Naujoje ataskaitoje dėl padėties Baltarusijoje JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet rašo, kad autoritarinė vyriausybė tęsia didžiulio masto susidorojimą su oponentais, žiniasklaida ir kitais, o jokios kaltininkų atskaitomybės nėra.
„Tyrimas ne tik atskleidžia pažeidimus prieš žmones, bandančius pasinaudoti savo pagrindinėmis žmogaus teisėmis, bet ir akcentuoja, kad aukos negali siekti teisingumo“, – sakoma M. Bachelet pareiškime.
„Platūs ir ilgalaikiai valdžios veiksmai siekiant sutriuškinti kitaminčius ir užgniaužti pilietinę visuomenę, nepriklausomą žiniasklaidą bei opozicijos grupes, tuo pačiu metu ginant kaltininkus, rodo, kad Baltarusijoje susiklostė visiško nebaudžiamumo situacija“, – pabrėžė JT žmogaus teisių komisarė.
Ataskaitoje vertinamas periodas nuo pasirengimo ginčijamiems 2020 metų rugpjūčio rinkimams, po kurių prezidentas Aliaksandras Lukašenka liko valdžioje šeštai kadencijai, iki 2021 metų pabaigos.
Smurtinėmis priemonėmis slopinant po 2020-ųjų rinkimų kilusius beprecedenčius protestus buvo plačiai naudojama „nereikalinga ir neproporcinga jėga“, o nuo 2020-ųjų gegužės iki 2021-ųjų gegužės šalyje buvo sulaikyta mažiausiai 37 tūkst. žmonių, nurodoma ataskaitoje.
2021 metų pabaigoje 969 žmonės buvo kalėjime dėl kaltinimų, JT teigimu, pagrįstai laikomų politiškai motyvuotais. Keli asmenys buvo nuteisti kalėti 10 metų ar ilgiau.
Ataskaitoje nekalbama apie Minsko vaidmenį remiant Rusijos didelio masto puolimą Ukrainoje ar galimą šios invazijos poveikį teisų padėčiai Baltarusijoje.
Tačiau trečiadienio pareiškime JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) nurodė, kad žmonių, sulaikytų dėl, kaip manoma, politiškai motyvuotų kaltinimų, skaičius iki kovo 4 dienos išaugo iki 1 084.
Ataskaitoje taip pat rašoma, kad Baltarusijoje toliau veikiama prieš pilietinės visuomenės organizacijas, teisių gynimo grupes ir nepriklausomą žiniasklaidą.
Iki praėjusių metų spalio buvo uždaryta 270 nevyriausybinių organizacijų, iki 2021 metų pabaigos buvo sulaikyti 32 žurnalistai, o 13 žiniasklaidos priemonių buvo paskelbtos „ekstremistinėmis“.
Be to, advokatai, kurie gina disidentus, kalba apie teisių pažeidimus ar kelia bylas JT sistemoje, būdavo sulaikomi, bauginami, baudžiami drausminėmis sankcijomis ar neteko licencijų. Iki lapkričio licencijos buvo atimtos iš 36 advokatų.
Ataskaitoje nurodoma, kad Baltarusija ne tik neištyrė įtariamų teisių pažeidimų, bet aktyviai vykdė „politiką apsaugoti kaltininkus ir užkirsti kelią atskaitomybei“.
Tai „atspindi represijų mastas, nukentėjusiųjų ir liudininkų bauginimas, išpuoliai prieš advokatus ir žmogaus teisių gynėjus“, nurodo JT.