Lukašenka giriasi išgelbėjęs Europą: po lėktuvo užgrobimo – keistos baltarusių valdžios žinutės | tv3.lt
  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

-->
REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusijos valdžia faktiškai ignoruoja lėktuvo pagrobimo ir R. Pratasevičiaus sulaikymo faktą, o akcentuoja „Europos gelbėjimą“. Baltarusiams bandoma įteigti, kad A. Lukašenka yra didvyris, išgelbėjęs nuo galimo teroro akto.

Baltarusijos valdžia faktiškai ignoruoja lėktuvo pagrobimo ir R. Pratasevičiaus sulaikymo faktą, o akcentuoja „Europos gelbėjimą“. Baltarusiams bandoma įteigti, kad A. Lukašenka yra didvyris, išgelbėjęs nuo galimo teroro akto.

REKLAMA

Oficiali Baltarusijos valdžia nesieja liepimo lėktuvui leistis Minske su R. Pratasevičiaus sulaikymu. Savo neoficialiame „Telegram“ kanale „Pul Pervogo“ A. Lukašenkos atstovai tvirtina, kad „taip jau sutapo, kad lėktuve buvo ir ekstremistas“.

Pasak baltarusių, tariamai užminuoto lėktuvo įgula pati pasiprašė leistis Minske, nors iki Vilniaus buvo likęs mažesnis atstumas. „Ryanair“ atstovų teigimu, leistis Baltarusijos sostinėje jiems liepė baltarusių saugumas.

Baltarusijos valdžios išplatintoje žinutėje taip pat ironiškai pabrėžiama, kad „ir diktatorius gali būti naudingas“, pažymima, kad Baltarusijos prezidentas siekė „užtikrinti keleivių ir aplinkinių saugumą“.

REKLAMA
REKLAMA

„Ryanair“ – tai valstybės remiamas piratavimas

„Ryanair“ vadovas tuo metu pažymėjo, kad jų lėktuvo įgula susidūrė su pirmuoju valstybės remiamu piratavimo atveju. Jis taip pat pridūrė, kad lėktuvu galėjo skristi ir Baltarusijos KGB agentai.

REKLAMA

Prieš išskrendant iš Atėnų R. Pratasevičius pranešė pastebėjęs jį sekusį asmenį – oro uoste įtartinas vyras bandė nufotografuoti jo dokumentus, o vėliau pasišalino, nors buvo kaip tik jo eilė dokumentų patikrai. Jis taip pat kreipėsi į R. Protasevičių rusų kalba, tačiau pats vėliau sulaikytas baltarusių opozicijos atstovas jam tuo metu nieko neatsakė.

Baltijos šalių vadovai pasmerkė priverstinį lėktuvo nutupdymą Minske

Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai pasmerkė priverstinį „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą Minske.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pranešė Lietuvos Prezidentūra, Gitanas Nausėda sekmadienį įvykusį lėktuvo perėmimą aptarė nuotoliniu būdu susitikęs su Latvijos prezidentu Egilu Levitu ir Estijos prezidente Kersti Kaljulaid.

„Baltarusijos režimas šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę ir rizikavo daugiau nei šimto žmonių gyvybėmis. Šis valstybės remiamas teroro aktas sukėlė grėsmę tarptautinės civilinės aviacijos saugumui – atitinkamai turime ir reaguoti“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos prezidentas paragino Latvijos ir Estijos vadovus drauge siekti bendro ES ir NATO atsako į Baltarusijos režimo veiksmus.

Trijų Baltijos šalių lyderiai sutarė reikalauti, kad Baltarusijos režimas gerbtų Ramano Pratasevičiaus teises ir nedelsdamas paleistų jį į laisvę, teigiama pranešime.

Pasak Lietuvos vadovo, oro erdvė virš Baltarusijos turi būti paskelbta nesaugia, o šios šalies orlaiviai neturėtų būti įleidžiami į ES oro erdvę. Taip pat dėl precedento neturinčio keleivinio lėktuvo užgrobimo turi būti nedelsiant atliktas nepriklausomas tarptautinis tyrimas.

REKLAMA

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.

REKLAMA

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Pernai „Nexta“ įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos duomenimis, lėktuve buvo 171 keleivis, iš jų – 94 Lietuvos piliečiai, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių.

Sekmadienio vakarą lėktuvas grįžo iš Minsko į Vilnių.

Incidentą pasmerkė NATO, Europos Komisijos, dalies ES valstybių vadovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų