Rytų Londono Bektono rajoną lietuviai juokais vadina Bektoniškėmis, nes jų čia gyvena labai daug. Čia TV3 žurnalistai mėgino išsiaiškinti, kaip lietuviai jaučiasi išvakarėse istorinio referendumo, per kurį britams teks apsispręsti – likti Europos Sąjungoje ar su ja atsisveikinti.
Londone jau šešiolika metų gyvenanti Gytė sako, kad nežinomybė dėl referendumo labai didelė.
„Esame įvykių sūkuryje, esame tokiame svarbiame įvykyje. Iš dalies ir džiugu, ir neramu, todėl kad visiškai nežinau, kaip viskas pasisuks po to. Aš tiesiog galvoju, kad atėjus britui prie langelio balsuoti gali sužaisti, iš tikrųjų, emocijos", – pasakojo Londono lietuvė Gytė Eismontienė.
Didžiausiame lietuvių centre „Lituanica” nerimo ne ką mažiau. Čia iš tiesų jautiesi kaip Lietuvoje - visur skamba lietuvių kalba, veikia lietuviškų prekių parduotuvė, restorane galima pavalgyti tradicinių patiekalų. Tačiau dalis čia atėjusių lietuvių baiminasi, kad jei britai pasirinks išstoti, jiems teks krautis lagaminus.
„Aš trylika metų, Felicija irgi lygiai tiek pat. Septyni. Tai, žinote, ir vaikai mokyklas lanko, patys įsitvirtinę. Ir tikrai baimės yra. - Juk niekas nepasakys, kad susikraukite daiktus... - O jeigu pasakys? Nes jie daugiausia taip ir šneka, kad visus emigrantus siųs namo", – kalbėjo Londono lietuvė Jūratė.
Lietuviško knygyno „Knygnešys” savininkas Dalius svetingai aprodo, kur ir kokias lietuviai perka knygas. Nors Dalius referendume teisės balsuoti neturi, balsavimo rezultatas jam, kaip verslininkui, svarbus.
„Jei anglai ims ir išstos, kaip jie elgsis su tais atvažiavusiais, kurie, sakysim, turi pilietybę kitos šalies, neturi angliškų pasų, aš nežinau. Manau, kad anglai pakankamai protingi žmonės ir jie neturėtų atsisakyti tų žmonių, kurie duoda kažkokią naudą šaliai", – pasakojo lietuviškojo knygyno savininkas Dalius Eismontas.
Plačiau apie tai, ką Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai mano apie „Brexit“ – TV3 reportaže.