Nors tarptautiniai stebėtojai tvirtina, kad Baltarusijos parlamento rinkimų negalima pripažinti laisvais ir demokratiškais, Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) pasisako už Baltarusijos ir Europos Sąjungos (ES) dialogą.
„Baltarusijos parlamento rinkimai nepakeitė situacijos, tačiau Baltarusijos ir ES dialogas yra reikalingas“, – pirmadienį parlamento rinkimus komentavo URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė.
Anot jos, sekmadienį Baltarusijoje vykę parlamento rinkimai iš esmės mažai kuo skiriasi nuo anksčiau šioje šalyje vykusių rinkimų. ESBO vertinimu, šių parlamento rinkimų negalima pripažinti laisvais ir demokratiškais.
„Lietuvos požiūriu, Europos Sąjungos ir Baltarusijos dialogas yra reikalingas bet kuriuo atveju, – teigė URM atstovė. – To reikalauja objektyvūs kaimynystės poreikiai, o ypač – po įvykių Pietų Kaukaze susiklosčiusi padėtis, kelianti rimtą susirūpinimą dėl ilgalaikio saugumo ir stabilumo Rytų Europoje.“
Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) konstatavo, kad Baltarusijoje vykę parlamento rinkimai neatitiko Vakaruose demokratiniams rinkimams taikomų standartų.
Pasak ESBO stebėtojų, balsavimas buvo „apskritai gerai vedamas, bet procesas žymiai pablogėjo skaičiuojant balsus“. ESBO atstovams nebuvo leista stebėti skaičiavimo 35 proc. atvejų, o ten, kur jie stebėjo, „užfiksuota tyčinio rezultatų falsifikavimo atvejų“.
Suskaičiavus 100 proc. balsalapių, paaiškėjo, kad nė vienas Baltarusijos opozicijos kandidatas nepateko į parlamentą.
Pažeidimų rasta 48 proc. rinkimų apylinkių, kurias aplankė stebėtojai. Išaiškinti ir keli balsų falsifikavimo atvejai. Net 35 proc. atvejų ESBO atstovams buvo daromos visokios kliūtys. Visa tai pažeidžia pagrindinius rinkimų proceso principus.