XX amžiaus viduryje Sovietų imperija užėmė šeštadalį planetos, dar dalis pasaulio valstybių nuolankiai klausė Maskvos nurodymų. Laisvasis pasaulis nedrįso erzinti Maskvos meškino – geriau šalta taika, nei branduolinis karas. O sovietų imperijos viduje – represijos, sekimai, režimui besipriešinančių nepaklusniųjų kalinimai... Visgi Lietuvoje buvo nemažai tokių, kurie išdrįso mesti iššūkį melo imperijai ir pamėginti nuplėšti melo skraistę.
Viena tokių – praėjusiais metais keturiasdešimtmetį minėjusi Lietuvos katalikų bažnyčios kronika. Apie sovietmečio pogrindinį leidinį, skleidusį žinią apie padėtį Lietuvoje visam laisvajam pasauliui, pasakoja Virginijaus Savukyno ir Juozo Saboliaus dokumentinis filmas „Dovydas prieš Galijotą“, kurio premjera įvyks kovo 11 dieną 18.30 val. per LRT televiziją.
„Šie žmonės sukūrė tinklą, iš kurio paskui gimė Sąjūdis“, – trečiadienį sakė V. Savukynas, pristatydamas filmą LRT klube, ir pagerbdamas susirinkusius ir filme įamžintus disidentus – LKB kronikos autorius ir bendradarbius – dabartinį Kauno arkivyskupą Sigitą Tamkevičių, seseris Nijolę Sadūnaitę, Eleną Šuliauskaitę, monsinjorą Alfonsą Svarinską, Petrą Plumpą ir daugelį kitų, už drąsą kalintų ne vienerius metus.
„Tikriausiai pats sunkiausias dalykas – kai esi mušamas ir negali dejuot, nieks negirdi... Labai aiškiai suvokėm – jei pasaulis apie mus nieko nežino, tai valdžia gali daryt bet ką...Mąstėm, kad jeigu pavyktų kažkokiu būdu visa tai, kas vyksta Lietuvoje, išplatint pasauliui, tikriausiai jie būtų atsargesni...“, – filme prisimena 1972-aisiais LKB kroniką pradėjęs leisti Sigitas Tamkevičius.
LKB kronika negailestingai plėšė melo skraistę nuo sovietinės tikrovės. Joje buvo aprašomi kunigų ir tikinčiųjų persekiojimai, teismai. Rezonansas įvyko: netrukus LKB kroniką citavo „Amerikos balsas“, ji buvo verčiama į svarbiausias pasaulio kalbas ir platinama dagelyje katalikiškų kraštų. Skleisti LKB kroniką padėjo ir garsiausi Rusijos disidentai.
„Į šį filmą įdėjau daug darbo, laiko ir širdies. Sėdėjau archyvuose ieškodamas vizualinės medžiagos, ją rankiojau po trupinį ir rekonstravome to meto įvykius. Pavyko surasti iš tiesų unikalių įrašų. Kunigo V. Jaugelio paskutinės kalbos teisme garso įrašas, kuriame jis drąsiai kaltina sovietinę valdžią persekiojimu. A. Svarinsko pamokslo įrašas, nufilmuoti disidentai per V. Petkaus teismą. Taip pat suradau ir Jungtinių Valstijų prezidento R. Reagano kalbą, kurioje jis mini A. Svarinską, Steponavičių, – pasakoja vienas iš filmo autorių V. Savukynas. – Labiausiai gaila buvo į filmą nepatekusių istorijų. Problema buvo ne apie ką pasakoti, bet ką išimti iš filmo.“
„Dovydas prieš Galijotą“ – Nepriklausomybės dieną, Kovo 11-ąją, 18.30 val. per LRT televiziją.