Žalos suma dar gali augti, sako fondo Lietuvos filialo vadovas Martynas Rusteika.
„Ta suma yra negalutinė, ji tik auga ir didėja. Kiek dar tokių dienų galima sulaukti per metus, tai yra didžiausias rūpestis“, – penktadienį BNS sakė jis.
Anot M. Rusteikos, savidraudos fondas užima 97 proc. Lietuvos pasėlių draudimo rinkos.
Bendrovės pranešime teigiama, kad liepos 12-ąją iškrito dviejų mėnesių kritulių norma, po liūties sulaukta per 1,5 tūkst. ūkininkų pranešimų apie nuniokotus pasėlių laukus, o bendras jų plotas viršija 100 tūkst. hektarų.
„75 proc. visų atvejų krituliai pažeidė javų, 15 proc. – rapsų laukus. Beveik 10 proc. žalų užregistravome ankštinių augalų plotuose, taip pat sulaukėme ūkininkų pranešimų apie pažeistus atskirus bulvių, cukrinių runkelių, burokėlių ir kukurūzų laukus“, – pranešime teigė M. Rusteika.
Vertinant pagal augalų rūšis, labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai (72 tūkst. ha) ir vasariniai miežiai (per 10 tūkst. ha).
Daugiausiai pažeistų pasėlių atvejų užfiksuota Šiaulių apskrityje – čia gauta apie 500 pranešimų, Marijampolės apskrityje – 360, Kauno apskrityje – 310, Panevėžio apskrityje – 160.
Savidraudos fondo atstovai teigia, kad dėl suniokotų pasėlių laukų gali brangti grūdai ir iš jų gaminama produkcija.
„Dažno ūkininko laukuose pažeista daugiau kaip pusė visų pasėlių. Tai yra didžiulė netektis ūkininkams. Dėl to neišvengiamai išaugs grūdų ir jų produktų kainos“, – panešime sakė „Vereinigte Hagel“ valdybos narys Thomas Gehrke.
Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas prognozuoja, kad grūdų šiemet bus nukulta 6,304 mln. tonų – 12,1 proc. daugiau negu pernai.