Tarptautinė mokslininkų grupė, vadovaujama Roberto Silvočio (Roberto Silvotti) iš Italijos Nacionalinio astrofizikos instituto (INAF), pranešė atradusi planetą prie labai senos žvaigždės, jau pergyvenusios raudonosios milžinės stadiją. Įdomu tai, kad tai pirmoji egzoplaneta, prie kurios atradimo prisidėjo ir lietuvių mokslininkas, pranešė Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos institutas.
Daugiau kaip dvidešimt mokslininkų keletą metų stebėjo ir analizavo karštos subnykštukės V 391 Pegasi pulsacijas Visos Žemės Teleskopo (WET – Whole Earth Telescope) programoje. Šioje programoje dalyvavo ir Rimvydas Janulis iš Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto, stebėjęs šią žvaigždę Molėtų observatorijoje su 165 cm teleskopu.
"Atradimas buvo padarytas gana atsitiktinai, nes egzoplanetų paieškos nėra mūsų grupės tikslas", - instituo pranešime cituojamas R. Janulis. "Tačiau po septynis metus trukusių stebėjimų ir kruopščios jų analizės buvo įsitikinta, kad šios žvaigždės šviesio kitimą galima paaiškinti tik apie ją skriejančios didelės planetos įtaka".
Pastaraisiais metais atrandama vis daugiau planetų kitų žvaigždžių sistemose, tačiau ši ypatinga tuo, kad atrasta prie labai senos žvaigždės, jau pergyvenusios raudonosios milžinės stadiją. Mokslininkų nuomone, jos amžius yra apie dešimt milijardų metų. Išdeginusi visą vandenilį, žvaigždė nusimetė savo išorinius sluoksnius ir tapo karšta subnykštuke. Toks pat likimas po 5 mlrd. metų laukia ir Saulės.
Planetos masė daugiau kaip tris kartus viršija Jupiterio masę, jos nuotolis nuo žvaigždės yra 1.7 astronominio vieneto (av), t.y. truputėlį toliau nei Marsas nuo Saulės, apie savo žvaigždę ji apskrieja kiek daugiau nei per tris metus. Būdama raudonąja milžine, V 391 Pegasi buvo vos vieno av nuotolyje nuo planetos.
Straipsnis, kuriame pranešta apie naujosios egzoplanetos atradimą, paskelbtas rugsėjo 13 d. žurnale "Nature", sakoma pranešime.