Tiesa, krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministrai pripažįsta, jog didelė tikimybė, kad Europoje amerikiečių sumažės, tik neaišku kur. Tuo metu JAV pajėgoms Europoje vadovaujantis generolas atskleidė, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, Amerikos karių mūsų žemyne ir taip sumažėjo net penktadaliu.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
JAV peržiūrės savo karių buvimą Europoje ir jį sumažins. „NBC News“ šį kartą paskelbė, kad Vašingtonas iš Senojo Žemyno ketina atitraukti apie 10 tūkstančių karių.
„Realiai viduje, sistemoje jokių pokyčių nėra. Labai tvarkingai vyksta visi darbai. Pasirengimas, pratybos, tam tikrų resursų planavimas, bendradarbiavimas, viskas vyksta taip, kaip ir vyko anksčiau. Tai jokio pokyčio nėra“, – teigė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
„Aš nesu gavęs nė vieno signalo apie tai, kad būtų JAV kariai išvedami iš Lietuvos, arba tai numatyta padaryti, arba tai yra tam tikras pateiktas mums kalendorius“, – teigė užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
„NBC News“ rašo, kad apie pajėgų atitraukimo planus jiems anonimiškai kalbėjo 6 Amerikos ir Europos pareigūnai. Ir mini, kad karių sumažėti galėtų būtent rytiniame NATO Europos flange – Lenkijoje ir Rumunijoje.
„Lenkijos ministras išėjo iš karto, paneigė, teko vėliau kalbėtis su kai kuriais atstovais iš JAV – niekas nieko kol kas... neturi jokios informacijos. Nėra jokių indikacijų dėl šito“, – teigė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
„Manau, kad jeigu Lenkijoje mažėtų karių, tai turbūt su Lenkijos gynybos ministru kiekvieną dieną kalbėčiausi. Bet šiaip kalbamės šiuo metu kartą į savaitę“, – sakė D. Šakalienė.
Tikėtina, kad JAV karių Europoje mažės
Tačiau ministrai sako, tikėtina, kad amerikiečių karių Europoje sumažės. Mat Vašingtonas ieško būdų, kaip europiečių saugumą atiduoti pačiai Europai, o Amerika koncentruojasi į Indijos ir Ramiojo vandenynų regioną.
„Planai bus peržiūrėti buvimo Europoje bendrai, skaičiai tam tikri galbūt ir sumažės, nenoriu spekuliuoti, tie planuotojai, kurie dirba Pentagone, jie žino geriau. Tas skaičius, kuris paskelbtas, neva šaltinių teigimu, 10 tūkst., šiaip bendrai paėmus, jis nėra didelis“, – sakė K. Budrys.
„Be jokios abejonės, peržiūra pajėgumų išdėstymo Europoje, aš manau, kad tikrai bus. Kaip ji atrodys, tai yra, kur, kokios pajėgos galėtų būti keičiamos, tai tikrai čia kol kas būtų absoliuti spekuliacija, piešimas ant vandens, tai nemanau, kad tai būtų prasminga daryti“, – tikino D. Šakalienė.
Kiek anksčiau jau skelbta, kad Pentagonas peržiūrės išlaidas ir žiūrės, kur galima sutaupyti ir kokiems prioritetams skirti resursus. Be to, amerikiečiai jau seniai nepatenkinti ir vis dažniau kartoja garsiai, kad europiečiai juos nuvylė.
„Jeigu Rusija iš tikrųjų yra grėsmė visam kontinentui, kaip sako Europos lyderiai, tai kur yra skuba? Kur mobilizacija? Su keliomis išimtimis, Lenkija ir Baltijos šalimis, Europa nesielgia taip, lyg būtų susidūrusi su grėsme. Nėra nė arti to“, – sakė JAV senatorius, respublikonas Ericas Schmittas.
JAV karių Europoje jau sumažėjo
Nors Joe Bideno administracija prasidėjus rusų invazijai į Ukrainą padidino JAV karių skaičių Baltijos šalyse, tačiau nuo to laiko amerikiečių karių Europoje sumažėjo. JAV pajėgoms Europoje ir Afrikoje vadovaujantis generolas Cavoli Senato komitete pranešė, kad 2022-ųjų vasarį, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, amerikiečių karių Europoje buvo virš 100 tūkstančių, o dabar jų yra tik apie 80 tūkstančių.
„Šioje vietoje, aš manyčiau, kad dabar toks mentalinis lūžis europiečiams turėtų įvykti. Imkime patys, rūpinkimės savo saugumu. Ir ko nesugebame turėti galbūt patys, prašykime amerikiečių. O ne taip, kad visko reikia norėti, kad amerikiečiai stovėtų pirmose linijose“, – teigė buvęs kariuomenės vadas, konservatorius Arvydas Pocius.
„Ir aš pavargstu nuo prašymų grįžti namo į Misūrį paaiškinti amerikiečių darbininkams, žmonėms, kuriuos aš atstovauju, kodėl jie turi siųsti vis daugiau pinigų, vis daugiau karių, vis daugiau sūnų ir dukrų ginti kontinentą, kuris atsisako apginti pats save“, – tikino JAV senatorius, respublikonas E. Schmittas.
Generolo Cavoli vertinimu, europiečiams reikia bent 10–15 metų, kad galėtų savo pajėgumais visiškai pakeisti amerikiečius Europoje. Nors mažai tikėtina, kad amerikiečiai nori ateityje visiškai palikti Europą. Juolab iš bazių čia, jie vykdo operacijas ir kituose pasaulio regionuose.
„Kas svarbu išlaikyti jiems, tuos vadinamus įgalintojus, visoje Europoje, kad atėjus reikalui, jie galėtų permesti dar daugiau karių, kurie galėtų paremti dar didesnę kariuomenę. Čia tik jau yra JAV strategų ir logistikos strategų reikalas ir sumanymas, kur jie nori turėti tuos karius“, – tikino NSGK pirmininkas G. Jeglinskas.
„NATO rytinio flango teritorijose esantys amerikiečiai, aišku, jie yra labai reikalingi ir pageidaujami, bet vėlgi, amerikiečiai, kaip NATO sąjungininkai, jie vertins realias grėsmes ir, manau, išves iš ten, kur galbūt nėra taip jautru“, – teigė A. Pocius.
„Amerika yra geriausia šalis pasaulyje. Ir didele dalimi dėl mūsų ginkluotųjų pajėgų. Kurios yra geriausios pasaulyje“, – tvirtino JAV pajėgų Europoje vadas Christoper G. Cavoli.
Lietuvoje šiuo metu yra du JAV batalionai – maždaug tūkstantis karių.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:




















































































































































































































































Jūs rimtai???
O po to gal taps smegenų chirurge???
Kokio absurdo valdžia...