Psichologai tvirtina, kad aiškintis santykius - ne šiaip naudinga. Tai būtina. Sulaikytos emocijos sukelia stresus ir depresijas, išblėsta intymūs santykiai, sumažėja partnerių emocinis artumas. Kad taip neatsitiktų, reikia periodiškai rengti aiškinimąsi.
Kai žmonės sudaro sąjungą, juose kovoja du priešingi motyvai. Viena vertus, jie siekia sudaryti visumą su mylimu žmogumi, kita vertus, įtvirtinti savo individualumą, neprarasti savojo “aš”. Periodiškas santykių aiškinimasis padeda išlaikyti šių dviejų motyvų balansą.
Kai žmonės gyvena kartu, jie priversti kasdien siekti kompromisų, atsisakyti savų troškimų. Visa tai verčia kaupti neigiamas emocijas ir neapkęsti situacijos kaltininko.
Ginčas tampa “instrumentu” geriems partnerių santykiams išsaugoti. Tačiau ginčas ginčui nelygu, santykius aiškintis taip pat reikia teisingai.
Prancūzai sako, kad moteris gali iš bet ko “padaryti” ginčą ir skrybėlę. Bet tam, kad viskas būtų teisinga ir gražu, šį klausimą reikia spręsti protingai.
Lengvabūdiška ir netoliaregiška leisti santykių aiškinimosi procesui tekėti savaime. Aplaidu leisti skandalui vystytis stichiškai. Barniui reikia rengtis. Geras barnis - tai dainų daina! Tai Brodvėjaus scena! Vis dėlto kaipgi bartis, kad galiausiai neatsidurtumei gatvėje su skurdžiu lagaminėliu?
1 istorija
Kaip Nika iš vyro išprašo naujų drabužių
Nikai 30 metų. Ji - emocinga mergina, dažnai užbėga paplepėti. Tačiau paskutinį kartą užėjo, šiek tiek pasėdėjo, nuolat dangstydama kairįjį skruostą, ir suskubo namo. Paklausiau, kas atsitiko skruostui, - o ten tuoj pasirodys mėlynė. Susibarė su vyru.
Pasakė, kad jai atsibodo po visus namus rankioti kojines.
Jis atsakė, kad po to, kai ji pasivažinėja jo mašina, jis nuolat turi išmetinėti nuorūkas ir nuo to jau pavargo.
Ji jam atrėžė: kai jis nupirks jai mašiną, ji liausis.
Jis: už visą jos auksą buvo galima nupirkti du “Mercedes”!
Ji: buvo galima atsisakyti jo “Lexus” puošybos, o jai nupirkti kokią paprastutę mašiną.
Jis: bet juk Nika nenori “paprastutės”, ji nori ypatingos.
Ji: pavadino jį smulkmenišku ir šykščiu.
Jis: trinktelėjo durimis.
Ji: į smulkius skutelius supjaustė jo kaklaraiščius. Visus visus.
Jis grįžo apsivilkti švarką ir išsirinkti kaklaraištį...
Visa tai ji pasakojo, kol prie jos skruosto dėjau ledą. Nelabai dėl jos jaudinausi: tai ne pirmoji tokia Nikos istorija, jos reguliariai kartojasi.
Kitą rytą apgailestaujantis Mikas Nikai nupirko “Audi Quattro”. Labai padorią mašiną. Nika, spjovusi į manikiūrą, visą dieną gamino Mikui žuvį - ypatingai, kaip jis mėgsta. Ant Nikos skruosto puikavosi mėlynė, o ant kaklo - aistringo bučinio pėdsakas.
Prieš tai ji tokiu pat būdu gavo audinių kailinius, kelionę į Paryžiaus mados savaitę, “Chopard” laikrodį.
Nika į barnio ruošimą įdeda visą širdį, išimdama ją iš vyro. Barnį ji planuoja kaip karinę ataką, tiksliai apskaičiuodama momentą, aiškiai reikšdama savo pretenzijas, ir tarsi dirigentas vadovauja procesui. Jos ginčas, kaip teatro spektaklis, turi įžangą, “aukščiausią tašką” ir baigiamąją fazę.
Ir kiekvieną kartą - kas nors nauja. Tai trumpikes sukarpo, tai vazas daužo, tai išmeta pro langą viską, kas pasitaiko po ranka.
Suprantama, toks požiūris į barnį - ekstremalus. Bet juk visos moterys bent kartą gyvenime daužo indus! Antraip tai ne gyvenimas, o nuobodulys.
2 istorija
Kaip Liuda prarado Audrių
Ginčydamasi Liuda stengdavosi elgtis atsargiai. Bet kad ir kaip ji baiminosi prarasti Audrių, kuris ir šiaip atidėliojo jų žygį į metrikacijos biurą, vis dėlto negalėjo nepasakyti. Beveik viską.
Pavyzdžiui, kai Audrius, pamiršęs Liudos planus, išvažiavo pas draugus. Arba pas tėvus.
Kartą barnio įkarštyje Liuda neapdairiai metė: “Kai mama tavęs ko nors paprašo, tu iškart viską meti! Kol nupirkome jai televizorių, sugaišome pusę dienos! Kitą kartą pagalvok apie savo elgesį, kai norėsi pas mane pasilikti nakčiai!”
Audrius kito karto nelaukė. Tiesiog ją paliko.
Visose taisyklėse yra draudimų. Niekada neįžeidinėkite vienas kito. Dėl to tolesnis pokalbis tampa beprasmiškas.
Jeigu negalite ištverti, geriau daužykite indus.
Jokiu būdu negalima liesti partnerio šeimos interesų. Negalima net netiesiogiai versti žmogų rinktis: arba - arba.
