„Lygesnių už lygius elito arba švogerių krašto laikai baigėsi“, – taip viešai Joniškio ligoninės direktorius M. Gedminas prabyla apie įtakingų rajono veikėjų skambučius ir prašymus.
Ligoninės direktoriaus kantrybė baigėsi po vieno skambučio, kai įtakingas asmuo ėmė reikalauti išskirtinių sąlygų.
„Žmogus norėjo išskirtinių sąlygų sau, netenkino taisyklės ir gana agresyviu tonu kreipėsi. Iš pat pradžių sukonfliktavo su darbuotojais, po to jau gavęs asmeninį numerį, tiesiog tiesiai į direktorių apeit visas taisykles stengėsi“, – pasakoja M. Gedminas.
Ir tai ne pirmas toks atvejis, kai vietos tarybos nariai, teisininkai, verslininkai ar stambūs ūkininkai braunasi reikalaudami išskirtinių paslaugų.
„Aš čia kalbu ne apie jokius valstybės vadovus, apie kiekvieną menkiausią šyšką, kuris bando prieiti prie sveikatos paslaugų neoficialiais kanalais“, – tikina Joniškio ligoninės direktorius.
O eilėse pas gydytojus su eiliniais mirtingaisiais nenorintys laukti ponai atakuoja ne tik ligoninės vadovą, bet ir gydytojus.
„Tai dažniausiai žinomesni, tam tikras pareigas užimantys žmonės arba tie, kurie mano, kad jų artimesnis turėtų būti svarbesnis negu kitas žmogus“, – teigia Joniškio ligoninės Vidaus ligų ir slaugos skyriaus vedėja Ieva Enčerytė.
O kai medikai išskirtinio priėmimo reikalaujantiems veikėjams nepaklūsta, griebiamasi grasinimų.
„Aš nekalbu apie keiksmažodžius ir grasinimus, kad tave pasigausim ir tada tu pamatysi. Yra tiesiog skambinama įstaigos vadovui, grasinama, kad kreipsis į instancijas, į Sveikatos ministeriją, į Finansų ministeriją, visas kitas ministerijas. Čia praeitos savaitės įvykiai tokie yra. Šiandien irgi buvo toks atvejis“, – pasakoja I. Enčerytė.
Medikų sąjūdis teigia girdėjęs daugybę istorijų, kaip politikos ar verslo elitas šokdina gydytojus, kaip be eilės gydomi ne tik, kaip sakė Joniškio direktorius, „šyškos“ – kitaip tariant, elitas, bet ir jų giminės bei artimieji. O kai tikrintis sveikatos atvyksta politikai – uždaromi visi skyriai.
„Aš žinau „gražių“ atvejų, kada gydytojas buvo pakviestas iš savo atostogų tam, kad išrašytų vieno politiko žmonai receptą. Jam paskambino administratorius ligoninės ir pakvietė. Kai žmogui skauda jis gali būt visiškai sužvėrėjęs, gali ir muštis“, – pasakoja Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.
Galimybė politikams ar kitiems įtakingiems žmonės be eilės patekti pas gydytojus akis bado ir ilgus mėnesius eilėse laukiantiems eiliniams pacientams.
„Žinomi veidai, ypač jei tai būna kritinė liga nustatyta, džiaugiasi, kad na, žinau, kad didelės eilės, bet aš čia turiu pažįstamų, mane priėmė rytdienai, labai jiems ačiū“, – neslepia Pagalbos onkologiams ligoniams asociacijos vadovė Neringa Čiakienė.
Tačiau gydydami elitą be eilės medikai patys sau kasa duobę.
„Galingieji turi tiesioginę prieigą prie sveikatos paslaugų, tie žmonės nesusiduria su vargais, ir sunkumais, kuriuos turi patirti paprasti žmonės tam, kad prieitų prie reikalingų sveikatos paslaugų. Kadangi tie skauduliai nepatiriami tiesiogiai, tai problemos lieka marinuojamos“, – sako M. Gedminas.
Elito korupcijai klestėti padeda nuo sovietmečio iš esmės nepakeista sveikatos sistema.
„Jinai yra palaikoma nuolatiniame deficite visų įmanomų resursų, tai yra finansų, laiko, žmogiškųjų išteklių, taip pat kompetencijų. Tai aišku, kad būtent šitų išteklių nesureguliavimas, neparuošimas normaliam darbui jisai sukuria va tokią korupcinę situaciją“, – teigia A. Gerliakienė.
Yra visas mechanizmas, kaip ant trumpo pavadžio laikyti visus – nuo slaugytojo iki ligoninės direktoriaus.
„Kol yra monopolis finansavimo, tai bet koks nepaklusimas gali labai brangiai kainuoti tam administratoriui ir sutartis gali būti ne tokia gera, suras visada svertų, patikrinimą atsiųs“, – teigia A. Gerliakienė.
Medikų sujudimas dėl elito korupcijos nestebina valstybinėse gydymo įstaigose dirbusio Seimo nario Lino Slušnio.
„Kalbame apie galių naudojimą, kada tu užimi pareigas. Tarkim dabar esu Seimo narys, aš ateinu ir sakau – mane kaip Seimo narį prašau aptarnauti, nes aš Seimo narys ir jums bus blogai. Čia toks primityvus kvailas galios naudojimas“, – sako Seimo sveikatos reikalų komiteto narys L. Slušnys.
L. Slušnys sako, kad artimieji netiki, kad jam einant į pas gydytojus nereikia mojuoti Seimo nario mandatu.
„Man niekur mokėt nereikia, mane visur aptarnauja puikiai ir visi juokiasi, sakė papasakok dabar, eik papasakok savo mamai, tėčiui ir kam nors, vaikams gali pasakas pasakot. Ir aš stebiuosi, sako tu esi Slušnys, tave žino seniai, tu esi gydytojas, ir jūsų klaną visada aptarnauja gerai“, – pasakoja L. Slušnys.
Medikai siūlo politikams susigriebti – jeigu nieko nekeis, kalbas mokantys ir Europoje laukiami Lietuvos medikai išvažiuos, o tada ir elitui teks laukti eilėse arba net važiuoti gydytis į užsienį.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.