Lietuviai keikia savo šalies policiją, vos tik įvykdomas naujas šiurpus nusikaltimas, tačiau be tokių brutalių faktų negyvena ir išsivysčiusios užsienio šalys, daugelio lietuvių priešpastatomos gimtinei. Štai spalio pradžioje Vokietijoje buvo nužudyta trečio kurso studentė iš Lietuvos. Vokietijos pareigūnams prireikė pusės mėnesio, kad būtų nustatytas ir paskelbtas įtariamas žudikas.
Įtariamas bulgaras
Dabar jau suimtas Emilis S. (40 m.) yra atvykėlis iš Bulgarijos. Jis Vokietijoje, Griunštato mieste (Reino krašte), kartu su dar keliais bulgarais išsinuomotame bute gyveno nuo šių metų balandžio ir dirbo sodininku. Bulgaras įtariamas spalio 3-iosios vėlų vakarą Manheimo mieste išprievartavęs, pasmaugęs ir įmetęs nuo tilto į krūmus lietuvę Gabrielę Žebrovskytę (20 m.). Iš Naujosios Akmenės į Vilnių prieš 2 metus atvykusi mergina studijavo psichologiją Mykolo Romerio universitete ir pagal studentų mainų programą ERASMUS keturiems mėnesiams (nuo rugpjūčio 20-osios) buvo atvykusi į Vokietiją gilinti savo studijas Manheimo universitete.
Bulgarijoje problemų jau turėjęs ir kalėjime sėdėjęs Emilis S. yra dviejų vaikų tėvas. Vaikai ir žmona likę Bulgarijoje. Imigrantas turi giminaičių Manheime, kuriame tapo lietuvaitės žudiku. Tiesa, pats suimtasis buvo linkęs neigti nužudęs Gabrielę, tačiau vokiečių pareigūnai paskelbė turintys įrodymų ir pranešė: „Manheimas turi žudiką!”
Pareigūnai, sušaukę spaudos konferenciją, paaiškino įtariamojo pirmiausia ieškoję pagal nusikaltimo vietoje aptiktus pėdsakus. Tyrimų grupė, kurioje buvo 60 pareigūnų, patikrino apie 300 su nusikaltimo auka ar vieta susijusių vyrų seilių mėginių. Pagal DNR tyrimų rezultatus ir buvo nustatytas bei sulaikytas imigrantas Emilis S.
Be to, šio bulgaro namuose pareigūnai rado Gabrielės mobilųjį telefoną, USB atmintinę ir viešojo transporto bilietą iš Manheimo į Griunštatą bei pavadino tai nusikaltėlio padaryta klaida, kuria pareigūnų ir pasinaudota. Ant to bilieto buvo matyti laikas, kada važiuota – spalio 3-iosios vakarą, apie pusę vienuoliktos. Kaip tik tuo metu studentė iš Lietuvos buvo nužudyta.
Yra daugiau aukų
Gabrielės ir bulgaro, kurie nebuvo pažįstami, keliai susikirto atsitiktinai. Anot vokiečių pareigūnų, jeigu Emilio S. akiratyje tuo metu būtų atsidūrusi kita auka, šiandien kalba eitų apie ją. Skelbiama, kad nusikaltimas įvykdytas siekiant ir apiplėšti, ir lytiškai pasitenkinti.
Dviejų vaikų tėvas jau vadinamas seksualiniu maniaku, tiksėjusia bomba, nes po jo sulaikymo paaiškėjo dar du panašūs užpuolimai. Rugpjūčio 10-ąją Špejerio mieste vidurnaktį buvo užpulta 48 metų moteris. Ji aktyviai gynėsi nuo užpuoliko, smogusio į veidą ir bandžiusio smaugti, tad šis tenkinosi tik pagrobta rankine su pinigine ir telefonu. Po grumtynių moteris liko sužalota. Vėliau tai pasitarnavo DNR tyrimams. O prieš 3 dienas iki lietuvaitės nužudymo į užpuoliko akiratį Griunštate buvo patekusios dvi 13 ir 17 metų paauglės, kai iškrypėlis jų tykojo atokioje tamsioje vietoje. Nepilnametėms pavyko pabėgti, vos tik užpuolikas atėmė vienos jų piniginę.
Anot tyrėjų, bulgaras suplanuodavo savo nusikaltimus, bet aukas rinkdavosi atsitiktinai. Išėjęs į „medžioklę“, jis beveik neabejodavo savo sėkme, nes yra atletiško kūno sudėjimo, 175 centimetrų ūgio vyras. Gali būti, kad daugiau laiko Emilis S. praleisdavo gatvėje, nes sulaikytas jis pareigūnams paliko nevalyvo žmogaus įspūdį.
Vietos policijos ypatingojo būrio sulaikomas bulgaras buvo ramus, nesipriešino, o tardomas nereiškė jokių emocijų – netgi tada, kai jam buvo rodomos aukos nuotraukos.
