Londonas ketvirtadienį (08.28) per vakarinį piką dingus elektrai pusvalandį buvo paralyžiuotas - dėl eismo chaoso įstrigo iki pusės milijono po darbo namo keliavusių žmonių.
Didžiosios Britanijos sostinėje buvo galima matyti vaizdus, primenančius anksčiau šį mėnesį Šiaurės Amerikoje įvykusios elektros tinklų avarijos padarinius. Keleiviai įstrigo metropoliteno traukiniuose, geležinkelio stotys buvo uždarytos, o tūkstančiams susierzinusių žmonių teko eiti į lietaus merkiamas gatves.
"Nėra jokių požymių, kad su tuo kaip nors susiję teroristai, tačiau tai siaubinga padėtis, nes susidarė per transporto piką", - sakė Londono meras Kenas Livingstone'as (Kenas Livingstonas).
"Tai visiška gėda", - sakė kairiųjų pažiūrų meras, kuris jau seniai kritikuoja valstybinių komunalinių tarnybų privatizavimą.
Privatizuota kompanija "National Grid Transco", kuriai priklauso šalies pagrindinės elektros perdavimo linijos, pranešė, kad gedimas buvo greitai likviduotas ir visi vartotojai vėl galėjo naudotis elektra.
"Šiuo metu aiškinamės gedimo priežastis ir negalime spėlioti, kas buvo nutikę", - sakoma "National Grid" pranešime.
Vienas kompanijos darbuotojas pažymėjo, kad elektra dingo dėl gedimo žiede aplink Londoną ir kad tokios avarijos labai retos.
K. Livingstone'as paragino atlikti tyrimą: "Turime skubiai ir rimtai išsiaiškinti dėl "National Grid". (Elektros energijos perdavimo) tinklas niekada neturėtų sugesti tokiam laikui".
"National Grid" įmonė Jungtinėse Valstijose "Niagara Mohawk" buvo tarp labiausiai nukentėjusių per elektros perdavimo tinklų avariją Šiaurės Amerikoje.
K. Livingstone'as "Sky News" skundėsi: "Tai taip panašu į avariją Niujorke. Mes tiesiog neinvestuojame taip, kaip prancūzai bei vokiečiai ir dėl to kenčiame".
"Mūsų ekonomika prarado šimtus milijonų svarų, nes mes esame 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę (dirbantis) miestas. Dėl tokių dalykų atrodome taip, lyg turėtumėme būti trečiojo pasaulio šalis", - sakė jis.
"Faktas, kad taip nutiko ir Niujorke, iš tiesų nesuteikia mums jokio pasiteisinimo. Tai anglakalbio pasaulio mąstysenos yda - nepakankamai investuoti, nukirsti kampus, apkarpyti", - pridūrė meras.
Londone buvo sutrikęs ne tik traukinių, bet ir automobilių eismas, nes pietinėje 8 mln. gyventojų turinčio didmiesčio dalyje neveikė pusė šviesoforų.
"Dingus elektrai visame centriniame Londone kilo visiškas chaosas", - sakė Automobilininkų asociacijos atstovas spaudai.
Tačiau labiausiai nukentėjo metropoliteno ir traukinių keleiviai. Kai kurie žmonės įstrigo traukiniuose po žeme. Londono metropoliteno atstovas spaudai sakė, kad dėl elektros tinklų avarijos nukentėjo 60 proc. keleivių, o geležinkelių kompanija pranešė, kad buvo sustoję šimtai traukinių, kuriais važiavo šimtai tūkstančių žmonių.
Anksčiau šį mėnesį dėl didžiausios elektros perdavimo tinklų avarijos per visą Šiaurės Amerikos istoriją nakties tamsoje paskendo Niujorkas ir kiti JAV bei Kanados miestai. Dėl avarijos nukentėjo milijonai žmonių, tūkstančiai jų buvo įstrigę liftuose ir sausakimšuose metropoliteno traukiniuose.
"Reuters"-BNS