Nereikėtų grasinti (žinoma, jeigu galiausiai nenorite visiems laikams susipykti).
Ir, žinoma, nereikia gąsdinti “švenčiausiu dalyku”: intymiais santykiais.
Psichologai aprašo tokius klasikinius ginčo etapus:
1. Pretenzijų partneriui išdėstymas.2. Šis arba teisinasi, arba atsako kontrpuolimu: “Beje, o tu...” Būtent tą akimirką dažnai padaroma šiurkščių klaidų, dėl kurių eilinis barnis gali padarytą rimtą žalą santykiams.3. Besiginčijantys ima ginti savo įžeistą savimeilę. Bet kokia kritiška pastaba sukelia norą prieštarauti. O problemos esmė pasitraukia į antrąjį planą.
Ką daryti? Reikia pažaboti emocijas, nukreipti dėmesį nuo įžeidžiančių pastabų ir pasistengti pro kaltinimus įžvelgti esmę.
3 istorija
Apie visapusišką tarpusavio supratimą
Stepas ir Aldona šventė auksinį jubiliejų. Tai vyko restorane, buvo daug svečių. Giminaičiai nutarė išsiaiškinti poros ilgaamžiškumo paslaptį - visi žinojo, koks sudėtingas Aldonos charakteris. Paradoksalu buvo tai, kad niekas niekada negirdėjo, kad santykiai jų šeimoje būtų aiškinami skandalais.
- Kaip jums tai pavyko?Dėdulė atsistojo, išpūtė krūtinę ir pasakė:- Mus visada lydėjo tarpusavio supratimas!Patylėjo ir pridūrė:- Iš mano pusės...
Vienai patyčiai turi tekti septyni komplimentai
Nereikia ieškoti laimės eliksyro ar stebuklingojo akmens. Mokslininkai išvedė laimingo šeimyninio gyvenimo formulę.
Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad žmogus jaus psichologinį komfortą, jeigu patyčių ir komplimentų santykis bus 1:7, t.y. į vieną kandžią frazę bus atsakyta ne mažiau kaip septyniais komplimentais. Psichologai pataria bute rasti vietą santykiams aiškintis. Tik tai neturi būti miegamasis ar virtuvė, nes neigiamos emocijos, kurios išliejamos ginčijantis, vėliau gali asocijuotis būtent su šiuo būsto kampeliu.
Nepamirškite, kad negalima barnio pradėti riksmu. Kvaila jau nuo slenksčio šaukti, kad kai kas vėl neišnešė šiukšlių ar nepalesino kanarėlės. Taip pat kvaila pradėti ginčytis, kai turite mažai laiko. Jūs skubėsite, pradėsite įžeidinėti vienas kitą ir suvulgarinsite pačią barnio idėją.
Teisingiausia susitaikyti lovoje - visi tai žino. Tik budistai pataria tokiu metu nepradėti kūdikio - taip galite apsunkinti jo karmą, būsimajam mažyliui perkeldami savo nuoskaudų kartėlį.
Istorinis faktas
Genialusis XVIII amžiaus kompozitorius Franzas Josephas Haydnas ilgiems dešimtmečiams tapo nelaimingu vyru. Jo žmona Maria Keller pasirodė besanti vaidinga, abejinga muzikai ir vyro talentui, be to, bevaikė. Priversti F. J. Haydną mylėtis su žmona galėjo tik šios įžūlus elgesys: vyro natų rankraščius ji naudojo papiliotėms (šiandien tai - plaukų suktukai).
“Kai grįždavau namo, o ji mane pasitikdavo, plaukus užvyniojusi ant sulamdytų mano natų, - pasakoja kompozitorius, - manyje užvirdavo neapykanta. Aš puldavau ją kumščiais ir... kažkodėl kiekvieną kartą mes atsidurdavome lovoje!”
Aktoriams patinka “kuo karščiau”
“Emocinio” sekso mėgėja Kim Basinger Alecą Baldwiną privesdavo iki pasiutimo. Jeigu jis skambindavo, o ji nekeldavo ragelio, įtūžęs Alecas šveisdavo telefoną į sieną.
Kartu filmuodamasi komedijoje “Įprotis vesti”, įsimylėjėliai grimuotojai pasirodydavo nuo antausių ištinusiais veidais. Vakare jie vėl pešdavosi ir mylėdavosi.
Elizabeth Taylor ir Richardas Bartonas, be vaidmenų, išgarsėjo ir neįprastai audringa santuoka. Šią porą lydėjo nuolatiniai vieši skandalai, bendras girtavimas su vėlesniais laukiniais barniais, susitaikymais, meilės priesaikomis ir keitimusi brangiomis dovanomis.
4 frazės, kurių nereikia sakyti mylimai moteriai
Mano pirmoji žmona nakčiai visada išsivalydavo dantis.Gali nespoksoti į veidrodį, vis tiek tu ten netelpi.Vyrui šito neatleisčiau, bet tau - tiek to.Koks buvau kvailys, kad tave vedžiau!
4 frazės, kurių nereikia sakyti savo vyrui
Mūsų Petriukas - ne tavo.Kada pagaliau pradėsi parnešti namo pinigus?Net ir tavo draugai tave laiko mulkiu.Kokia buvau kvailė, kai tekėjau už tavęs!
Kas dešimtą besibarantį nužudo
Amerikos psichologai iš Johnso Hopkinso universiteto, tiriantys sutuoktinių santykius, sudarė šeimyninių barnių pasekmių statistiką. Audringi vyro ir žmonos skandalai baigiasi taip: kas dešimtas - tragedija: vieno partnerio žmogžudystė arba savižudybė, arba sunkiu sužalojimu; kas septintas - aistringu seksu; kas antras - skyrybomis.
“Klaipėda” (www.klaipeda.daily.lt)