Pasmaugta šaliku
Studentės Gabrielės gyvenimas toli nuo gimtinės nutrūko vėlų vakarą, iki vidurnakčio likus apie porai valandų, kai žudikas, manoma, pasekė namų link einančią dailią merginą, užpuolė, išžagino ir pasmaugė šaliku.
Tą vakarą Gabrielė lankėsi universitete vykusiame filmų vakare, skirtame Vokietijos susivienijimo dienai. Į studentų bendrabutį prieš 22 valandą mergina, turbūt dar nelabai gerai pažinodama miestą, ėjo pavojingu keliu – pro Kurto Schumacherio tiltą, prie kurio mėgsta rinktis narkomanai. Kaip įvyko tragedija, pareigūnai dar dėlioja faktus...
Kalbama, kad Vokietijos įstatymai, saugantys žmonių privatumą, draudžia gatvėse įrengti vaizdo stebėjimo kameras. O tokios kameros būtų pagreitinusios nusikaltimo tyrimą arba net išbaidžiusios nusikaltėlį lemtingąjį vakarą, jeigu užpuoliką laiku būtų pastebėję fiksuojamus vaizdus stebintys asmenys, kaip yra Lietuvos miestuose.
Išniekinta ir nužudyta Gabrielė po minėtu tiltu, visai šalia gyvenamųjų namų ir tramvajaus stotelės, buvo aptikta kitą dieną. Vietos policija nusikaltimui tirti iškart skyrė gausias pajėgas. Neliko abejinga ir Manheimo miesto valdžia – liudytojui, kuris padės surasti žudiką, pažadėjo sumokėti iki 10 000 eurų (per 34 000 litų). Tačiau pažadėtieji pinigai liko miesto biudžete, nes nusikaltimą atskleidė patys pareigūnai. Jie nelinkę skelbti, ar pas žudiką nuvedė ir iš nužudytos lietuvės pagrobtas mobilusis telefonas.
Gedulo tiltas
Studentės iš Lietuvos nužudymas Manheime tapo skandalingu įvykiu. Apie 30 metų Vokietijoje gyvenančio vieno lietuvio iniciatyva, ant tilto, po kuriuo tą naktį buvo aptiktas merginos kūnas, buvo pakabintas Gabrielės portretas, papuoštas gėlėmis, ir užrašas vokiečių kalba: „Kodėl šioje šalyje aš turėjau mirti?“ Taip paženklinta kraupaus nusikaltimo vieta. Joje deginamos atminimo žvakelės.
Lietuvaitės, kurios palaikai dabar jau pargabenti į Lietuvą ir palaidoti Akmenėje, atminimas pagerbtas ir Manheimo žmonių. Miesto universiteto, kuriame studijavo Gabrielė, salėje gedėjo daugybė studentų ir vietos gyventojų, buvo ir iš Vilniaus atvykusių Mykolo Romerio universiteto atstovų, dalyvavo keli Lietuvos diplomatai. Kalbą pasakė miesto meras, pradėdamas nuo užuojautos nužudytosios artimiesiems. Kalbėjo ir dvasininkas, maldas skaitęs lietuviškai, grojo instrumentinis ansamblis, giedojo choras.
Miniai žmonių išėjus iš salės, gedulingas minėjimas buvo tęsiamas miesto gatvėse, eismą reguliuojant policijos pareigūnams. Eita iki nusikaltimo vietos.
Šiurpi tragedija paskatino Manheimo universiteto studentus būti budresnius ir akylesnius, labiau saugotis. Pavyzdžiui, vakarais nevaikščioti po vieną – prireikus važiuoti taksi. Panašiomis nuotaikomis, tarsi gedulo tiltu perneštomis, užsikrėtė ir Gabrielės bendramoksliai Vilniuje – čia užsimota skubiai apšviesti tamsesnius universiteto teritorijos kampus, apkarpyti krūmus nuošalesnėse vietose, kad būtų galima jaustis saugiau.
Tik faktai:
G. Žebrovskytė prieš porą metų labai gerais rezultatais baigė Naujosios Akmenės Ramučių gimnaziją; gabi, darbšti, pareiginga moksleivė aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje, šoko mokyklos šokių kolektyve, grojo gitara.
Gimnazistė svajojo apie psichologo specialybę, šioms studijoms ruošėsi iš anksto, baigusi gimnaziją, iškart įstojo į Mykolo Romerio universitetą (į valstybės finansuojamą vietą); gerai vokiškai kalbėjusi studentė planavo savo studijas tęsti Vokietijoje – siekti magistro laipsnio.
Šeimoje Gabrielė užaugo su trejais metais vyresniu broliu Gediminu.
ERASMUS – tai 1987 metais sukurta Europos Sąjungos rėmimo programa, skatinanti Europos šalių aukštojo mokslo įstaigų bendradarbiavimą, stiprinanti daugiašalį mokslo ir įmonių ryšį. Šia vadinamąja studentų mainų programa kasmet pasinaudoja vis daugiau Lietuvos studentų – pernai tokių buvo per 3500.
Irena ZUBRICKIENĖ