Jungtinių Tautų (JT) Moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas Lietuvai skirtose rekomendacijose teigė, jog Lietuvos teismai tiesiogiai netaiko JT konvencijos dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims bei nėra susipažinę su konvencijos nuostatomis ir rekomendacijomis.
Ketvirtadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) vykusiame Moterų ir vyrų lygių galimybių komisijos posėdyje buvo svarstomos minėto komiteto baigiamosios rekomendacijos Lietuvai, kurias įgyvendinti yra privaloma.
Rekomendacijose pabrėžiama būtinybė šalinti tradicinius lyčių stereotipus, moterų diskriminaciją užimtumo, sveikatos srityje, stiprinti lyčių lygybės institucinius mechanizmus, mažinti smurtą prieš moteris, remti moterų nevyriausybines organizacijas, stiprinti pagalbą pažeidžiamų grupių moterims.
Lygių galimybių skyriaus vedėjo pavaduotoja Vanda Juršėnienė posėdžio metu teigė, jog JT komitetas pažymėjo lyčių stereotipų šalinimo svarbą ir rekomendavo daugiau stebėti stereotipinio moterų įvaizdžio žiniasklaidoje pavyzdžių.
Pasak pavaduotojos, JT komitetas, gavęs informaciją iš moterų nevyriausybinių organizacijų, iškelė Lietuvos šeimos koncepcijos klausimą. Komiteto požiūriu, ši koncepcija turi būti išnagrinėta, įvertinant jos poveikį kitoms šeimoms, nei „lietuviška tradicinė“ šeima.
Palyginus su ankstesnėmis, šiose rekomendacijose pabrėžiama pažanga didinant moterų užimtumo galimybes ir mažinant moterų nedarbą, skatinant moterų verslą, didinant moterų visų lygių vadovių skaičių, kovojant su prekyba moterimis.
Daugiau dėmesio skirti rekomenduojama šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimui, kaimo moterų padėčiai, teisinei apsaugai nuo smurto šeimoje, moterų reprodukcinei sveikatai ir kitiems lyčių lygybės aspektams.
Kaip rekomendacijos įgyvendinamos, Lietuva turės pranešti Jungtinėms Tautoms 2011 metais.
Posėdžio metu komisija svarstė Socialinių inovacijų fondo siūlymus dėl lyčių lygybės įgyvendinimo vietos savivaldoje ir privačiajame sektoriuje.
Fondo nuomone, savivaldos lygmenyje šiuo metu yra reikalingi darbuotojai lyčių lygybės klausimais.
SADM valstybės sekretorius Rimantas Kairelis pažymėjo, jog JT rekomendacijas reikia perkelti į Valstybinės moterų ir vyrų lygių galimybių 2005-2009 metų programą.
Anot jo, šiuo metu svarbiausias uždavinys yra rekomendacijų įgyvendinimas: „Idėjos geros, tik reikia paruošti mechanizmą. Pritardami pasiūlymams, kaip geroms idėjoms, raginame pasiūlymus integruoti į mechanizmą“.