Tai vienintelė LPI, kurią galite gydyti patys – vaistinėje nusipirkti vaistų prieš utėles, perskaityti vartojimo instrukciją ir ja vadovautis. Po savaitės gydymą būtina pakartoti.

REKLAMA

AIDS: liga – naujiena

Šis žodis – tai angliško pavadinimo (Acquired Immune Deficiency Syndrome) trumpinys. ŽIV – tai lietuviško pavadinimo Žmogaus Imunodeficito Virusas trumpinys. Tai, galima sakyti, liga – naujiena, kuri išplito per 10 metų visame pasaulyje. Turbūt niekam ne paslaptis, kad ji ne tik nepagydoma, bet ir skiepai nuo jos dar neišrasti.

Užsikrėtus šia baisia liga, virusas patenka į kraujotakos sistemą – kraujo ląsteles, saugančias organizmą nuo bakterijų ir virusų. Kai sunaikinamos imuninės ląstelės, organizmas tampa neatsparus bet kokiai infekcijai ar uždegimui. Pasigavus ŽIV, galima mirti nuo persišaldymo ar gripo (koks pažeminimas).

SAUGAUS SEKSO TAISYKLĖS – važiuok saugiai slidžiu meilės keliu

1. Neturėk kitų partnerių, tik savo vieną;

2. Naudokis prezervatyvu mylėdamasis oraliniu, analiniu ar vaginaliniu būdu;

3. Nesikandžiok ir nesileisk kandžiojamas;

4. Jeigu susirgai LPI, nesimylėk, kol pasveiksi;

5. Jeigu reikia gydytis, nepamiršk savo partnerio(ių);

6. Tikrinkis LPI ne rečiau, kaip kas pusę metų (simptomai dažnai nepasireiškia);

7. Pasidalink prezervatyvais su draugu – ir jie tau sugrįš keleriopai.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų