• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (LTIK) yra ta vieta, kurią dauguma praeivių stengiasi aplenkti, bet netrūksta ir smalsuolių, kuriems itin rūpi, kaip gyvena žiauriausi Lietuvos nusikaltėliai.

108

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (LTIK) yra ta vieta, kurią dauguma praeivių stengiasi aplenkti, bet netrūksta ir smalsuolių, kuriems itin rūpi, kaip gyvena žiauriausi Lietuvos nusikaltėliai.

REKLAMA

Apie šią išskirtinę, sostinės centre esančią, vietą naujienų portalo tv3.lt žurnalistas kalbėjosi su LTIK direktoriumi Viktoru Davidenko. Per pokalbį daugiausia dėmesio skirta nuteistiesiems ir jų gyvenimo sąlygomis, o interviu pabaigoje V. Davidenko net prisiminė dviejų dešimtmečių senumo istoriją, kai iš Lukiškių kalėjimo itin originaliai paspruko suimtasis.

- Kokios yra nuteistųjų kalinimo sąlygos ir dėl ko dažniausia yra rašomi skundai?

- 2015 metais buvo 764 skundai, o iki 2016 metų lapkričio 30 d. buvo gauta net 851. Pagrindinės skundų priežastys – dėl įkalinimo sąlygų (pasivaikščiojimo kiemelyje naudojamas šiferis, kameroje grotos ir papildomos lovos, neįmanoma pravėdinti kamerų, gyvenamo ploto trūkumas), dėl sveikatos priežiūros, dėl pareigūnų elgesio, dėl parduotuvės veiklos, dėl maitinimo, dėl nuobaudos paskyrimo, dėl bibliotekos. Aprėpiamas visas vidinis kalėjimo gyvenimas. Bet koks direktoriaus sprendimas yra skundžiamas.

- Galima teigti, kad kaliniai yra pakankamai išprusę?

- Dalis kalinių tikrai yra pakankamai išsilavinę. Kitiems padeda jų advokatai. Jų svarbiausias tikslas – prisiteisti neturtinę žalą iš valstybės.

REKLAMA
REKLAMA

- Kiek pagrįsti nuteistųjų skundai?

- Pagrįstas pažeidimas anksčiau buvo dėl gyvenamo ploto. Šią problemą išsprendėme, tad galima teigti, kad objektyvių priežasčių skundams nebeliko. Blogiausia, kad į kiekvieną skundą privalome reaguoti. Į skundo nagrinėjimą yra įtraukiama labai daug institucijų, todėl viskas užtrunka. Yra numatyti pokyčiai, bet apie juos viešai kalbėti dar negaliu.

REKLAMA

- Įvertinkite kalinimo sąlygų pokyčius per pastaruosius 10 metų.

- Kalinimo sąlygos dabar ir prieš 10 metų keičiasi. Suprantama, kad į gerąją pusę. Visų pirma mažėja nuteistųjų skaičius. Pavyzdžiui, per ketverius metus nuteistųjų skaičius sumažėjo apie 300. Kamerose dabar laikome po du žmones.

Sąlygos gerėja, bet dar turime, kur tobulėti. Priekaištų visada galima rasti. Pavyzdžiui, neatitvertas tualetas nuo kameroje. Pažeidimo nėra, bet suprasti kalinių nepasitenkinimą galima.

REKLAMA
REKLAMA

- Kiek kalinių galima apgyvendinti Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime?

- Iš viso galime apgyvendinti 954, šiai dienai turime 699 nuteistuosius arba asmenis, kurie sulaikyti laikinai.

- Kokios kalėjimo tvarkos taisyklės yra dažniausiai pažeidžiamos?

- Kaliniai linkę nevykdyti kalėjimo administracijos nurodymų. Pavyzdžiai – labai paprasti. Po signalo keltis, turi atsikelti, pakloti lovą. Būna, kad pradeda prieštarauti. Tada surašomas tarnybinis pranešimas, kad nėra vykdomas pareigūnų nurodymas. Nuobaudos skiriamos priklausomai nuo kalinio elgesio. Paprasčiausia – papeikimas, o griežčiausia – 15 parų kameros tipo patalpoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kokios galimybės įdarbinti nuteistuosius?

- Sąlygos tikrai nėra blogos. Iš nuteistųjų iki gyvos galvos kasdien į darbą išeina 30-36 žmonės. Suimtiesiems darbo neturime, nes jie čia – laikinai. Pas mus daugiausia dirba su mediena (inkilus kala, avilius daro, briketus gamina). Iš viso galime įdarbinti apie 40 žmonių. Norinčiųjų dirbti yra gerokai daugiau. Turime įdarbinimo komisiją, kuri sprendžia norinčiojo dirbti galimybes. Vertinama specialybė, sveikata, elgesys, dalyvavimas programose.

REKLAMA

- Kokių konfliktų kyla tarp nuteistųjų?

- 2016 metais turėjome vieną konfliktą. Du nuteistieji apsistumdė, kai kažkuris pavadino negražiu žodžiu. 2015 m. turėjome du konfliktinius atvejus. Per vieną jų nukentėjo nuteistasis, kurį teko vežti į ligoninę. Bet po valandos jis buvo grąžintas atgal į kalėjimą.

- Kokiais nelegaliais būdais nuteistieji bando bendrauti su išoriniu pasauliu?

- Per daug niekuo nenustebinsiu. 2016 metais buvo surasti 65 telefonai. Daugiausia tie telefonai patenka kūno ertmėse. Dažniausia aparatas būna išardytas. Kartais telefonai atvežami kompiuteriuose, televizoriuose, montuojami kaip tų prietaisų dalys.

REKLAMA

Šiais metais taip pat rastos 55 sim kortelės ir 14 bevielio interneto modemų. Modemus nuteistieji prisijungia prie kompiuterio. Viskas paprasta. Nuteistieji kamerose gali turėti televizorius, muzikos grotuvus, kompiuterius, virdulius. Suprantama, kad interneto prieiga – draudžiama.

Jei draudžiamus daiktus nuteistiesiems bando perduoti kalėjimo prižiūrėtojas, jis iš karto yra atleidžiamas. Kitų piliečių atveju informacija perduodama policijai, o ši savo ruožtu viską siunčia į teismą, kuris priima sprendimą dėl administracinio teisės pažeidimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar nuteistieji grasina kalėjimo prižiūrėtojams?

- Tiesioginių grasinimų pasitaiko retai. Supraskite, čia žmonės sėdi, nes padarė sunkius nusikaltimus. 2016 m. turėjome grasinimą, kad pasmaugs darbuotoją. Pradėjome tyrimą dėl to. Reaguojame į bet kokį grasinimą. Labai rimtai vertiname kiekvieną smulkmeną.

- Yra kuriami filmai, kaip nuteistieji pabėga iš kalėjimų. Ar Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo istorijoje pasitaikė daug tokių atvejų?

REKLAMA

- Neramu net apie tai kalbėti. 10-15 metų neturėjome jokių pabėgimų. Vienas pabėgimas įvyko labai seniai, gal 1995-1996 metais. Suimtasis pasinaudojo kito Lukiškėse laikomo asmens duomenimis, net šiek tiek pasikeitė išvaizdą. Jis nužiūrėjo suimtąjį iš šalia esančios kameros. Pastebėjo, kad jie yra labai panašūs. O kai pastarasis prasitarė, kada turi būti paleidžiamas, tada tas kitas ir pasinaudojo situacija.

Pasprukęs suimtasis buvo iš Panevėžio. Jis pasirašė už kitą žmogų. Net keli kalėjimo darbuotojai neatpažino, kad į laisvę išeina kitas žmogus. Pamenu, kad buvo šeštadienis ir į kalėjimą iš tikro paleidžiamo sūnaus pasitikti atėjo jo mama. Moteris užklausė, kada bus paleistas jos sūnus. O darbuotojai nusistebėjo ir paaiškino, kad jis jau laisvėje. Tada viską patikrinus ir paaiškėjo, kas nutiko. Po kurio laiko jį sulaikė Panevėžyje. Pasprukęs jis tiesiog grįžo į gimtinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų