Prieš pat savo debiutą sostinės LGBT scenoje, Miss Plastica arba kitaip – jau kurį laiką Briuselyje gyvenantis lietuvis šokėjas Povilas Bastys, sutiko atsakyti į keletą klausimų.
Povilai, kaip tam, kuris niekada nėra matęs drag pasirodymo, paaiškintum, kas tai yra?
Jeigu taip paprastai – drag pasirodymas yra įsikūnijimas į priešingos lyties personažą. Štai drag karalienė – tai patrauklios, seksualios moters parodija. Tai spindintys kostiumai, stilingos šukuosenos, nuostabus makiažias, arogantiškas elgesys – toks stilius, beje, labai populiarus Briuselio scenose.
Asmeniškai man tai atrodo šiek tiek senamadiška. Mano alter ego – Miss Plastica – yra kitokia, ji modernesė, joje daugiau avangardo. Jos pasirodymai nėra tiesiog persirengimas įstabiu kostiumu ir sinchronizuotas lūpų judesys su dainos tekstu. Miss Plastica nebijo parodyti savo raumenis ar prabilti žemu balso tonu.
Ar tavo artimieji žino apie tavo drag karalienės amplua?
Taip, visi draugai žino, kas „slepiasi“ po Miss Plastica personažu. Mano šeimos nariai dar neturėjo galimybės išvysti mano pasirodymų, bet jie mane palaiko ir neteisia sprendimų, kuriuos priimu. Žinoma, šeimyniškiams apie tai, kas apskritai yra drag turėjau papasakoti detaliau, jie apie tai nebuvo girdėję. O dabar man net mama kartais padeda išsirinkti drabužius, kuriuos Miss Plastica vilki ant scenos.
Kiek laiko užtrunka įsikūnyti į Miss Plastica amplua?
Užtrunku beveik visą dieną – kostiumai, perukai, repeticija, barzdos skutimas, tris valandas trunkantis makiažas. Dažniausiai drag pasirodymai vyksta naktiniuose klubuose – pavyzdžiui, koncertas „Soho“ klube – todėl daug kas pamiršta, kad man tai ne pasilinksminimas, o sunkus darbas. Dažnai sukurti vieną keturių minučių numerį užtrunku apie mėnesį – juk vien peruką kartais reikia gaminti kelias paras!
Ar drag pasirodymai yra išskirtinai LGBT dalis?
Ne, nemanau. Kiekvienas žmogus gali žiūrėti pasirodymus, kiekvienas gali tuo užsiimti – juk ir heteroseksualūs vyrai rengia drag karalienių pasirodymus ar atvirkštai, ir tie patys pasirodymai neturi būti išreikšti tik per priešingą lytį.
Kaip pats identifikuoji save?
Save identifikuoju kaip homoseksualų vyrą, kurio darbas – drag karalienės pasirodymai. Bet žinote, nevaikštau gatvėmis visą dieną mąstydamas, koks aš esu homoseksualus ar, koks aš esu vyras. Aš šias etiketes naudoju vien tik tam, kad kiti žmonės, gyvenime nevengiantys etikečių, mane geriau suprastų. Pats neturiu jokio noro save sprausti į kažkokius rėmus.
Šiuolaikinėje visuomenėje vis dar gajūs tokie epitetai, kaip „vyriškas“ ir „moteriškas“. Ką tau reiškia šis lyčių atskyrimas?
Aš esu puikus to dualumo pavyzdys. Kasdieniame gyvenime aš esu vyras, o scenoje – moteris. Deja, dažniausiai moteriškumas vyruose vis dar yra vertinamas kaip silpnybė. Kodėl? Stipriausios mano gyvenimo figūros visada buvo mano mama ir močiutė.
Kad ir pati frazė, jog „vyrai neverkia“ gan nemažai pasako apie mūsų kultūrą. Atrodo, kad nevyriška yra pasakyti, kad tau sunku, kad tau reikia pagalbos, nevyriška kalbėti apie savo jausmus. Mes turėtume būti laisvi nuo kažkieno kito sugalvotų apibūdinimų. Miss Plastica į tai tikrai nekreipia jokio dėmesio (juokiasi, red. past.).