Europos Sąjungai nusprendus siųsti į Afganistaną policijos patarėjus, keli pareigūnai tikriausiai prisijungs ir prie Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės.
"Sveikintina tai, kad ES policijos misija planuoja dirbti ne tik Kabule, bet ir provincijose, kuriose veikia provincijų atkūrimo grupės. Lietuva Goro provincijoje vasarą taip pat turėtų sulaukti Europos Sąjungos misijos pareigūnų, kurie padės stiprinti Afganistano policijos sistemą", - BNS sakė Lietuvos nuolatinio atstovo prie ES pavaduotojas, ambasadorius ypatingiesiems pavedimams Kęstutis Jankauskas.
Jis komentavo ES užsienio reikalų ministrų šią savaitę priimtą sprendimą į Afganistaną siųsti Europos Sąjungos gynybos politikos (ESGP) misiją policijos srityje.
Lietuvos diplomato teigimu, ES sprendimas liudija, kad saugumas Afganistane ir šios šalies atkūrimas laikomas vienu svarbiausių ES prioritetų. Būsima ES misija papildys tarptautines pastangas Afganistane, kur rekonstrukcijoje dalyvauja NATO, Jungtinės Tautos bei dešimtys tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų.
BNS duomenimis, planuojamas misijos dydis - 160 žmonių, daugiausia policininkų. Į provincijas planuojama nusiųsti po 4 ESGP misijos policijos pareigūnus. Jų užduotys - Afganistano nacionalinės policijos (ANP) mokymas, priežiūra, policijos reforma.
Tikimasi, kad misija prasidės gegužę-birželį. Misijoje greta ES šalių dalyvaus ir trečiosios šalys, dalyvaujančios NATO vadovaujamoje Tarptautinių paramos saugumui pajėgų (ISAF) misijoje bei provincijų atkūrimo grupių veikloje - Norvegija, Kanada, Australija, Naujoji Zelandija.
Goro provincijos atkūrimo grupėje šiemet dirbs du Lietuvos policijos pareigūnai, kurie toliau mokys vietos policijos pajėgas ir įgyvendins saugumo sektoriaus investicinius projektus. Tai jau gerai pažįstantys darbą Goro provincijoje - Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Sergejus Kiričenka ir Kriminalinės policijos Tarptautinių ryšių valdybos pareigūnas Vladimiras Naumčikas, dirbantys provincijoje atitinkamai nuo 2005 m. rudens ir 2006 metų vasaros.
Goro provincijos policijos mokymuose taip pat dalyvauja privačios JAV bendrovės "Dynacorps" ekspertai.
Goro provincijos rekonstrukcijos projektams Lietuva šiemet skirs 4 milijonus litų. Be to, planuojama, kad keli milijonai litų Lietuvos vadovaujamai Goro provincijos atkūrimo grupei teks iš Europos Komisijos Afganistanui skiriamų 10 mln. eurų, kurie bus paskirstyti tarp PAG vadovaujančių Europos Sąjungos valstybių.
Lietuvos diplomatų teigimu, šiemet Specialiosios misijos veikloje viena prioritetinių sričių išliks parama Goro provincijos saugumo sektoriaus reformai. Be to, kad planuojama tęsti ir plėtoti policijos pareigūnų mokymą, bus plečiamas darbas su kitomis Goro teisėsaugos struktūromis - saugumo departamentu, prokuratūra ir teismais. Planuojama investuoti į teisėsaugos darbo priemones ir infrastruktūrą.
Pernai vietos pareigūnai buvo mokomi patruliuoti, įvairių policijos ir kriminalistikos procedūrų. Lietuva ir Danija Goro policininkams ir saugumo pareigūnams padovanojo jau kelias dešimtis motociklų, perdavė įvairių tarnybai reikalingų priemonių.
Nors kariniu požiūriu padėtis Goro provincijoje yra stabili, kriminogeninė padėtis nepalanki. Pagalbos projektuose dalyvaujančių nevyriausybinių organizacijų atstovai nesyk skundėsi dėl nesaugumo ir nusikaltėlių siautėjimo.
Afganistano nacionalinės policijos techniniam aprūpinimui ir mokymams Gore skirta 300 tūkst. litų iš maždaug 1 mln. litų, kurie 2006 metais Lietuvos valstybės biudžete buvo numatyti paramai Afganistanui.
Pagrindiniai PAG uždaviniai stiprinant ANP įtaką provincijoje yra policijos pajėgumų, organizacinės sistemos, darbo metodų vertinimas, trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų identifikavimas ir pagalba, siekiant užtikrinti pagrindinių policijos funkcijų vykdymą. PAG taip pat nuolatos stebi, kaip vyksta ypatingai svarbių bylų tyrimas, padeda, jei to reikalauja aplinkybės.
Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupė NATO Tarptautinių paramos saugumui pajėgų (angl. ISAF) operacijoje pradėjo veikti 2005 metų birželio mėnesį. Viena iš pagrindinių grupės užduočių - įtvirtinti Afganistano valdžios įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijos atkūrimui. Šiuo metu PAG tarnauja pulkininko Almanto Leikos vadovaujami maždaug 120 karių iš Lietuvos, taip pat kariai iš Kroatijos, Danijos, Islandijos.
PAG veikloje nuo 2005 metų liepos mėnesio dalyvauja Lietuvos specialioji misija, kurioje, be policininkų, dirba civiliai pareigūnai iš Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijų. Kartu su Specialiąja misija dirba JAV civiliai specialistai.