Lietuvos politikai skirtingai vertina naująjį Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą – vieni mano, jog nuo šiol bus labiau slepiama Rusijos įtaka, kiti teigia, kad atsirado proga Lietuvai pagerinti santykius su Kremliumi.
Sunkiau atpažįstamas pavojus
Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius teigė, kad sekmadienį vykusių Rusijos prezidento rinkimų net nevertėtų vadinti rinkimais, kadangi jais „ta pati grupuotė“ tiesiog nutarė pastatyti liberaliau atrodanti žmogų.
„Ką reikš visam pasauliui ir Lietuvai naujasis Rusijos prezidentas, šiandien sunku spėlioti. Akivaizdu, kad ta pati grupuotė, kuri prieš aštuonerius metus pasiekė, kad Rusijos prezidentu turi tapti buvęs KGB karininkas ir buvęs FSB vadovas V. Putinas, dabar nutarė, kad Rusijai reikia liberaliau atrodančio prezidento ir todėl juo tapo D.Medvedevas“, - teigė A. Kubilius.
Be to, konservatorius D. Medvedevo pergalę įvertino kaip Rusijos užsienio politikos strategijos pokytį nuo kietosios linijos prie „minkštosios galios“.
Pasak jo, tai reiškia, kad Rusija savo kaimynių atžvilgiu atsisakys griežtos retorikos, įvairių gąsdinimų nutraukti energijos resursų tiekimą ar militaristinio pobūdžio grasinimų.
Tačiau, pastebi A. Kubiliaus, šitokią švelniąją bei „užsupančią“ politiką bus kur kas sunkiau identifikuoti.
„Taigi su naujuoju Rusijos prezidentu turime ruoštis užsupančiai švelnaus priėjimo strategijai, kurią gali būti sunkiau atpažinti nei grubius metodus“, – pirmadienį sakė A. Kubilius.
Šansas pagerinti santykius
Tuo metu Seimo pirmininko pavaduotojas Darbo partijos narys Vydas Gedvilas mano, jog D. Medvedevui tapus prezidentu, Lietuvai radosi galimybė pagerinti pastaruoju metu šaltokus santykius su Maskva.
„D.Medvedevas yra jaunas politikas, kuriam nėra uždėtas sovietinis antspaudas, nesusijęs su specialiosiomis tarnybomis, be to, iš jo pirmų pareiškimų matome, kad jis pasisako už gerus santykius su Rusijos kaimynais. Būtų naivu tikėtis, kad D.Medvedevas galės ką nors kardinaliai pakeisti.
Tačiau V.Putino vadovavimas tam tikrais atvejais buvo gana radikalus, o politologai prognozuoja, kad D.Medvedevo linija bus švelnesnė, todėl atsiranda vilties diskusijai“, - teigia darbietis V.Gedvilas.
Pasak jo, švelninti santykius su Rusija Lietuva privalo įvertinusi savo energetinę priklausomybę - 100 proc. naftos ir dujų Lietuvai tiekia Rusija.
Darbietis pripažįsta, kad rinkimų rezultatas buvo aiškiai nutuokiamas iš anksto, o D.Medvedevo pergalei pasiekti buvo panaudoti Kremliaus valdomi administraciniai resursai, valstybinės žiniasklaidos priemonės. Tokį rinkimų organizavimo būdą V.Gedvilas vis tik vertina kaip „Rusijos politikos tradiciją“, kuri „daugiau ar mažiau atitinka realią Rusijos rinkėjų valią“.
Tokios yra Rusijos politikos tradicijos - esama valdžia siekia užtikrinti pradėtų darbų tęstinumą ir ji turi didžiausias galimybes palaikyti pasirinktą kandidatą. (...) Ir nors kandidatų galimybės nebuvo vienodos, manau, kad šis rezultatas daugiau ar mažiau atspindi realią Rusijos rinkėjų valią“, - sako darbietis.