Šiaulių valdininkai naujus vaikų žaidimų įrenginius įkainoja dešimtimis tūkstančių litų, vieno iš daugiabučio bendrijos pirmininkas bei mechanikos inžinierius Ignas Radžvilas aikšteles sakosi galintis įrengti bene dešimt kartų pigiau.
Žvalgantis po miesto daugiabučių namų teritorijas ir ieškant aikštelių, kuriose vaikai galėtų saugiai pažaisti, jų tėvams tektų gerokai pavargti. Vienuose kiemuose kiurkso tik sūpuoklių likučiai, kituose – buvusių karkasų dalys, dar kituose – kačių ir šunų išviete paverstos smėlio dėžių liekanos. 150 tūkstančių litų tik pavojingiems ir neremontuotiniems vaikų žaidimo aikštelių įrenginiams nugriauti ir nė cento naujoms aikštelėms atstatyti. Tokie miesto valdžios sprendimai. Gyventojų iniciatyvą miesto valdžia atmeta – nori išleisti dešimt kartų daugiau pinigų.
Aikštelių liekanos – pavojus vaikams
Mieste nedaug vietų, kur vaikai gali saugiai pažaisti. Taip mano ne tik mažamečių tėvai, bet pripažįsta ir patys Šiaulių miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus darbuotojai. Praėjusiais metais nebuvo įrengta nė viena vaikų žaidimo aikštelė. Kaip ir ankstesniaisiais.
„Daugumos vaikų žaidimo aikštelių būklė yra tiesiog grėsminga, nes daugiabučių namų gyventojai ne visada saugo ir prižiūri savo kiemų įrenginius, o Savivaldybė negali skirti pakankamai lėšų, kad užtektų aikštelėms remontuoti bei naujiems žaidimo įrenginiams statyti. Dalis aikštelių statinių yra sulaužyti, surūdijusios ir suirusios metalinės konstrukcijos, nutrupėjus betonui styro armatūros strypai, tebestovi sveikatai pavojingų asbestinių vamzdžių sienutės. Tuščios smėlio dėžės, gelžbetoniniai žiedai tapo šiukšlių sąvartynais", - teigia minėto skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Mažulienė. Dėl graudžios situacijos vėl pirštu rodoma į pačius šiauliečius.
„Gal tik trečdaliui daugiabučių gyventojų namų administratoriams ir gyventojams galima padėkoti už suremontuotus, nudažytus, netgi naujai įrengtus vaikų žaidimo aikštelių įrenginius, gražiai sutvarkytą aplinką", - teigia D. Mažulienė.
Griaus nestatę?
Valdininkai užuot aktyviai ieškoję būdų, kaip atstatyti senas žaidimų aikšteles, kaip visada „dangstosi" pinigų stoka. „Pagrindinė kliūtis - nepakankamas finansavimas. Ne mažesnė kliūtis - gyventojų abejingumas savo aplinkai ir nenoras padirbėti savo vaikų, anūkų labui ir bent minimaliai prižiūrėti bei saugoti nuo vandalų savo kiemų įrenginius", - patarimus žeria D. Mažulienė.
Nors valdininkai tvirtina, kad vaikų žaidimų aikštelėmis turėtų rūpintis patys gyventojai, tačiau dauguma aikštelių – miesto žemėje, tad žmonės net norėdami jas padaryti saugias neturi teisės kišti nagų, nes, pvz., rizikuotų būti apkaltinti vagyste ar turto sugadinimu.
Žaidimų aikštelės – brangus malonumas
Valdžia neskiria pinigų vaikų žaidimų aikštelėms prižiūrėti, bet „numesti" 150 tūkstančių litų žadama joms nugriauti.
Kaip teigia valdininkė, šiais metais numatyta nugriauti daugiau kaip pusšimtį svirtinių sūpynių, apie 40 sūpuoklių, daugiau kaip pusantro šimto smėlio dėžių, beveik 30 čiuožyklų, daugiau kaip 200 suolų konstrukcijų, keliolika krepšinio stovų ir karuselių, keletą arkinių lipynių bei kitos įrangos. Šiuos vaikų žaidimų įrenginius griaus socialinį neįgaliųjų statusą turinti įmonė.
Vaikų žaidimų aikštelės – nepigus malonumas. Tokia nuomonę perša Savivaldybės atstovai. Valdininkai naujus vaikų žaidimų aikštelių įrenginius įkainoja dešimtimis tūkstančių litų. Esą jie ne tik saugūs, bet ir estetiškai patrauklūs, įrengiami ant dirbtinės dangos pagrindų. Be to, įrenginius tenka atsivežti iš kitų šalių.
Kasmet po vieną naują žaidimų aikštelę?
Gal artėjant vasarai vaikų žaidimų aikštelės nebebus tik grėsmę keliantys įrengimai ir nauja valdžia vaikams duos, nors ne duonos, bet bent jau žaidimų? Štai naujasis meras Justinas Sartauskas šią savaitę viešai pažadėjo, kad kiekviename rajone bus įrengta po vieną žaidimų aikštelę, tad jo ir klausiame, kaip ir kada tai žadama įgyvendinti.
Miesto galva „Šiaulių naujienoms" teigė, kad mažieji miesto gyventojai turi turėti vaikų žaidimų aikšteles – kiekviename mikrorajone po vieną. Iš viso – dešimt. „Ieškosime finansavimo, yra galimybė iš projektų gauti lėšų." Jeigu aikštelės demontuojamos, jos turi būti atstatytos", - tikino J. Sartauskas. Jis nepamiršo pasigirti, kad tuo metu, kai ėjo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, pietinėje miesto dalyje, netoli Lieporių pradinės mokyklos buvo įrengta viena vaikų žaidimų aikštelė. Bet tai buvo prieš penkerius metus.
Kalbos gražesnės už darbus?
Nors J. Sartauskas dėsto, kad jam rūpi vaikų laisvalaikis, bet į miesto biudžetą vaikų žaidimų aikštelių remontų savo iniciatyva pripažįsta neįtraukęs. „Demontavimą įtraukėme", - nepamiršo priminti meras.
Kad ir kaip šiais metais suktųsi projektus berašydamos Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojos, iki metų pabaigos mieste išdygtų nebent viena žaidimų aikštelė – mero žodžiais, šiais metais žaidimo aikštelėms atnaujinti Savivaldybės biudžeto lėšų nenumatyta.
Paskaičiuokime: jei kiekvienais metais naujai išrinkta valdžia mieste pastatys po vieną vaikų žaidimų aikštelę, pasibaigus kadencijai turėtume tik keturias tokias aikšteles.
Siūlo įrengti savo rankomis
Šiauliuose vis dar esama žmonių, kuriems rūpi ne tik savi, bet ir svetimi vaikai. Tokių žmonių įgyvendintomis idėjomis mėgautųsi ne viena karta.
„Mūsų jaunoji karta turi judėti, turi turėti vietos, kur būtų galima pažaisti. Į vaikus investuoti būtina. Jeigu šito nebus, kaip vaikai vystysis", - klausia šiaulietis, vienos bendrijos pirmininkas Ignas Radžvilas. Iniciatyvus pilietis ir policijos rėmėjas siūlo pusvelčiui atstatyti vieną aplūžusių žaidimo aikštelių. Darbą atliktų nemokamai.
Jeigu sukviestume inžinierius, kiekvieną daiktą taip gražiai restauruotume, kad jis ne tik gražiai „blizgėtų, bet ir tenkintų pagrindinius poreikius“, - sako bendrijos pirmininkas. Deja, Savivaldybės atstovai vargiai padės įgyvendinti šiuos altruistiškus šiauliečio užmojus – šią žinią išgirdę Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus atstovai I. Radžvilai statybinėms medžiagoms lėšų skirti nežadėjo. Anot valdžios atstovų, tai kainuotų dešimt kratų brangiau negu skaičiuoja bendrijos pirmininkas.
Beje, I. Radžvilas mieste būtų ne pirmasis, suremontavęs vaikų žaidimų aikštelę, - mieste yra pora namo bendrijų, sugebėjusių šalia daugiabučių įrengti tokias aikšteles.