„Iš Europos Sąjungos patvirtinta, kad gausime 13,3 mln. eurų. Tiek pat planuojame pridėti ir iš valstybės biudžeto“, - BNS iš Briuselio sakė V.Baltraitienė.
Anot jos, visas paramos paketas Europos Sąjungos (ES) pieno gamintojams siekia 350 mln. eurų, jis bus dalijamas proporcingai pagal užimamą rinkos dalį, tačiau Lietuva gavo daugiau nei proporcingai, nes įrodė, kad yra labiau nukentėjusi nuo Rusijos embargo ir pasaulinės pieno krizės nei kitos ES šalys. Latvija gaus 9,7 mln. eurų, o Estija - 8 mln. eurų paramos.
Pasak žemės ūkio ministrės, 26,6 mln. eurų ES ir Lietuvos parama turėtų būti išmokėta rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje.
„Liepą ir rugpjūtį turėsime dirbti su žemdirbiškomis savivaldos organizacijomis ir tartis, kaip tas lėšas paskirstyti“, - kalbėjo ministrė.
Ji pridūrė, kad daugiau paramos gaus kooperatyvai, šeimos ir smulkieji ūkiai bei ūkiai, kurie laikosi aplinkosaugos reikalavimų.
V.Baltraitienė taip pat užsiminė, kad Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje pirmadienį pristatytas dar vienas - 150 mln. eurų paramos projektas, tačiau kol kas žinoma tik tai, kad ši parama tikriausiai bus dalinama atskirai paraiškas pateikusiems ES ūkininkams, mažinantiems pieno gamybą.
Pasak Lietuvos ministrės, tai gali būti paskutinė parama pieno gamintojams - ES rinkoje po truputį didėja produktų kainos, nors Lietuva šią tendenciją gali pajusti vėliau.
Taryboje birželio pabaigoje už žemės ūkį atsakingas eurokomisaras Philas Hoganas (Filas Hoganas) žadėjo paremti pieno sektorių. Premjeras Algirdas Butkevičius, sekmadienį susitikęs su EK pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu (Žanu Klodu Junkeriu) teigė, kad EK Lietuvos pieno gamintojams ketina skirti 13,3 mln. eurų.
Lietuva skaičiuoja, kad šalies pieno gamintojams reikėtų apie 75 mln. eurų paramos dėl pernai patirtus nuostolius. Sumažėjus pieno supirkimo kainoms, gamintojai teigia nebegalintys išlaikyti ūkių.
A. Stančikas: ES parama pieno gamintojams padės trumpai
Nauja EK parama Lietuvos pieno gamintojams padės tik trumpai, o situaciją į gerąją pusę gali pakeisti tik didesnės pieno supirkimo kainos, sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas.
„Trumpuoju laikotarpiu tie pinigai padės mūsų žemdirbiams. Ūkiams padės susimokėti mokesčius bei einamąsias sąskaitas ir galbūt suteiks viltį neatsisakyti pieno gamybos. Situaciją kardinaliai gali pakeisti tik kainų augimas. Tos dotacijos suveikia tik trumpuoju laikotarpiu“, - BNS sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.
„Šiandien mes matome, kad netgi vidutiniai ir stamboki ūkiai traukiasi iš gamybos. Šioje vietoje tai kelia tam tikrą nerimą, nes mes kalbame apie gamybos vystymą. Potencialo žaliavos gamybai turime daug“, - pridūrė A.Stančikas.