Antradienį, kovo 19 d., Vilniuje vykusioje spaudos konferencijoje tarptautinės automobilių sporto federacijos (FIA) institutas, Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) ir Lietuvos kartingo federacija (LKF) pristatė unikalią jaunųjų lenktynininkų sportinio meistriškumo ir saugaus lenktyniavimo programą. Lietuvos kartingo akademijos veiką finansuoja FIA institutas, taip pat LASF ir kiti rėmėjai.
Finansuos FIA institutas
20 jaunųjų talentų skirtai programai „liūto dalį“ lėšų, 53 tūkst. eurų (183 tūkst. litų) skyrė Fia institutas. Kaip pastebėjo LASF prezidentas Gintaras Furmanavičius, prieš pusantrų metų Lietuvoje pirmą kartą viešėjęs FIA prezidentas Jeanas Todtas tuomet pareiškė, kad jie yra tokia organizacija, kuri pinigų niekam neduoda.
„Dabar turime projektą, kuris remiasi FIA pinigais. Labai džiaugiuosi, kad mums visiems čia esantiems dalyvaujant pavyko gauti realią finansinę paramą. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje darome projektą vaikams“, − kalbėjo jis.
Programos esmė − sudaryti vaikams, pradedant nuo septyneriu metų, galimybę dalyvauti automobilių sporte. Jie bus suskirstyti į dvi grupes. LKF atrinks penkis lenktynininkus, kurie jau dalyvauja Lietuvos čempionatuose ir yra pasiekę gerų rezultatų. Šie pilotai pateks į vadinamąją elito grupę. Dar 15 vietų akademijoje bus skirta visiems norintiems, ne vyresniems kaip 12 metų vaikams. Į jas pretenduoja ne tik kartingo klubų, būrelių atstovai, bet ir niekuomet nelenktyniavę vaikai.
Saugaus eismo ambasadoriai
Vaikai taip pat turėtų tapti saugaus eismo ambasadoriais savo bendraamžių gretose, taip pat jie išklausys fizinio pasirengimo programą, bus mokomi bendravimo su žiniasklaida subtilybių.
„Mūsų, kaip sporto federacijos, pareiga yra ruošti ne tik automobilių sportininkus, bet ir sąmoningus piliečius. Šioje programoje moysime jaunus vaikus atsakingai elgtis kelyje ir skleisti atsakomybę tarp bendraamžių“, – komentavo G. Furmanavičius.
Prieš varžybas vaikai į treniruotes atvažiuos gerokai anksčiau, tai jiems nieko nekainuos. Akademijos dalyviai galės treniruotis ir neturėdami kartingų ar aprangos. Teorinius ir praktinius užsiėmimus vykdys aukštos kvalifikacijos treneriai ir dėstytojai – D. Britanijos „Porsche“ taurės lenktynininkas Jonas Gelžinis, Lietuvos kartingo čempionas Martynas Tankevičius, Lietuvos automobilių ir motociklų sporto teisėjų klubo prezidentas Gražvydas Smetonis ir kiti.
Ugdys ne tik fizinius gebėjimus
Viešųjų ryšių agentūrų asociacijos vadovo Lino Kontrimo teigimu, tai yra pirmas projektas Lietuvoje, susijęs su jauno žmogaus, sportininko ugdymu, edukacija ir gebėjimų auginimu ne tik siauroje profesinėje srityje.
„Žinome, kad sportas Lietuvoje gali būti geresnis ambasadorius nei politika ar ekonomika. Liūdna, bet taip yra. Tai kodėl mums neišmokius šių jaunų žmonių viešo bendravimo, raiškaus minčių reiškimo. Paskatinti juos lavinti ne tik savo fizinius, bet ir verbalinius gebėjimus Kas žino, galbūt jų gretose yra žmogus, kuris sukdamas ratus trasoje garsins mūsų šalį. Man būtų daug maloniau, kad jis atsistojęs prieš kameras ne baubtų, myktų ar netaisyklingai kirčiuotų lietuviškus žodžius, bet mokėtų formuluoti sakinius, jei reikia ir emociškai pagirti ar nuliūsti“, − sakė jis.
Kol kas projektas numatytas 2013 m., nors, kaip teigė D. Grinbergas, tikimasi pratęsti jį dar mažiausiai dvejiems metams. Anot jo, FIA planuose – finansavimas truks ne daugiau kaip trejus metus. Kartingo akademijos užsiėmimai vyks prieš kiekvieną Lietuvos kartingo čempionato etapą.
„Visada gali atsitikti taip, kad pasibaigs biudžetas ir lenktynininko neturėsime. Todėl ir kalbame ne tik apie trajektorijas, bet ir asmenybes. Tokie sportininkai kaip Jonas Gelžinis, kuris ne tik puikiai važiuoja, bet ir gerai mokosi. Tikimės atrasti tų deimančiukų“, − apibendrindamas komentavo akademijos programą koordinuojantis LASF žiedinių lenktynių komiteto pirmininkas Darius Grinbergas.